G4S blogi

Millest saab alguse kõige rohkem tulekahjusid?

Sel aastal on toimunud 364 eluhoonetulekahju, millest 149 õnnetuse puhul ei olnud elamus suitsuandurit.Foto: Shutterstock

Sel aastal on kaheksa kuuga toimunud 364 eluhoonetulekahju, millest 149 õnnetuse puhul ei olnud elamus suitsuandurit. Uurisime Päästeametilt, millest saab kõige rohkem tulekahjusid alguse ning kuidas aitab suitsuandur kõige hullemat ära hoida. 

Päästeameti 2021. aasta analüüsist selgus, et nii hukkunute kui vigastatutega tulekahjude puhul on jätkuvalt olulisel kohal hooletu suitsetamine. Päästeameti nõunik Silver Kuusik tõi välja, et hooletule suitsetamisele järgneb rike elektrisüsteemis või -paigaldises, toidu kõrbemine, küttesüsteemiga seotud probleemid ning hooletus lahtise tule kasutamisel.

Hiljuti sai G4Si juhtimiskeskus tulehäire Lääne-Virumaal asuvast elamust, mille põhjustas suitsema hakanud nutitelefon. “Me kuuleme tihti, kuidas öeldakse, et tuleõnnetus minuni ei jõua, sest ma kontrollin pidevalt enda kodus olevaid küttekehi. Paraku on reaalsus, et kõige suuremad tuleõnnetused saavadki tihti alguse mõnest kodumasinast või seadmest, mille puhul tundub see meile esialgu võimatu,” teatas G4Si standardlahenduste divisjoni juht Tarmo Pärjala.

Hukkunutega tulekahjude puhul polnud suitsuandurit 78% kodudest, vigastatutega sündmuste puhul 56%. “Oht tulekahju ulatuslikumaks muutumises on nendes majapidamistes, kus suitsuandurit ei ole,” sõnas Kuusik. Et tulekahjule õigel ajal jaole saada, tuleb tagada, et koju oleks paigaldatud töötav suitsuandur.   

Lasnamäe korterist edastus nutikast suitsuandurist häire, mille fikseerinud G4Si juhtimiskeskus võttis ühendust kontaktisikuga, kes soovis patrullekipaaži reageerimist ning info anti edasi ka Päästeametile. Kuna korteri ukse alt tuli suitsu ning kahtlustati põlengut, murdis Päästeamet ukse lahti. Korterisse sisenedes põlengut esialgu ei tuvastatud, kuid ruumid olid paksult suitsu täis. Päästeameti silme all läks põlema käima jäetud pesumasin. Õnneks sai tuli kiirelt likvideeritud ning suurem kahju ära hoitud. 

“Selle juhtumi puhul oli tegu õnneliku õnnetusega, kuid elektriseadmed on eluhoonetes kõige sagedamini tulekahju alguse põhjuseks ja seetõttu on väga oluline, et teil oleks kodus nutikas andur, mis edastab kellelegi häiresignaali. Vastasel juhul võib elektririkke tagajärjel teie kodu maha põleda,” ütles G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul.

Nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu tagab, et saaksid ohu korral võimalikult kiirelt reageerida. Seade annab häälekalt häiret ning saadab GSMidega teavituse ka G4Si juhtimiskeskusesse, kust sinuga juba kiirelt ühendust võetakse. Kui sa esimeste minutite jooksul telefonile ei vasta, saadab G4S välja patrullekipaaži ja reaalse ohu korral edastatakse info ka Päästeametile.

“Suitsuandur aitab ennetada traagilisi tagajärgi,” märkis Päästeameti nõunik Kuusik. “Kui suitsuandur on töökorras ja õigesti paigaldatud, annab see tulekahjust aegsasti märku ja seepärast päästab suitsuandur ka elusid.” Kui tulekahju avastatakse algstaadiumis, on võimalus suurem see ka omal jõul kustutada või võimalikult kiiresti abi kutsuda ja kahjusid võimalikult väiksena hoida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.