Ole kodumasinatega ettevaatlik: külmkapist võib saada alguse traagiline õnnetus

Külmkapp põhjustab elektriseadmetest kõige rohkem tulekahjusid.Foto: Shutterstock

Kodudes on aina rohkem igapäevakasutuses olevaid elektriseadmeid, mistõttu suureneb oht ka  eluhoone tulekahjude tekkimiseks, kirjutas Rapla päästekomando meeeskonnavanem ja Sisekaitseakadeemia vilistlane Helari Viiart oma uuringus

Ettevaatust pikendusjuhtmetega!

Uuringust selgus, et kõige rohkem tulekahjusid põhjustanud elektriseadmed olid suuremad kodumasinad ja kõige enam 15,6% tulekahjusid põhjustas külmkapp. Päästeamet tõi välja juhtumi, kus kortermaja elutoas põles mööbel, mänguasjad ja külmkapijuhe. Laps oli nimelt mittekasutuses oleva külmkapi juhtme seina pistikupessa pannud. “Kahjuks oli juhe vigastatud mööbli all ning sellest katkisest juhtmest tekkis põleng,” sõnas Päästeameti meedianõunik Sandra Nahkur. Põleng on saanud alguse ka korteris, kus süttis elektrivõrku lülitatud külmkapi defektiga kaabel ning kaupluse teenindussaalis, kus tule võttis üles külmkapi kondensaator. 

Ohu vältimiseks tuleb külmikut regulaarselt puhastada ning kasutada +10 °C – + 43 °C vahemikus, kusjuures elektrivõrku ühendamisel ei tohi kasutada harupesasid ega pikendusjuhtmeid ja seadme ühendus peab olema hästi ligipääsetavas kohas.

“Pikendusjuhtmed on mõeldud pigem ajutiseks kasutamiseks, mitte keedukannu, boileri või teiste seadmete pidevalt vooluvõrgus hoidmiseks,“ lisas G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul.

Igasugused elektriseadmed peavad olema alati korralikult maandatud ja kasutama vajalikke kaitsmeid, mis hoiaks seadet lekkevoolu, ülekoormuse, pikse ja sädeluse eest.

Elektrisüsteemid vananevad kasutamisega, seetõttu tuleb nende korrasolekut kontrollida ning arvestada, et ükski asi ei ole igavene,” sõnas Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna ekspert Heidi Mõttus. Kui tekib silmaga nähtav sädelus elektriseadme sisse/välja lülitamisel, on see ohumärk, et ühenduskontaktid on väsinud ja seade vajab remonti või tuleb see välja vahetada. 

Mõttus sõnas, et kui kellelgi on veel nõukogudeaegseid elektriseadmeid, siis on viimane aeg need välja vahetada. Kui tegu on elektripaigaldisega, siis sellele tuleb kindla perioodi järel teha korraline audit, sagedus sõltub paigaldise liigist ja vanusest. 

Selleks et end kodus turvalisemalt tunda, saad ka ise nii mõndagi ära teha. Kindlasti tasub paigaldada koju nutikas andur Nublu, mis annab häiret ja saadab GSM-sidega suitsu või vingugaasi taseme tõusmise korral teavituse G4Si juhtimiskeskusesse, kust sinuga kiirelt ühendust võetakse.

Alles hiljuti päästis Nublu suitsuandur ühe kodu põlengust, kus oli süttinud röster ja edastas äripinnalt tulehäire, millele reageerinud patrullekipaaž avastas kohapeal, et printer oli hakanud tossu välja ajama.

“Nende juhtumite puhul oli tegu õnneliku õnnetusega, kuid elekter on eluhoonetes kõige sagedamini tulekahju alguse põhjuseks ja seetõttu on väga oluline, et teil oleks kodus nutikas andur, mis edastab häiresignaali reageerijatele. Vastasel juhul võib elektririkke tulemusena teie kodu maha põleda,” ütles G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul. 

Päästeamet seadis 2025. aastaks strateegia, mille kohaselt peaks selleks ajaks olema eluhoonete tulekahjude arv alla 700 ja tulekahjus hukkunute arv alla 12. See arv oli 2015. aastal vastavalt 790 ja 50. Kolm aastat tagasi oli meil miljoni elaniku kohta 32,4 tulesurma, samal ajal kui teistes põhjamaades oli tulesurmade arv miljoni elaniku kohta keskmiselt 7,1. See tähendab, et Eestis on keskmisest üle 4,5 korra rohkem tulesurmasid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.