Teeme selgeks: mida vingugaas ikkagi sinu organismiga teeb ning kuidas eluohtlikke olukordi vältida?

Süsinikoksiid CO ehk vingugaas on mürgine, lõhnatu, värvitu ning maitsetu gaas, mis hiilib salamahti inimesele ligi ilma, et ta sellest kahjuks arugi saaks.

Pole vahet, mis põleb – vingugaas tekib põlemisprotsessi käigus alati juhul, kui õhus on piisavas koguses hapnikku. Kõige enam õnnetusi põhjustab vingugaas läbi liiga vara kinni pandud või unustatud ahjusiibri. Inimesele muutub vingugaas kahjulikuks siis, kui hapnikku pole piisavalt ning põlemine mittetäielik on.

Lühidalt öeldes – vingugaasimürgitus võib tekkida ka siis, kui silmaga nähtavat põlengut parasjagu käsil ei ole. Gaas jõuab organismi, blokeerib veres ära hapniku juurdevoolu ning häirib tugevalt kogu inimkeha tegevust, kõige enam sealjuures aju, närvisüsteemi ja südamelihast.

Vingugaasi kontsentratsiooni määratakse ppm-ides, ehk milline on gaasiosakeste suhe miljoni õhuosakese kohta.

Millised on vingugaasi mürgituse sümptomid?

Vingugaasi mõju organismile sõltub laias laastus sissehingatavast kogusest. Kui tegu on väikese kogusega, siis ilmneb peavalu, uimasus, nõrkustunne, iiveldus-oksendamine ning virvendus. Kui gaasi tuleb rohkem juurde, tulevad hallutsinatsioonid, unisus ning hingamishäired. Kõige hullemal juhul lõpeb see teadvusekaotuse ning surmaga.

Kõige tugevamalt mõjub gaasimürgitus vanuritele, lastele ning hingamisteede-või vereringehaigusi põdevatele inimestele. Väga kõrgesse riskigruppi kuuluvad ka rasedad, sest gaas on üliohtlik lootele. Paljudele teadmata on vingugaasi osas väga tundlikud ka lemmikloomad.

Kuidas ohtlikke olukordi vältida?

Gaasi-ning kütteseadmete nimekiri ning rakendusviiside rida on pikk, ent ühtse põhimõttena kehtib reegel lasta need alati pädeval isikul paigaldada või ümber ehitada. Samaoodi tuleb kõiki seadmeid kindlaksmääratud intervalli tagant kontrollida, seda samuti oskusliku isiku või teenusepakkuja poolt.

Tuleohutusseaduse alusel peab majaomanik korstent puhastama aastas vähemalt korra, ent igal viiendal aastal peab seda kindlasti tegema kutsetunnistusega korstnapühkija. Ühtlasi tuleb korstnasüsteemi hooldada vastavalt vajadusele. Korstnapühkija eripädevust saab kontrollida majandustegevuse registrist, kutseregistrist või sellelt leheküljelt.

Toidu praadimist, küpsetamist ja elamu kütmist ei tohi kunagi järelvalveta jätta ning ise peab olema kindlasti tähelepanelik. Praktikas see teadagi muidugi ei tööta ning aeg-ajalt tuleb ette olukordi, kus inimesed on väsinud või ei jõua kõike jälgida.

Seal tulebki appi korralik suitsu-ning vingugaasiandur. Õige anduri valimisel ei maksa võtta poest suvalist andurit, vaid tasub usaldada hoopis tunnustatud ning järeleproovitud seadet. Üheks selleks on Nublu suitsu-ja vinguandur.

Nublu hoiab ohutusel valvsalt silma peal

Nublu andur töötab patareitoitel ning edastab häiresignaalid turvaettevõtte G4S juhtimiskeskusesse. Turvafirma võtab kliendiga kohe ühendust, suitsu ning tugevama vingugaasi taseme korral tõstab Nublu muidugi ka valjult häält. Turvafirma teeb endast kõik, et ohutus tagada – olgu olukord milline tahes.

