Rumal põhjus, miks suitsuandurist sageli loobutakse

Miks igas kodus pole suitsuandurit?Foto: G4S

Suitsuanduri kohustuslikkus pole tänaseks kellelegi võõras, nagu on päevselge seegi, et kapinurgal vedelevast andurist pole mingit kasu. Vaid korrektselt paigaldatud ja kontrollitud andur saab efektiivselt oma tööd teha. Kuid mida näitab praktika? 

Tänavu maikuu varahommikul puhkes tulekahju ühes Ida-Virumaa ridaelamus. Hoone sai ulatuslikke kahjustusi ja osaliselt hävis. Esialgsel hinnangul sai põleng alguse külmkapi rikkest. Tulekahjus sai kannatada kaks inimest.

Elamus puudus korrektselt paigaldatud suitsuandur. “Omanik oli selle mingil põhjusel alla võtnud ja andur ei täitnud oma funktsiooni korrektselt,” täpsustab päästeameti ennetusosakonna ekspert Tuuli Taavet.

Millised on levinud vead seoses suitsuanduritega ja kuidas saaks neid ennetada?

Miks andur puudub? 

Põhjuseid, miks paljudes kodudes andurid kas puuduvad või on vananenud, on mitu. Taaveti sõnul mängib siin rolli nii inimeste rahaline olukord kui elustiil. Paarikümneeurone andur tundub nii mõnegi leibkonna jaoks kuluka investeeringuna. Suitsuanduri eluiga on aga sõltuvalt tootjast 3–10 aastat ning kui selle hind aastate peale ära jagada, on potentsiaalse elupäästja hind üsna olematu.

Taavet lisab, et kodunõustamiste käigus näevad päästjad sageli, et kodudes, kus siseruumides suitsetakse, on suitsuandur eemaldatud põhjusel, et see “segab” suitsetamist. “Eemaldatud andur ei saa aga paraku ka õnnetusest märku anda,” nendib spetsialist. 

G4S Nublu teenusejuht Eveli Hunt ütleb, et kõige kurvem on see, kui suitsu- või vinguandurist loobutakse põhjusel, et see annab pidevalt häiret. “Pidev häiretamine viitab aga sellele, et on mingi põhjus, mida tuleb muuta. Näiteks kontrollida küttekollet või korrigeerida kütmisvõtteid, loobuda toas suitsetamisest või paigaldada andur köögist eemale,” annab ta nõu. “Tuleb tegeleda põhjusega, mitte loobuda elupäästvast andurist.”

Nelja aasta inimese surmaga lõppenud tulekahjude statistika näitab, et suitsuanduri olemasoluga seonduvad arvud pole ajas paranenud – hoopis vastupidi. Töökorras suitsuanduri puudumise all on mõeldud olukordi, kus töökorras suitsuandur puudus, suitsuandur ei olnud töökorras või ei teata selle olemasolu ja töökorras oleku kohta.

Aasta Töökorras suitsuandur puudus  Töökorras suitsuandur oli olemas 
2019 62% 38%
2020 62% 38% 
2021 62% 38%
2022 66% 34%

Allikas: päästeamet 

Mille vastu eksitakse? 

Nagu eespool mainitud, on suitsuanduri eluiga olenevalt tootjast kuni 10 aastat. Kui seade on aegunud, tuleb see kohe välja vahetada. Taaveti sõnul aga ei tule inimesed tihti selle peale, et anduril on oma eluiga ja selle lõppemise järel ei tööta seade enam efektiivselt. 

Hunt ütleb, et kõige tavapärasem viga on suitsuanduri vale paigutus – andur pole paigaldatud lakke, vaid hoitakse seda näiteks pakendis või kapi peal. “Kõige kiiremini avastab suitsuandur tulekahju, kui see on paigaldatud võimalikult kõrgele, eemale õhuringlust takistavatest objektidest,” selgitab ta. “Nublu klientidele räägime, et andur tuleb paigaldada elamise kesksesse avatud ruumi ning kinnitada kruvidega lakke.”

Hunt nendib, et inimesed ei teadvusta sageli ka seda, et suitsuandur vajab regulaarset kontrolli ja hooldust. Näiteks ei vaadata, kas patareid vajaksid vahetamist. Nublu müügiesindajad on aastate jooksul külastanud sadasid tuhandeid Eesti perede kodusid ja jõudnud järeldusele, et pea pooltes kodudes on suitsuandurid aegunud. 

Muuda elu lihtsamaks

Nagu öeldakse, siis ega pea pole prügikast. Suitsuanduriga seonduvad “tüütud” tegevused on võimalik mugavalt delegeerida. Nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu annab patareide tühjenemisest G4Sile märku ning veel enne, kui märkate, et seade vajab hoolt, on uus patarei juba teie poole teel. 

Samuti ei pea te pead vaevama küsimusega, millal andur väljavahetamist vajab. “G4S jälgib kliendi eest anduri aegumist ja vahetab õigeaegselt seadme uue vastu välja,” ütleb Hunt.  

Lisaks sellele, et teie kodus on alati töökorras ja ajakohane andur, suurendab pere turvatunnet teadmine, et Nublu annab ohust märku ka siis, kui viibite kodust eemal.

Nutika Nublu anduri suureks plussiks on veel see, et te pole pärast anduri tellimist üksi. Teil on ööpäevaringselt võimalik pöörduda G4Si juhtimiskeskuse poole, kui peaks tekkima anduri osas mingeid küsimusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.