Moodsad nutitelerid: mida peaks nende turvalisuse kohta teadma?

Suur osa kodutehnikast on tänaseks muutunud nutikaks ehk saanud internetiühenduse võimekuse. Lisaks ilmselgetele mugavusfunktsioonidele toob võrguühendus kaasa ka kodutehnika puhul teatud riskid.

Üheks sääraseks seadmeks on televiisor. Pea kõik alates 2013. aastast soetatud telekad on nutikad, mis võib piirduda lihtsalt internetist kättesaadava sisuga nagu Netflix ja YouTube, kuid uhkematel teleritel on juba ka häältuvastuse võimekus ning mõne mudeli puhul sisse-ehitatud veebikaamerad.

Säärased funktsioonid loovad küll kasutajatele lisaväärtust, ent võivad kujutada ka turvariske. Sarnaselt sülearvutitele saavad häkkerid ka telerite veebikaameratele halvimal juhul ligi pääseda, mistõttu tasub selliste telerite puhul kasutada tuntud kaamera teibiga katmise nippi. Veebikaameraga telerid on siiski pigem haruldased ja mitte väga levinud.

Mida su telekas sinu kohta teab?

Hoopis levinum on see, et telerisse on salvestatud teatud isiklikud andmed, millele halvimal juhul kolmandad osapooled ligi saavad pääseda. Kuigi enamik inimesi ei kasuta telerit sel määral, et sinna väärtuslikke andmeid peaks salvestuma, võib näiteks Amazoni või muud teenust kasutades telerisse siiski panga- või krediitkaardiandmed salvestuda.

Samas ei ole häkkeritel erilist põhjust kellegi elutoa telekasse sisse murda, kuna võimalik “saak” on võrreldes muude nutiseadmetega võrdlemisi väike. Sellest hoolimata tasuks võimalusel kasutada erinevatesse erinevatesse teleri teenustesse sisse logides kasutada kaheastmelist autentimist ja mitte kasutada oma kontodel samu paroole.

Milliseid põhimõtteid tasuks telerite puhul turvalisuse osas jälgida?

Üldiselt ei ole isegi kõige peenemate funktsioonidega teler kuigivõrd suurem turvarisk kui näiteks nutikas kõlar või sülearvuti. Siiski tasuks jälgida, et sarnaselt nutikõlaritele võivad ka hääletuvastusega telerid kasutajate kohta andmeid koguda.

Telekat soetades ja üles seades tasuks alati valida põhjalikum “Custom” variant, et saaksid täpselt näha, milliseid teenuseid ja funktsioone oma teleril aktiveerida soovid. Juhul kui tegu on juba mõnda aega majapidamises olnud teleriga, tasub privaatsussätetele pilk peale visata ja vaadata, ega televiisor sinu kohta ebavajalikke andmeid kogu.

Viimase punktina tuleb kindlasti rõhutada uuenduste tähtsust: sageli ignoreeritakse telerite tarkvarauuendusi, mis tegelikult seadme turvalisusele kaasa aitavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.