Mobiiltelefonide akude laadimise teemal on levinud mitmeid müüte ja küsimusi, millele vastavad Mati Mobiiliäri esindaja Ekke-Taavi Sepper ja Mobifix Estonia OÜ juhataja Jandre Vaht.
Üks levinumaid küsimusi on, kas terveks ööks telefoni laadima jätmine lühendab aku eluiga või on see lihtsalt müüt. G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala tuletab telefonide laadimise puhul meelde kolm tähtsamat asja, mida alati tuleks meeles pidada, sest vale laadimine võib mitte ainult lühendada aku eluiga, vaid põhjustada plahvatuse või tulekahju, mille tagajärjel võite kannatada te ise.
- Lae seadet ainult selleks ettenähtud laadijaga.
- Võimalusel lae seadet siis, kui oled ise kodus/ärkvel. Väldi öiseid laadimisi.
- Jälgi, et laetava seadme ümber oleks piisavalt õhku ehk vaba ruumi.
Kas lühikesest laadimissutsust piisab?
Sagedane küsimus on, kui pikalt tasub telefoni akut laadida. Sepperi sõnul on siin oluline praktilisus: “Kui on vajadus kuhugi minna, aga aku ei jõua täis laadida, siis tuleb laadida nii kaua kui saab.” Ta rõhutab, et oluline on see, et telefon oleks kasutatav ja vajadusel kättesaadav, mitte see, et järgida mingit kindlat laadimisrütmi.
Vaht kinnitab, et kõik seadmed on pärast täislaadimist ohutud, sest laadimist kontrollib nii seade, kui ka laadimiskaabel ning laadija. Kõikidel on oma pisike kontrollsüsteem, et midagi ei saaks valesti minna ning ei toimuks nn “ülelaadimist”.
“Meie soovitaksime uuematel nutitelefonidel kasutada laadimisel seadistust “vastavalt kasutamisharjumustele” või siis “optimiseeritud laadimine”, siis alati laadimise viimane osa kuni 100 protsendini laetakse telefoni väga aeglase voolutugevusega, näiteks enne rutiinset tegevust või siis vastavalt seadistusele,” selgitab Vaht.
See aitab hoida seadme töötempratuuri madalal ning seetõttu mahub ka akusse veidi tihedamalt energiat ning aku iga on pikem ja kasutegur kõrgem.
Vaht toob juurde veel näite uue iOS18-ga: “Seal on võimalik valida, kas seade laetakse täis vastavalt kasutusharjumustele või määratud protsendi peale, mis saab iOS18 versioonis olla 80-100 protsendi vahemikus.”
“Aku on nii ehk naa kuluosa, seega tuleb pigem keskenduda sellele, et telefon oleks valmis kasutamiseks, kui seda vajate,” lisab Sepper.
Mida teha, kui Apple’i battery health on langenud
Paljud kasutajad muretsevad ka oma Apple’i seadmete aku tervise pärast. Peamiselt tekib küsimus, kui Apple’i battery health on langenud alla teatud protsendi, kas siis tuleb telefon välja vahetada. Sepperi sõnul sõltub see suuresti telefoni kasutajast ja tema vajadustest.
“Oleme näinud tegelikult erinevaid praktikaid ja kogenud erinevaid asju. On inimesi, kelle battery health on 80 protsenti ja nad saavad rahulikult kogu päeva hakkama, ning on inimesi, kellel see on pool päeva ja peab laadima.” Kui aku seisund langeb alla 80 protsendi, võib olla mõistlik kaaluda aku vahetust, eriti kui telefon on aktiivses kasutuses.
Vaht tõdeb, et nemad on märganud, et kui Apple’i seadmetel langeb battery health alla 80 protsendi, siis võib seadmel aeg-ajalt tehnilisi probleeme tekkida, kuna seadme emaplaat ei saa piisavalt voolu. “Seetõttu aeglustab iPhone’i seadmetel iOS protsessori tööd, kui aku ei ole enam piisavalt võimekas, kuid see ei tähenda, et peaks kohe vana seadme välja vahetama. Pigem tasuks kaaluda aku vahetust, sest see on palju loodussõbralikum, kui uue seadme ostmine. Vahetamine on üldiselt mõne tunni töö ja enamus remondikohti pakuvad remondiajaks ka asendustelefoni.”
Sepper rõhutab, et telefoni ei pea kohe välja vahetama, kuna aku on kuluosa ja selle vahetamine on nii majanduslikult kui ka keskkonnale mõeldes mõistlikum lahendus.
Kuidas tagada telefoni aku võimalikult pikk eluiga?
Kuigi aku on kuluosa, on olemas mõned moodused, mida rakendades saab selle eluiga pikendada. “Kui nüüd tõesti äärmustesse minna, siis laadida ainult juhul, kui aku on täiesti tühi, lülitada internet välja, kui seda ei kasuta ja hoiduda autolaadijast, sest kõikuv vool ei ole akudele hea, olenemata sellest, et tehnika on väga arenenud ja igasugu kaitsmed peal. Lisaks aitab ka see, kui kasutada telefoni ainult siis kui väga vaja, nii saavutabki pika eluea,” toob Sepper välja nippe, mis aitavad pikendada aku eluiga.
Ettevaatusabinõud telefoni laadimisel!
Lisaks on ülioluline pöörata tähelepanu ka sellele, et mobiiltelefonide laadimine oleks ohutu. Esimese asjana tuleks vältida telefoni laadimist pehmel mööblil, näiteks diivanil või voodil. Kuigi midagi ei pruugi otseselt juhtuda, on alati turvalisem asetada telefon lauale või öökapile. Pehme mööbel võib takistada õhuvoolu telefoni juures, mis võib omakorda põhjustada seadme ülekuumenemist.
Riskantne on jätta telefoni ka aknalauale või kuskile mujale päikese kätte. Päikesevalgus võib põhjustada aku ülekuumenemist, mille tulemusena võib aku paisuda või isegi plahvatada. Nii jagab Sepper hoiatust: ““Täiesti reaalne, et telefon kuumeneb üle ja aku läheb paiste, aga reeglina on telefonidel kuumakaitse, mis lülitab seadme välja.”
Äike võib tekitada elektrilühise
Kui äike lööb elektrisüsteemi või tekib muu lühis ja telefon on vooluvõrgus laadimas, võib see kahjustada nii telefoni kui ka teisi vooluvõrku ühendatud seadmeid. “See kehtib tegelikult igasuguse tänapäevase tehnika puhul, selle vastu ei ole keegi kaitstud. Lühisesse võivad minna kõik vooluvõrgus olevad seadmed,” tõdeb Sepper ja lisab, et vanasti pandi selle kaitseks piksevardad katusele või istutati puid, mis kasvasid pikemaks kui maja.
Suitsuandur on esimene kaitse
Tulekahju tekkimise oht on üks põhjusi, miks igas kodus peaks olema suitsuandur. Suitsuandur on esimene kaitseliin, mis annab märku, kui majas tekib tulekahju. See võib päästa elusid, andes piisavalt aega evakueerumiseks ja tulekahju kustutamiseks enne, kui see levib.
Uue anduri paigaldamisel tasub valida tänapäevane nutikas reageerijatele signaali edastav andur Nublu. Sellest on kasu ka siis, kui sind kodus ei ole ja sa kohapeal häiresignaali ei kuule.