Tasub teada: mida sageli suitsu- ja vinguanduri valehäireks peetakse?

Foto:G4S.

Paljudele meist on kindlasti tuttav olukord, kus suitsu-või vinguandur hakkab esmapilgul ilmaasjata tööle ning äratab üles nii naabrid kui sinu enda.

Kerge on kohe muidugi süüdistada vigast andurit, ent turvaettevõtte G4S spetsialistide sõnul võib probleem peituda hoopis mujal.

Kuidas probleeme ennetada?

Juba anduri paigaldamisel tuleks silmas pidada õhu liikumist majas või korteris. Kodus tuleb eelkõige leida spetsiaalne koht, mis on eemal õhupuhuritest, soojapuhuritest, sundventilatsioonist ning õhksoojuspumpadest. Ka tihti õhutatavate akente ja uste juurest tuleks andur eemale asetada.

Tugeval õhuvool võib näiteks vingugaasi ka andurist mööda viia või selle hilinemisega käima panna. Õhk peaks vabalt jõudma anduri juurde.

Andureid, näiteks Nublu suitsu-ja vinguandurit, võib korra kuus ka tolmuimeja toruga puhastada või suruõhuga “läbi lasta”. Nii ei saa elektroonika liialt tolmuseks, kindlasti ei tohiks kasutada tolmulappi, millega võib kogemata tolmu tugevalt hoopis andurisse sisse suruda.

G4Sil on ka üks hiljutine näide elust enesest: Nublu andis häiret seetõttu, et andur oli paigaldatud seinale istumise kõrgusele ja selle lähedal tehti tihti suitsu. Probleemile saadi kliendiga vesteldes jälile täiesti juhuslikult ja lahenduseks oligi Nublu õigesse kohta – kõrgele seinale või lakke – paigaldamine.

Miks andur justkui põhjuseta karjub?

Sageli pannakse andurid köögiseadmetele liiga lähedale. Kui toit läheb kõrbema või tekib muu väiksem ja kiirelt tegija juuresolekul lahendatav probleem, siis saab näiteks Nublu sellest kohe haisu ninna ja annab G4S juhtimiskeskusele teada.

Vastupidiselt tulega seotud asjadele, võib vahel valehäiret anda ka niiskus, mida võime enim kohata vannitubades, sahvrites ja saunades. Auruosakesed on suitsus leiduvatele ühenditele üsna sarnased, mispärast võib andur need segi ajada või niiskus kondenseeruda selle optikale.

Viimase ja kõige harvaesinevama põhjusena saabki välja tuua anduri eluea täitumise või akude ammendumise. Kui anduri eluiga on täis, siis tuleb see uue anduri vastu välja vahetada, kui patarei on tühjaks saanud, siis peab uue patarei panema.

Nublu suitsu- ja vinguanduri patarei tühjenemisest jõuab signaal ka G4S juhtimiskeskusesse, kes saadab pakiautomaati uue patarei, samuti vahetab turvaettevõte anduri välja kui seadme eluiga on täis saanud.

Vingugaasiandurid päästavad elusid

Kui Nublu või mõni muu vingugaasiandur häiret annab, ava kohe kõik aknad ja tuuluta ruumid. Samuti tuleb endal minna värske õhu kätte võttes kaasa pereliikmed ja lemmikloomad. Vingugaasist ja tuleohust anna teada ka hädaabinumbril 112.

Kui kõikidel pereliikmetel hakkab korraga halb, võib kahtlustada vingumürgitust. Vingugaasi sissehingamisel meenutavad sümptomid kangesti näiteks gripi või toidumürgituse omi. Vingugaasimürgistus põhjustab ka uimasust ja minestamist.

Paljuski on vinguanduri häire põhjuseks pliidi- või ahjusiibri liiga varajane sulgemine. Kui tekib kahtlus, et ahi ajab vingu sisse, tuleks siibrit kauem lahti hoida, mitte andurit laest alla võtta.

Ahjuküttega majade korral tuleks kindlasti veenduda, et küttesüsteem ning korstnad oleksid lekkevabad ja korralikult puhastatud-hooldatud. Seda aitab kontrollida korstnapühkija. Ka gaasikatlad peavad olema kontrollitud ja hooldatud, vastasel juhul võivad needki hakata vingugaasi tuppa ajama. Vinguandurit ei tohiks ka ahjudele, pliitidele ja gaasikateldele liiga lähedale panna

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.