Septembri seisuga on käesoleval aastal käinud pätid suvekodudes pea sama palju kui eelmisel aastal 12 kuuga. Suvilad satuvad pättide huviorbiiti just sügisel ja talvel, kui need on jäetud omapäi uut hooaega ootama.
“Suvilas on üldjuhul vargal palju rohkem aega tegutseda kui eramus või korteris,” möönab G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala. “Just seetõttu on oluline, et seal oleks töökorras valvesüsteem ja kõik väärtuslik pandud silme eest ära.”
Ah, kes mu suvila ikka üles leiab!
Ekslikult arvatakse, et kui suvila asub n-ö paksu metsa sees, siis keegi seda üles ei leia ja valvesüsteemi vaja ei lähe. Pärjala lükkab selle eelarvamuse ümber: “Varas leiab üles ka kõige eraldatuma suvekodu, kuhu viib vaid kitsas konarlik metsatee. Leitakse ju ka rasketehnika üles, ehkki need on paksu metsa sees.”
Nii mõnelgi suvila omanikul on tekkinud ka küsimus, et kuidas üldse G4Si ekipaaž keerulistesse kohtadesse kohale jõuab. “Meil on iga objekti koordinaadid kirjas ja põhjalik kirjeldus selle kohta, kuidas patrull sinna kohale saab,” selgitab Pärjala.
Kuidas päti elu raskemaks teha?
Põhjus, miks sügisel vargused suvilates sagenevad, on selles, et varas saab seal segamatult tegutseda, mõnel juhul suisa mitu tundi või … päeva. Pärjala meenutab üht markantset juhtumit, kuidas pererahva suur projekt tükk tüki haaval minema veeti.
“Plaan oli ehitada korralik tellistest ahi ja ühel suvel see valmis saigi. Kevadel avastati, et keegi oli selle kivi kivi haaval ära viinud,” viitab ta sellele, et ühe päeva “töö” see arvatavasti ei olnud. Kuna taoliste varguste puhul pole teada, millal täpselt majas sees käidi, siis on uurijatel keeruline ka süüdlasi leida.
Kuid mida teha selleks, et sinu suvekodu ei ahvatleks mustade mõtetega möödujaid?
- Korralik valgustus. Mida nähtavam pätt möödaminejatele ja naabritele on, seda raskem on tal tegutseda. Paigalda hoovi liikumisanduritega valgustid ja võimalusel ka mõned (näiteks päikesepatareiga) valgustid, mis põlevad kogu öö.
- Kõik väärtuslik kinnisesse ruumi. Pane kinnisesse ruumi kõik, mis vargas vähegi huvi võib tekitada. Pererahva jaoks väärtusetu võib varga jaoks olla tõeline “saak”. Näiteks maja seinale toetuv redel võib olla hea abivahend, et pääseda teisele korrusele, plekist kastmisveetünn aga vanametall.
- Naabrivalve. Üha enam ostetakse suvila, et see ümber ehitada aastaringselt elamiseks sobivaks majaks. Ja nii tekib suvilarajoonidesse aina rohkem elanikke, kes viibivad seal sagedamini kui vaid suvepuhkust nautivad linnainimesed. Palu kohapealseid naabreid, et nad aeg-ajalt sinu suvekodule silma peale viskaksid.
- Kaamera. Kaamera küll posti otsast alla pätti püüdma ei tule, kuid on preventatiivne lisaturvameede. Kui vargal on kaks sarnast “objekti”, kuid ühel on turvakaamera ja teisel mitte, valib ta suure tõenäosusega teise.
- Koduvalve. Naabrivalve, valgustid, kaamera jms on hea lisaturvakiht, kuid kõige efektiivsem on siiski koduvalvesüsteem. Suvila jaoks parim lahendus on AIKO, millega saad valvesse panna nii pea- kui kõrvalhooned. Kogu süsteem on mugavalt ka äpist juhitav.
Mis saab, kui elekter/internet ära läheb?
Sügis ja talv on teadagi tormine periood ja on igati õigustatud küsimus, et mis saab, kui suvilas tunde või päevi elekter puudub – kas valvesüsteemist on siis tolku?
Pärjala sõnutsi on AIKO selliste olukordade vastu kaitstud. Süsteemi keskseade töötab vooluvõrgust ja toimib aku pealt kuni 10 tundi. Samuti ei pea muretsema internetiühenduse katkemise pärast. AIKO on varustatud Telia SIM-kaardiga ja häireteated jõuavad äppi ja G4Si juhtimiskeskusesse igal juhul.
Aga koduvalve on kallis!
Pärjala möönab, et nii mõnegi pere jaoks on valvesüsteemiga seonduv väljaminek hirmutav. Kuid AIKO puhul suuremat väljaminekut ei ole – kuutasu algab 26 eurost ja mahub nii mõnegi pere eelarvesse. Siin saad välja arvutada, kui palju hakkab AIKO maksma sinu suvekodus.
AIKO valvesüsteemi kuulub ka mitu andurit: veelekke-, liikumis-, ukse- ja klaasipurunemise andur. Nii saad olla kindel, et suvekodu on kaitstud lisaks vargustele ka muude ootamatuste eest. Näiteks ei avane kevadel vaatepilti, kus põrandad on lõhkenud veetoru tõttu läbi vettinud – nutikas andur edastab kiirelt ohuteate äppi ja vajadusel läheb G4Si ekipaaž olukorda uurima.
Näita, et suvila pole kogu aeg tühi
Võimalusel käi iga kuu kord-kaks suvilas, et möödujatele tunduks, nagu elutegevus käiks. Talvel lükka aeg-ajalt lund või palu kasvõi naabril hoovis ringi käia, et oleksid näha jalajäljed. Hoone, mis tundub nädalaid või kuid tühjana seisvat, satub suurema tõenäosusega pättide huviorbiiti kui suvila, kus aeg-ajalt auto aia ees seisab või keegi aias toimetab.
Kaitse oma vara ootamatuste eest! Tutvu AIKO valvesüsteemiga lähemalt siin.