G4S blogi

Mis on suitsu-ja vingugaasianduri viis suurimat vaenlast?

Loogika justkui ütleks, et suitsu- ja vinguandurite suurim vaenlane on tuli. Reaalsuses võib elupäästvale andurile surmava hoobi anda ka midagi muud. Võttes aluseks G4S Nublu suitsu-ja vinguanduri kaudu saadud kogemused, siis mis on viis kõige levinumat asja, mis seadet kahjustada võivad?

Kahepoolne teip

See võib tõesti üllatusena tulla, ent kõige suuremat ohtu Nublu andurile valmistab hoopis kahepoolne teip. Seda kinnitavad ka G4Si töötajad justkui ühest suust, et varem või hiljem kukub teibiga lakke kinnitatud andur sealt alla.

Sääraseid juhtumeid on nädalas mitu, vaata et ei jõuagi enam kokku lugeda. Halvematel juhtudel on seadme vigastused nii suured, et tuleb uus osta.

Enamasti kasutatakse anduri paigaldamisel kõige odavamat kahepoolset teipi, mis väsib ruttu. Teine äärmus on väga tugev teip, ent siis annab tavaliselt järele laevärv, millega koos andur alla sajab.

Kõige kindlam on andur lakke kinnitada kruvidega, mis komplektis kaasas. Ja isegi kui peaks kunagi tekkima vajadus andur laest alla võtta ja teise kohta paigaldada, siis on kahte väikest kruviauku lihtsam parandada kui teibist jäänud plekke või eemaldunud värvist maha jäetud jälge korrigeerima hakata.

Harjavars

Nublu teostab oma valvet tavaliselt laest ning sinna tavaliselt inimene oma käega ei ulatu. Appi tulevad muidugi pikad esemed, kõige levinumalt harjavarred.

Suitsu- ja vinguanduritel on testnupp, millega kontrollida anduri töökorrasolekut. Nublu suitsu- ja vinguanduril töötab sama nupp ka vaigistusnupuna juhul, kui andur peaks häiresse minema.

Tavaliselt võetaksegi siis harjavars appi kui on vaja näiteks söögitegemise või ahjukütmise ajal liigse suitsu või vingu tõttu alarmi andvat andurit vaigistada.

Paraku lähenetakse sellistes olukordades liiga agressiivselt ning lüüakse andur kogemata harjavarrega laest alla. Loomulikult on tagajärjeks põrandale tükkideks kukkunud seade, mis sellises seisundis tõenäoliselt enam elusid ei päästa. Pea iga kuu saab mõni Nublu oma kurva lõpu just harjavarre löögi tõttu.

Üks Nublu vastu huvi tundnud naine uuris G4Si kliendihaldurilt pikalt ja põhjalikult, millised on Nublu anduri test- ja vaigistusnupu täpsed mõõtmed. Jõudes arusaamale, et sellised nupumõõtmed tema harjavarrega ei sobitu jättis ta anduri tellimata. Loodame, et inimene leidis omale lõpuks sobiva anduri ja seda pole veel harjavarrega laest alla löödud.

Pakend

Harvad pole juhtumid, kus ostetakse koju või saadakse kingituseks elupäästev andur, kuid jäetakse see siis paigaldamata. Kliendihaldurid avastavad seega üsna tihti, et Nublu signaalid keskusesse ei jõua.

Nii võetaksegi kliendiga ühendust ja selgub, et andur on veel karbis ja aktiveerimata.

Tänavu oli ühes Lõuna-Eesti kortermajas tulekahju korteris, kus Päästjate sõnul polnud suitsuandurit. Hiljem aga selgus, et korteriperemehel oli tellitud Nublu suitsu- ja vinguandur, see pakiautomaadist välja võetud, esimesed arvedki teenuse eest tasutud, kuid andur ise karpi jäetud, kus see aktiveerimata töövõimetuna seisis.

Seega tasub andur alati kohe paigaldada!

Vesi

Tule vastandina on Nublu andurid raksu läinud ka veega. Kuidas? Sage vastus on, et läbi uputamise.

Ühes kodus hakkas suitsu- ja vinguandur pererahva ohtra suitsetamise peale valju signaali andma. Pereema ehmatas selle peale niivõrd, et kiskus anduri laest alla ja uputas selle kraanikausis vee alla. 

Ühel eakal naisel hakkas Nublu suitsu- ja vinguandur tööle kui söögitegemise käigus liiga palju suitsu tuppa tuli. G4Si juhtimiskeskusele oli ta kontaktiks andnud oma poja, kes elab ema lähedal ja lubas kiirelt olukorda kontrollima minna. Kui poeg ema juurde jõudis märkas ta, et andurit pole enam laes. Selgus, et ta oli anduri vaigistamiseks selle supipotti uputanud. Kahjuks ei õnnestunud Nublu supipotist päästa ja seetõttu tuli uus andur tellida.

Paanika

Suitsu- ja vinguandurite häiresignaal on väga vali ja ehmatav, mistõttu tahavad inimesed esmalt likvideerida müraallika ja alles siis tuleohu.

Suures ärevusehoos ei tule inimestel sageli meelde, et paljudel suitsu- ja vinguanduritel on vaigistusnupp ning kasutatakse siis kõikvõimalikke käepäraseid vahendeid, et andur ometi vait jääks. 

Tegelikult on esmatähtis likvideerida põleng ja saada suits ning mürgine vingugaas toast välja. Kui hakatakse esimese asjana anduriga tegelema, võib isegi toidukõrbemine areneda tulekahjuks, mille kustutamine on juba palju raskem. 

Kui kasutatakse suitsu- ja vinguandureid, mis on turvaettevõttega ühendatud, siis tuleb turvafirma kõne kindlasti vastu võtta ja rahulikult selgitada, mis juhtus, et turvaettevõtte töötajad saaks vajadusel abi teele saata. 

Ärevushoos mõtlematute tegude vältimiseks tasub kogu perega läbi mängida olukorrad, kuidas käituda kui suitsu- ja vinguandur tuleohust teada annab. Nii on reaalse õnnetuse puhkedes juba palju lihtsam tegutseda, sest igaüks teab, mida ta täpselt tegema peab.

Nublu anduriga saad tutvuda siit!

Märksõnad: , , , , , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.