Suitsuandur hakkab tööle, kuid häireks põhjust ei ole: miks see juhtub ja mida siis teha?

Millist suitsuandurit eelistada?Foto: G4S

Vahel võib juhtuda, et sinu suitsu- või vingugaasiandur annab valehäiret ning sa ei mõista, miks see juhtub. G4S Eesti kommunikatsioonijuht Reimo Raja selgitab, mis seda põhjustada võib ja kuidas sellises olukorras käituda. Ta lisab, et küsimusi või etteheiteid, miks suitsu- ja vinguandurid annavad justkui valehäireid, tuleb ette sageli. Enamasti ei ole põhjuseks siiski see, et seadmel on midagi viga.

Millal annab seade valehäiret?

G4S pakub klientidele Nublu suitsu- ja vinguanduri teenust, mistõttu suhtlevad ettevõtte töötajad klientidega iga päev ka andurite teemal. “Saame palju tagasisidet, kuidas selliste seadmete tööst aru saadakse,” nendib Raja.

Ta selgitab, et suitsuanduris on olemas eraldi kamber ja kui sinna koguneb suitsu, siis murdub kambris olev kiir ning rakendub häiresignaal. Samamoodi võib anduri häiresse ajada ka tolm või seadmesse pugenud putukas. Seetõttu tasub aeg-ajalt anduri pealt tolmu pühkida, kui seda on sinna kogunenud.

Vinguanduris on eraldi element, mis mõõdab vingugaasi osakeste kogust õhus ja annab häireteate, kui osakeste arv on liiga suur.

“Arusaamatused on kerged tekkima, kui vinguandur paigaldatakse ahjuküttega elamisse,” selgitab Raja. Ta toob näite, et kui ahju on köetud aastaid või isegi aastakümneid nii, et siiber pannakse liiga vara kinni ja lastakse sedasi väike kogus vingugaasi tuppa, siis arvatakse vinguanduri häireteate peale automaatselt, et andur kas valetab või on liiga tundlik. 

Raja suunab, et sellisel juhul on soovitatav siiber lahti teha ja tubasid tuulutada, ning hoida järgmine kord ahju küttes siibrit kauem lahti.

Vinguanduritega on asi mõnevõrra keerulisem, sest need alarmeerivad inimesi ohust, mida silmaga ei näe ja ninaga ei tunne. Vingugaas on lõhnatu ja värvitu ning mürgituse sümptomeid võib kergesti segamini ajada näiteks gripi või mõne muu viirushaigusega.

Sestap on vinguandurite kohta rohkem ka küsimusi. Paraku pole vingugaasi tuvastamiseks paremat lahendust kui vinguandur, sest inimene ise seda mürgist gaasi ei taju. “Just sel põhjusel on vinguandurid ka kohustuslikud,” nendib Raja.

Häiresignaali korral ei tohi eemaldada patareisid

Häiresignaali korral ei pea andurit alati laest alla võtma. Nii Nublu suitsu- ja vinguanduril kui ka paljudel teistel taolistel seadmetel on olemas vaigistusnupp, mis anduri mõneks ajaks vaigistab.

Selle aja jooksul peaks tule- ja vinguohu likvideerima ning toad tuulutama. Kui andur end pärast vaigistamist uuesti käivitab, kuid suitsu ega vingu enam ei avasta, siis ei hakka see uuesti alarmi andma.

Raja ei soovita anduri vaigistamiseks seadmest patareisid välja võtta. Patarei eemaldamine andurist on halb juba seetõttu, et vahel ei panda andurisse patareid enam tagasi ega paigaldata andurit ka uuesti lakke, lauanurgal seisvast või patareita andurist aga ohu korral abi ei ole.

Anduril on pea alati õigus

Raja kinnitab, et Nublu suitsu- ja vinguandur annab G4Sile teada, kui vingugaasi taset mõõtev element peaks rikki minema, ning selle peale vahetab G4S anduri välja. 

“Senise kogemuse põhjal võib öelda, et praakandurite hulk on kaduvväike,” sõnab Raja. Ka G4Sile praagikahtlusega tagasi saadetud andurid on sageli osutunud täiesti töökorras seadmeteks. Siiski saadab G4S vähimagi kahtluse korral anduri tehasesse kontrolli.

Valed kütmisvõtted võivad kujuneda ohtlikuks

Tihti vastavad Nublu suitsu- ja vinguanduri teenuse kasutajad G4Si töötaja telefonikõne peale, et neil pole midagi juhtunud ja anduri alarmi peetakse valehäireks. Raja sõnul võib selline suhtumine aga ohtlikuks osutuda.

Kui ahjusiibrit on aastakümneid liiga vara kinni pandud, siis on inimesel ka raske mõista, miks andur äkitselt häält teeb. “Siis kiputakse arvama, et kasutatakse õigeid kütmisvõtteid, aga nii see alati pole,” viitab Raja.

Ta lisab, et ahjusiibri võib sulgeda siis, kui söed on täielikult kustunud. Kui siiber suletakse ajal, mil söed veel hõõguvad, kestab põlemine tegelikult edasi ja sellest eraldub vingugaasi.

Vingugaasi saab tuvastada vaid anduriga

“Kui suitsu suudame veel silmaga eristada, siis vingugaasi mitte, mistõttu ei tasu ühtegi vingugaasi häireteadet kunagi alahinnata,2 pani Raja südamele. “On olnud isegi juhtumeid, kus andur annab märku vingugaasist, mis on koju imbunud naaberkorterist,” juhib Raja tähelepanu.

Vingugaasianduri häireteate peale tuleks ruumid tuulutada ja kontrollida üle võimalikud vingugaasi allikad. “Tavaliselt tekib vingugaas sellistes ruumides, kus on kuumi gaase eritavad kütte- või gaasiseadmed, näiteks ahi, kamin, puupliit, gaasiboiler, gaasikatel,” selgitab Raja. 

Ta tunnistab, et peale anduri ei ole muid ohutuid viise vingugaasi tuvastamiseks. Vinguandurite tööpõhimõte on lihtne ja töökindel – kui andur annab häiret, siis on selleks kindel põhjus ja seda tuleb kontrollida, mitte eeldada, et tegemist on valehäirega. 

G4Si juhtimiskeskuse kõnet karta pole vaja. Seda ka siis, kui tegemist on tõepoolest eksliku häirega ja patrulli abi vaja ei lähe. Klienditeenindaja eesmärk on aidata ning kui klient saadakse telefoni teel kätte, küsitakse alati üle, kas patrulli abi on vaja või mitte. Kui patrulli ei vajata, saab G4Si töötaja häireteate tühistada ning sel juhul patrulli välja ei saadeta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.