Rattavarguste arv kasvab: kuidas rattaid kortermajas turvaliselt hoida?

Kuritegevuse statistika näitab paraku, et rattavarguste arv kasvab. Tundub, et turvaline ei ole isegi oma maja kelder ega aita rattalukk.Foto: Shutterstock

Jalgratas on suvel väga armastatud ja populaarne liikumisvahend. Paraku on ka rattavarguste hoaeg jõudmas haripunkti ja statistika näitab, et iga kolmas jalgratas varastatakse trepikodadest. See tähendab, et linnas tekib rattaomanikel paratamatult küsimus, kus hoida ratast nii, et seda oleks sõitma minnes käepärane võtta, aga samas oleks sõiduvahend vargapoiste eest kindlalt kaitstud. 

Turvaettevõtte G4S Eesti standardlahenuste direktor Tarmo Pärjala sõnutsi arvatakse sageli ekslikult, et trepikoda on jalgratta hoidmiseks turvaline koht, sest uks on rauast ja lukus. Tegelikult pääsevad vargad kerge vaevaga igasse trepikotta. Kui varas pääseb trepikotta, sest naaber unustas ukse lahti või lubas varga pahaaimamatult trepikotta, siis on varguses süüdi ikka varas ja kannatajaks jääb rattaomanik.

Kuritegevuse statistika näitab paraku, et rattavarguste arv  kasvab. Tundub, et turvaline ei ole isegi oma maja kelder ega aita rattalukk. Kuidas oleks siis oma jalgratast turvaline hoida?

Kortermaja videopilk valvab

Varaste eemale peletamiseks soovitab Pärjala korteriühistutel investeerida turvasüsteemidesse. “Korteriühistud ei peaks turvakaameraid paigaldades hakkama piltlikult öeldes jalgratast leiutama, vaid appi võiks võtta turvafirma, kes aitab leida mõistliku lahenduse,” ütleb Pärjala. Ta viitab ka, etnäiteks videokaameraid ei pea ega tohigi privaatsuse kaitseks igale poole panna, kuid vajalikud kohad territooriumil tuleb välja selgitada ja ära katta.

G4Sil on pikaaegne videovalve kogemus. See tähendab, et iga ühistu osatakse üle vaadata eksperdi pilguga ja leida just konkreetsele majale sobiv hulk kaameraid ning valida välja õiged kohad, kuhu paigaldada need nii, et videovalvest oleks kõige rohkem kasu.

Videovalvet ei pea alati siduma patrullteenusega – sageli on abiks ka see, kui kaamerad salvestavad ja pärast on võimalik materjal vajadusel üle vaadata.

Videovalvel on ka ennetav funktsioon – vargad nimelt valivad pahategudeks tõenäolisemalt need kohad, kus kaameraid pole ja seega on oht vahele jääda väiksem. Ühtlasi aitab videosalvestiste olemasolujuhul kui kuritegu on siiski toime pandud, hoida kokku aega varga tuvastamisel ja süü tõendamisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.