Helistamise eesmärgiks on kliendilt ennekõike uurida, et kas olukorra lahendamiseks on patrull appi vaja saata. Võib vabalt juhtuda, et klient ega tema lähikond ei viibi kodus või siis on tekkinud tulekahju, mis nõuab päästjate ja kiirabi appi saatmist..

G4S teeb koostööd ka vabatahtlike päästjatega, kes on samuti valmis Nublu kliente igakülgselt abistama tõttama.

Kuidas on üles ehitatud Nublu signaalsüsteem?

Nublu märguanded sõltuvad vingugaasi tasemest, mida andur jagab neljaks. Tasemed on järjestatud alates väga nõrgast kuni väga tugevani ning süsteemi reaktsioonid on sellega korrelatsioonis.

Vingugaasi esimene tase teatab, et gaasi kontsentratsioon õhus on 30–49 ppm ühikut ning sellisena on tase on püsinud kauem kui 120 minutit. Nublu sel juhul häält tegema ei hakka, sest see pole eluohtlik. Sellegipoolest läheb signaal turvaettevõtte juhtimiskeskusesse ning G4S teavitab klienti SMSiga.

Teine tase tähendab, et kontsentratsioon on suurenenud 50-99 ppm ühikuni ning see on õhus olnud kauem kui tund aega. Siin võivad juba tekkida tõsisemad terviseprobleemid ning lisaks teavitusele, annab andur endast märku kahe sekundi pikkuse helisignaaliga iga viie sekundi järel, vilgutades samal ajal punast LED-indikaatorit.

G4Si juhtimiskeskuse töötaja helistab ka kliendile või kontaktisikule, sest tekkida võivad juba nõrkus ja füüsilise pingutuse tagajärjel ka õhupuudus. Andur laseb siit alates peale kuuldavale valjuhäälseid helisignaale ning vilgutab lisaks ka punast LED-indikaatorit. Reageerima peab igaljuhul viivitamatult.

Kolmanda taseme puhul on kontsentratsioon õhus 100–299 ppm ühikut ning sellisena püsinud enam kui 10 minuti. Nüüd hakkab Nublu tegema kõva häält, mis tõlgendub taas kahe sekundi pikkuse helisignaalina iga viie sekundi järel. 

Kõige kõrgem neljas tase ütleb aga, et õhus olev kontsentratsioon on 300 ppm ühikut või rohkem ning tõenäoliselt ka kiirelt tõusuteel.

Allikas tuleb tuvastada kohe ning olenemata häiretaseme suurusest

Olenemata vingugaasi tasemest tuleb seda põhjustav ohuallikas kohe üles leida ning likvideerida. Kõige levinumaks ohuallikaks on mõistagi liiga vara suletud siiber, ent selleks võib osutuda ka ummistunud suitsulõõ või vigased kodus kasutatavad gaasiboilerid. Vingugaasi põhjustavaid seadmeid tööle panna enne ei tohi, kuniks rikked likvideeritud saavad. Kui see on tehtud, tuleb seade lasta pädeval inimesel üle vaadata ning parandada või asendada.

Kui andur annab kõrgematasemelisi häiresignaale, siis tuleb kõik inimesed ja loomad majast välja toimetada ning aknad-uksed tuulutamiseks avada. Kindlasti tuleb helistada telefoninumbril 112 ning olukorrast teavitada.

Nublu andur töötab ka suitsuandurina, andes samuti helisignaali, vilkumise ning G4S-le saadetud teatega märku ohtlikust olukorrast. Seadeldis mõõdab regulaarselt ka oma patarei laetust ning kui see peaks tühjaks saama, edastatakse taas signaal G4S juhtimiskeskusesse, kes siis helistab ning kliendiga uue patarei kohalesaatmise kokku lepib. Uus patarei sisaldub teenuse kuutasus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.