Politseiuurija Helen Pallon: poevargused on siiani üks levinumaid süüteoliike

Sel aastal on toimunud kauplustesse rohkem vargusi ja sissemurdmisi kui eelmisel aastal sama perioodi peale.Foto: Shutterstock

Sel aastal on toimunud kauplustesse rohkem vargusi ja sissemurdmisi kui eelmisel aastal sama perioodi peale. Ainus abimees pättide tabamiseks on paigaldada ettevõttesse hästi toimiv valvesüsteem.

Poevargusi pannakse toime iga päev

“Vargused kauplustest on üks levinumaid süüteoliike ja neid pannakse toime iga päev,” sõnas Lääne-Harju jaoskonna menetlustalituse varavastaste süütegude menetlusgrupi juhtivuurija Helen Pallon. Sissemurdmisi kauplustesse on kordades vähem ja seda põhjustel, et varga tabamise võimalus on suurem ja sissemurdmine keerukam ning aeganõudvam. 

Aprilli lõpus toimus sissemurdmine Purtses asuvas kaupluses, kus häirele reageerinud G4Si patrullekipaaž leidis kohale jõudes, katki löödud ukse ning maas vedelenud raudkangi. Sündmusest anti teada kontaktisikule ning politseile, kes mõlemad kohapeale saabusid. Lähemal vaatlusel selgus, et seest midagi ei varastatud ning kahju piirdus katki löödud ukseklaasiga. Sel korral läks õnneks, kuid poeomanikele tekitas varalist kahju ka katki löödud uks.

Selliste olukordade puhul tagab poepidajale südamerahu G4Si Väikeäri Nutivalve – väikeettevõtete vajadustega ideaalselt sobituv valveteenus, millel on fotokaameraga liikumisandurid. Nutivalve on tõhus, et hoida ära sissetungimisega tekkinud kahjud ning lisakindluse tagab turvagarantii. Häire korral saadavad liikumisandurid pildi otse kasutaja nutiseadmesse ja häireteate G4Si juhtimiskeskusesse, kust ekipaaž kiiremas korras välja saadetakse. Hetkeolukorda saab jälgida enda nutiseadmest ükskõik millal ja kus.

Kauplustest vargused jagatakse kahte liiki: väärtegudeks (mille kahju ei ulatu üle 200 euro) ja kuritegudeks (kahju üle 200 euro ja süstemaatilised vargused). Politsei võttis kokku statistika kaubandusettevõtetest toimunud vargustest perioodil 01.01.2021-09.05.2022: 

2021 2021 (kuni 09.05) 2022  (kuni 09.05)
Vargused kaubandusettevõttest
(Kohalik kaubamaja, kauplus, tankla,
teenindusettevõte, kiosk, hulgiladu)
3926 1300 1407
Vargused sissetungiga 78 23 27
Statistika kaubandusettevõtetest toimunud vargustest perioodil 01.01.2021-09.05.2022: 

Palloni sõnul on probleem kõige aktuaalsem peamiselt suurtes linnades, kus poed on suuremad ja rohkem leidub võimalikke pimedaid nurki ehk vargal on võimalus oma tegevust millegi abil varjata. Paljud vargused tabatakse, kuna suurtel kauplustel on lisaks hästi paigaldatud valvekaamerale ka turvatöötajad, kes ruumi pidevalt jälgivad. Lisaks on paigaldatud turvaväravad, mis aitavad samuti vargusi tuvastada – seda nende kaupade puhul, mille küljes on turvaelement.

Appi tuleb nutikas valvesüsteem

G4Si videovalve on laialdaste võimalustega videovalveteenus, mille aluseks on intelligentse tehnoloogia kombineerimine operatiivse häiretele reageerimisega. Videovalvega ühendatud kaamerate pildid edastatakse alati G4Si juhtimiskeskusesse, mis võimaldab jälgida objekti distantsilt ning tagada suurema efektiivsuse häirete fikseerimisel ja süsteemi monitoorimisel – nii saab olla kindel, et vargad õigel ajal teolt tabatakse. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.