G4S blogi

Miks peab ka suvekodus kindlasti vinguandur olema?

G4Si tehtud uuringu andmetel on vinguandur (või suitsu- ja vinguandur) olemas vaid 27% suvilates ning 29% neis suvilates, kus on tahkel küttel põhinevaid küttekoldeid või gaasiseadmeid.

41% neist, kel suvilas vinguandurit veel pole, ei kavatse seda ka lähiajal paigaldada. Miks peaks suvemajja andurid muretsema, selgitab G4Si kommunikatsioonijuht Reimo Raja.

Ka lühike suvekodus käik võib osutuda saatuslikuks 

Seda, miks suvilasse andurite paigaldamine plaanis ei ole, põhjendatakse ennekõike asjaoluga, et seal ei köeta, ei käida kütteperioodil või viibitakse väga lühikest aega. 

Tegelikult on ülioluline paigaldada suitsu- ja vinguandur suvilasse ka siis kui seal käiakse mõned korrad aastas. “Kui seal ööbitakse, siis tuleb öömajalisi kaitsta. Vingugaas ju ei anna esimesel eksimusel andeks, vaid tapab alati, kui ta tuppa lahti lasta,” sõnas Raja.

Kaua kütmata ahjud ja kaminad kipuvad suitsu ja vingu sisse ajama ning suitsu- ja vinguandurid on need, mis aitavad selle igal ajal tuvastada.

Suvekodude küttekollete hooldamisse kiputakse ka lõdvemalt suhtuma, jäetakse kokkuhoiu mõttes korstnapühkija kutsumata, sest nii tihti ei köeta. Sedasi ei märgata võimalikke probleeme küttekehades.

Suitsu- ja vinguandur annab kohe märku kui küttekoldest suitsu või vingu tuppa tuleb. 

Ära andurit sügisel laest maha võta!

Sageli juhtub, et kuna suitsu- või vinguanduri patareid saavad suve lõpus tühjaks, võetakse andurid koos tühjade patareidega suvila laest või seinalt ära. Kevadel taas suvilasse naastes aga ei panda neid kohe tagasi põhjendusega, et suvilas ööbitakse ju veel harva – küll varsti jõuab…

“Tegelikult nii toimida ei tohiks – õnnetuse ei hüüa tulles ja kapis seisvast andurist kasu ei ole,” rääkis Raja.

“Paar aastat tagasi oli meil üks klient oma maakodus enne kodust lahkumist teinud ahju tuhast tühjaks. Paraku oli tuha sees peidus veel hõõguvaid söetükke viimasest kütmisest.

Majaperemees tõstis tuha pahaaimamatult plastmassist ämbrisse ja sõitis ise seejärel Soome tööle. Õnneks oli tal seal suitsuandur, mis teavitas tuleohust G4S juhtimiskeskust. Patrull sõitis kohale ja kustutas autokustutiga umbes ruutmeetrise põlengu.”

Kingi lähedastele elu

G4Si kommunikatsioonijuht Reimo Raja paneb suvilaomanikele südamele, et suitsu- ja vingugaasiandur peab suvekodus kindlasti olemas olema.

Muidugi tasub hea seista ka selle eest, et need oleks olemas ning töökorras ka kõigil lähedastel, kelle eludest hoolite, sest väike vidin võib päästa elu.

Kui vanematel või lähedastel andurit ei ole, on hea mõte see neile kinkida.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.