Tulekustutusvaip: miks on tegu hädavajaliku osaga sinu kodust?

Foto:Shutterstock.

Kodudes kujutavad tuleohtu eelkõige lahtise tulekoldega kaminad ja ahjud, kuid olukord võib muutuda ärevaks ka tavalisel söögitegemisel. Süttida võib töötavale gaasipliidile kogemata kukkunud ese, aga ka pannil olev rasv.

Tulekustutusvaip ehk tuletekk ongi abimeheks eelkõige köögis, kui süttinud on kas rasv või mõni väiksem kodumasin.
Tulekustutusvaipa tuleb hoida kohas, kust selle kergesti kätte saab, näiteks köögis seinal.

Seda ei tohiks peita kapisügavustesse või garaaži, sest äkitselt tekkinud olukorras pole tuletekist kasu, kui selle väljavõtmiseks või ülesleidmiseks kuluvad väärtuslikud minutid.

Tuletekk tuleb riputada ohutusse (pliidile mitte liiga lähedale) ja lihtsasti ligipääsetavasse kohta. Asukoht peaks olema teada ja nähtav kõikidele pereliikmetele ning kindlasti tuleb selle kasutamisest rääkida ka pere noorematele liikmetele, kes juba üksi kodus on ja endale süüa teha oskavad.

Kuidas ja millal kustutusvaipa kasutada?

Tulekustutusvaipa tuleks kasutada, kui süttinud on mõni kodumasin, rasv pannil või potis või hoopis riided inimese seljas. Enne elektriseadme kustutamist tuleb see kindlasti enne vooluvõrgust välja lülitada.

Pannis või potis süttinud rasv tuleb kustutada siis, kui see pole sealt välja voolanud. Vastasel juhul võib tulekustutusvaip rasvaga kokku saada ja ise süttida.

Inimese puhul kasutada tuletekki vaid juhul, kui muid tulekustutusvahendeid parasjagu võtta pole.

Milles seisneb vaiba kasutuspõhimõte?

Vaiba kasutuspõhimõte seisneb leegi lämmatamises. Kasutaja peab põleva leegi kohale lähenema, hoides vaipa enda ees sirgetel kätel. Põlev ese tuleb katta vaibaga nii, et hapnik ei pääseks tulekoldele ligi.

Vaip tuleb keerata üle poti või panni servade, et takistada võimalikku hapniku juurdepääsu leegile. Sealjuures tuleb see jätta põlemiskoha peale, kuniks ollakse veendunud, et tuli on täielikult kustunud.

Kui võtta tulekustutusvaip liiga vara ära, võib tuli uuesti põlema lahvatada. Kindlasti tuleb pott või pann kuumalt pliidilt eemale (kuumakindlale pinnale) jahtuma tõsta, et vähendada uuesti süttimise ohtu. Panni või potiga õue joosta ega seda kraanikaussi visata ei tohi.

Nii võib põlev rasv välja pritsida ja inimene viga saada. Samuti pole siis ka poti peale asetatud tulekustutusvaibast midagi kasu, sest õhk pääseb vaiba alla ja see ei saa tuld lämmatada.

Inimese seljas olevate riiete süttimisel peab inimene pikali heitma, põlevad riided tuleb katta tuletekiga ja tuletekki käega patsutada, et leek kustuks. 

Tulekustutusvaipa saab äärmuslikus olukorras kasutada ka abivahendina enese ees hoidmiseks, kui muud kaitsevarustust ei ole käepärast.

Kas tuletekki võib pesta?

Kui tuletekki on juba korra põlengu kustutamiseks kasutatud, tuleb see uue vastu välja vahetada. Seda ei tohi vahepeal pesta ja ka pärast kustutustööd pole pesul mõtet.

Esimesel juhul lõhub pesu teki omadused, mis aitavad leeki kustutada ja tuletekk muutub kasutuskõlbmatuks. Teisel juhul pole pesumasinast abi, sest see ei suuda teki omadusi taastada.

Soodsa hinnaga ja kvaliteetse tulekustutusvaiba saate omale sobivasse postipaki automaati tellida kodunt lahkumata ja vaid paari klikiga G4Si e-poest.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.