Turvafirma selgitab: Miks vanade valvekleepsude akendel hoidmine hoopis ohtlikum võib olla?

Foto: Scanpix/Sakala/Marko Saarm.

Korralik valvesüsteem on üks parimaid viise oma kodu ja lähedaste varaste ning teiste sissetungijate eest kaitsmiseks. Iga valvesüsteemi paigaldamise juurde käib ka objekti turvafirma kleepsuga märgistamine.

Kas ainult kleepsust on tegelikult ka mingit kasu?

Olgugi, et turvafirmade infosüsteemides on vajalik info olemas, et väljakutse korral õige maja ja korter üles leida, on turvafirma kleebised täiendav abi, et väljakutsele kiirustanud turvatöötaja õige koha võimalikult ruttu üles leiaks. Seetõttu on oluline vaadata, et kleebised ja kasutatav valveteenus ikka kokku sobiksid. Näiteks tuleb vahel ette olukordi, kus G4Si kliendil on jäänud kasutusse veel Falcki ajast pärit punased kleebised. Sel juhul tasub G4Silt uued kleebised küsida.

“Kui mõne kortermaja trepikodasid mööda ringi liikuda, leiab ustelt ikka päris imepäraseid kleepse. Eriti kui kleepsud on pärit turvaettevõtetelt, mis enam aastaid ei tegutse,” sõnas G4Si kommunikatsioonijuht Reimo Raja. “Inimesed peaksid korraks mõtlema, kas sellisel juhul need kleepsud halbade kavatsustega tegelasi ligi ei meelita. Annad ju selge sõnumi, et turvafirma teenust sa ei kasuta.” Vahel leiab isegi selliseid kodusid, mis on “kaunistatud” erinevate firmade kleebistega.

Sageli usuvad inimesed, et turvafirma kleepsu omamine pakub reaalse turvasüsteemiga võrdset kaitset. Sisuliselt arvatakse, et kui varas ukse peal turvasüsteemi olemasolu tõendavat kleepsu näeb, ei söanda ta koju murda.

Raja sõnul usuvad inimesed valvesüsteemi kleepsudesse selgelt liiga palju. Ükski vähegi mõtlev varas ei lähtu hoonesse sisse murdes ainult sellest, kas ukse või akna pealt mõne hirmutava kleepsu leiab või mitte. “Isegi kui tegu on näiteks narkomaaniga, kes suvalisi uksi katsub, pole kleepsust tema eemal hoidmiseks mingit kasu.”

Vana kleeps võib hoopis ohtlikum olla

“Inimese käitumise järgi on tegelikult väga lihtne aru saada, kas tal on majas valvesüsteem olemas või mitte,” jätkas ta. Ka natukenegi eeltööd tegevad vargad oskavad selle kerge vaevaga selgeks teha. Nii võib juhtuda, et kleepsuusku inimene avastab koju tulles, et tema turvafirma kleepsuga uks varast eemale ei peletanud ja kuna tal valvesüsteemi pole, siis sõltub kahju suurus ilmselt sellest, kas varas tuli seljakoti või kaubikuga.

G4S kohustab valvesüsteemi lepingut lõpetades klienti kehtetuid kleepse eemaldama. Ühest küljest on eesmärk, et inimesed ilma asjata turvafirma nime ära ei kasutaks, teisalt aitab see vältida arusaamatusi häireteadetele reageerides.

“Samuti ei taha ükski turvafirma sattuda olukorda, kus inimene kasutab nende kleebiseid, aga mitte valveteenust ja on sattunud murdvaraste ohvriks. See toob turvafirmale mainekahju,” lisab Raja. See on ka üks põhjuseid, miks turvafirmad oma kleebiseid ei müü. “Vahel tuleb meile päringuid sooviga osta ainult kleebiseid. Selgitame siis, miks kleebisest kasu pole ja tasuks ikka valvesüsteemi investeerida.”

Oma kodu ohutusest tõsiselt hooliv inimene võiks pigem mõelda reaalse valvesüsteemi soetamise peale, mitte tühipaljale kleepsule lootma jääda. G4S Koduvalvega võib majaomanik olla päriselt kindel, et ohu korral tulevad appi professionaalsed turvatöötajad ning et ükski sissemurdmine ei jää märkamata. Kleepsu saab ka!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.