Päästeamet: pealtnäha süütu küünal võib tekitada paksu pahandust

Ei ole haruldane, kui järelvalveta küünal süütab laual lebavad oksad või küünla ümber pandud jõulupärja.Foto: Shutterstock.

Üheks traditsiooniliseks jõulutavaks on süüdata kadunud lähedaste jaoks või lihtsalt hubase meeleolu loomiseks küünal. Kuigi üks pisike küünal tundub olevat süütu, tuleb seda jälgida ja olla ettevaatlik, sest igal aastal saab küünlaleegist alguse mitu rasket põlengut.

Jõuluajal rohkelt väljakutseid

Päästeametile tuli mullusest esimesest advendist kuni teise jaanuarini rohkelt küünlaga seotud väljakutseid. Ei ole haruldane, kui järelvalveta küünal süütab laual lebavad oksad või küünla ümber pandud jõulupärja. “Tulekahju on saanud alguse ka järelvalveta jäetud kuusel põlevast küünlast või õueküünlast, mis oli asetatud plastiklauale,” ütles Päästeameti kommunikatsiooninõunik Sandra Nahkur.

Üks traagiline õnnetus toimus elektrita majapidamises, kus küünalt kasutati valgustuseks. Viimasest süttinud tulekahjus hukkus üks elanik. Päästeametile tuli tänavu ka selliseid kõnesid, kui õuest helistaja arvas, et põleb kortermaja rõdu. “Tegelikult oli küünal jäetud rõdule järelevalveta põlema, inimesed olid seejuures kodus,” sõnas Nahkur. Väljakutseid on tulnud ka küünalde kustutamise käigus tekkinud suitsu tõttu käivitunud suitsuandurite tõttu.

Igaüks saabmuuta jõulud turvaliseks, kui järgib hoolega ohutusnõuandeid:

  • Kontrolli, et sinu eluruumides olev suitsuandur ja vingugaasiandur oleksid puhtad ja töökorras. Seda aitab kindlaks teha testnupu vajutamisel tekkiv helisignaal
  • Road valmivad pliidil või ahjus küll ise, aga kõrbemise vältimiseks tuleb toidul silma peal hoida;
  • Kuuse kaunistamisel kasuta päris küünalde asemel elektriküünlaid ja veendu, et need oleksid terved. Ära ööseks küünlaid põlema jäta;
  • Põlevaid küünlaid ei tohi mitte kunagi panna kergesti tuld võtvate materjalide lähedusse (sh küünlakaunistused) ega jätta järelevalveta. Viimane kustutab tule;
  • Avatud koldega kütteseadet ei tohi jätta järelevalveta, sest koldesuust lennanud sädemest võib süttida põrand või vaip;
  • Kasuta ilutulestikku selleks ettenähtud ja ohutus kohas. Kasutusjuhendi leiad toote pakendilt;
  • Vooluvõrku ei tohi elektriseadmetega üle koormata, sest kuumenenud juhtmed võivad lühisesse sattudes süüdata ümbruse. Kasutada tohib ainult korras elektriseadmeid. 

“Lisaks sellele, et suitsu- ja vingugaasiandurid peavad olema töökorras, võiksid nad olla ka nutikad ehk edastada häireid. Kui küünlast või mõnest elektriseadmest tulekahju tekib ja info anduri kaudu kiirete reageerijateni jõuab, siis saab suurema kahju ära hoida,” selgitas G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

“Paar päeva tagasi oli alles juhtum, kui Nublu andur andis tulehäire signaali. Kuna klient telefonile ei vastanud, siis läks meie patrullekipaaž olukorda kontrollima. Häire tuli Türilt ja kiiresti kohale jõudnud turvatöötajad nägid maja tagumisest aknast toas leeki. Patrull kutsus kohale Päästeameti, kelle abiga avati uks, siseneti majja ning likvideeriti tulekolle. Juhtum sai alguse köögi aknalauale ununenud põlevast küünlast, mis oli süüdanud puidust küünlaaluse. Kahjustada said aknalaud ning aken. Tuli köögist teistesse tubadesse ei levinud ja keegi kannatada ei saanud. See on üks paljudest näidetest, kui signaali edastav andur on päästnud maja põlengust,” ütles Pärjala.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.