Tihti ei mõelda koduvalvele enne, kui on juhtunud kõige hullem – vargad on elamise segi pööranud. 2021. aastal viis G4S koos Ohvriabiga läbi uuringu, millest selgus, et viimase kümne aasta jooksul on seda kogetud ligi 77 000 Eesti majapidamises. Ja pole suurt vahet, kas elad Tallinnas või mõnes Eesti väiksemas ja pealtnäha turvalisemas piirkonnas.
G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala möönab, et sageli ei otsusta leibkonnad valvesüsteemi kasuks, kuna eeldatakse, et selle paigaldamine on keeruline või tüütu. Samuti kardetakse, et tegemist on suure investeeringuga.
Kuid, kas see on päriselt nii?
Nutikas ja lihtne valik
Väga paljude valvesüsteemide paigaldamiseks peab kodu vastama teatud nõuetele. Näiteks, et on veetud sõrmistiku ja keskseadme vaheline kaabel, sest reeglina seda juhtmevaba variandina ei ole. Samuti peab olema ruumi valvesüsteemi kasti jaoks.
G4S on loonud aga valvesüsteemi, mida saab kasutada ükskõik millises kodus ükskõik millises asukohas – see on äpist juhitav juhtmevaba koduvalvesüsteem Aiko.
Pärjala sõnul on Aiko parim lahendus peredele, kelle kodus veel ühtegi valvelahedust ei ole või puuduvad seal eeldused n-ö tavapärase süsteemi paigaldamiseks. “Ei ole mingisuguseid agasid: aga siin pole kaabeldust, aga siin pole ruumi ja nii edasi. Aiko on mugav, efektiivne ja käepärane valvelahendus,” lisab ta.
Kas parim lahendus kõigi jaoks?
Ehkki Aiko on mugav lahendus, mis sobib valatult tänapäeva nutiajastusse, ei ole see siiski nr 1 valik kõigi jaoks. Nimelt, kui kodus on olemas valvesüsteemi kaabeldus, siis tasuks vaadata ikkagi Koduvalve poole. Miks? Sellepärast, et kui teie koju jookseb valguskaabel, siis ei ole ju mõtet üle 4G võrgu internetti koju tuua.
Puudub suur ühekordne väljaminek
Pärjala sõnul on nii mõnegi perekonna jaoks takistuseks hirm valvesüsteemiga seotud väljamineku ees. Aiko puhul ühekordset suuremat investeeringut karta pole vaja. Ajal, mil inflatsioon on kõrge, mahub Aiko kuutasu (mis algab 26 eurost) vast nii mõnegi pere eelarvesse. “See teadmine, et kui pikendusjuhe läheb kärssama ja sellest saadakse äpi vahendusel kiirelt teada, peaks kuutasu üle kaaluma küll,” mõtiskleb Pärjala.
Eestis on umbes 30 000 peret, kes kasutavad valvesüsteemi – neist 75 protsenti G4Si kliendid. Hinnanguliselt vaid 5-6 protsendil Eesti leibkondadest on koduvalve. Näiteks Taanis on see protsent 15 ning Iirimaal lausa 50.
Aiko valvesüsteemi kuuluvad erinevad andurid ja mugav äpp. Süsteemi töötamise eest vastutab G4S. See tähendab, et kui mõni andur vajab väljavahetamist või uuendamist, siis hoolitseb selle eest G4S, teie selle pärast muretsema ei pea. Samuti puudub kohustav ajaperiood: teenuse kuutasu maksate seni, kuni seadmeid kasutate.
“Meie asi on teha kõik selleks, et valvesüsteem toimiks ka viie ja kümne aasta pärast. Kui ostate praegu uue telefoni, mis toetab 5G võrku ning mõne aasta pärast enam sellist võrku polegi, peate te kahjuks uue telefoni ostma. Kui aga Aiko koduvalve andur enam ajaga kaasas ei käi, siis meie asi on see välja vahetada,” täpsustab turvaekspert.
Aiko koduvalve plussid
- Soodne, lihtne ja nutikas.
- Valvesüsteemi kuulub mitu andurit: veelekke-, liikumis-, ukse- ja klaasipurunemise andur.
- Nutikas seinakontakt – äpi abil saate stepslis voolu sisse ja välja lülitada. Toas jäi tuli põlema? Pole probleemi.
- Vea- ja rikketeated tulevad otse äppi. Toru lekib? Anduri patarei hakkab tühjaks saama? Kõike seda saate mugavalt teada läbi mobiiliäpi.
- Sobib igasse kodusse.
- Kogu süsteemi saab juhtida läbi äpi.
Allikas: G4S
Vajadusel sekkub G4S
Kuna kõik teated tulevad mugavalt Aiko äppi, väheneb ka “tühisõitude” arv. Kui valvesüsteem edastab häireteate kliendi äppi ning klient võtab selle ühe minuti jooksul maha, siis G4S häirele ei reageeri. Vastasel juhul helistab G4Si juhtimiskeskus esmalt kliendile ning kui teda kolme minuti jooksul kätte ei saada, sõidab ekipaaž kohapeale olukorda uurima.
On oluline märkida, et valvesüsteem pole vaid varguste ennetamiseks. Aiko valvesüsteemi kuuluvad ka suitsuandurid, mis tuleohust varakult märku andes aitavad ära hoida suurema kahju.
Pärjala räägib, et neil on olnud ka kliente, kes on soovinud koduvalve lepingu lõpetada, kuna vargaid pole nende kodus käinud. “Oleme siis juhtinud tähelepanu, et koduvalve osaks on ka suitsuandurid, ja oleme uurinud, kas nad on kindlad, et mitte kunagi ei pruugi nende kodus midagi põlema minna.” Pärjala sõnul on nii mõnigi pere selle peale öelnud, et ei osanud sedamoodi mõeldagi ning on pisikese vestluse järel teenusega siiski jätkanud.
“Kui lähete prügi välja viima ning pliidil läheb toit kõrbema, annab Aiko sellest kiirelt märku ning saate ennetada suuremaid kahjusid,” räägib Pärjala. “Samuti lisab turvatunnet teadmine, et kärssama läinud pikendusjuhtmest saate teada esimesel võimalusel ning vajadusel saab G4S ka abi kutsuda.”
Seda, kui suur oleks nutika koduvalve kuutasu teie perele, saate mugavalt arvutada siin.