Üheksa kaotatud elu: mida sina ise teha saad, et elekter ei tapaks!

Kui kasutad pikendusjuhet, siis jälgi lumatud koormust ning väldi pikendusjuhtmete omavahelist ühendamist.Foto: Shutterstock

Eelmisel aastal hukkus Eestis tulekahjudes 48 inimest – üheksa õnnetuse puhul oli kurvaks märksõnaks elekter. Elekter on midagi, milleta me ei kujuta oma elu ette, kuid ometi pöörame vähe tähelepanu sellele, et kodused elektriseadmed ja -süsteemid oleksid korras. Käime sammhaaval läbi levinumad vead, mille parandamine päästaks elusid.

Mõned veel mäletavad aegu, mil juhtmete otsad lihtsalt kokku keerati või teibiti. Täna oleks selline tegevus äärmiselt rumal. Õigemini oli see tegu rumal ka varem, kuid toona põhjendati seda suure defitsiidiga. Enam see vabandus ei päde ja üheks sagedasemaks tulekahjude puhkemise põhjuseks on just vigased ja amortiseerunud elektrisüsteemid.

Elektriseadmete puhul tuleb jälgida, et ühenduskohtades ei tekiks sädelust või ülekuumenemist. Ja ise parandamise asemel kutsu kindlasti spetsialist. Aga millele siis eksperdid tähelepanu pöörata soovitavad?

Miks elekter kurja teeb?

Vana ja oskamatult parandatud elektrisüsteem on ohtlik. Kindlasti ei tasu kodus ise hakata juhtmeotsi kokku keerama. Kui seda valesti teha, on kahju kiire tulema.

Samuti tasub vältida katkiseid pistikupesasid, kuna neist võib halbade asjaolude kokkulangemisel saada surmava elektrilöögi.

Pistikupesade puhul tasub jälgida ka nende koormust. Igal aastal ostame koju juurde kõikvõimalikku kodutehnikat. Kui elektrisüsteem on vana ja pistikupesi ei jätku, siis kiputakse kasutama “vargapesasid” ja pikendusjuhtmeid, millega koormatakse juhtmed tegelikult üle. Soovitatav on seadmete ühendamiseks vooluvõrku kasutada siiski seinas olevaid terveid pistikupesi.

Kas siis pikendusjuhtmeid ei tohigi kasutada? Tohib ikka, aga sellisel juhul võta üks pikendusjuhe, mis on täiesti korras. Kindlasti ei tohi pikendusjuhtmeid omavahel ühendada, et pikemat ketti saada. Ja kui pikendusjuhet kasutada, siis tuleb see jalust ära panna. Nii väldid olukorda, et koperdad juhtmesse ning lõhud ühendatud seadme.

“Pikendusjuhtmed on mõeldud pigem ajutiseks kasutamiseks, mitte keedukannu, boileri või teiste seadmete pidevalt vooluvõrgus hoidmiseks,“ ütles G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul.

Suure voolutarbega seadmed, nagu puhurid või elektriradiaatorid, tuleks küll ühendada otse seinakontakti.

Kindlasti ei tohi juhtmeid panna raskete esemete alla või uste vahele, kus need võivad viga saada. Kui on vaja juhtmeid vedada, siis tuleb teha seina või uksepiida sisse soovitud süvend või auk.

Vaata üle oma elektrikilp. Vana elektrikilp võib olla märk sellest, et kodu voolukoormus on piiratud. Siin ei aita isegi see, kui on paigaldatud uus juhtmestik.

Tuppa mõeldud seadmeid ära vii õue

Kindlasti ei tohi toas kasutamiseks mõeldud elektriseadmeid kasutada õues niisketes tingimustes. Tubased seadmed õues võivad tekitada lühise ning anda elektrilöögi.

Kui suurema pidupäeva eel käib suurem toidu valmistamine ja “korgid” enam vastu ei pea, siis võta seda kui ohumärki. Korkide väljalöömine tähendab seda, et korraga on kasutusel liiga palju elektriseadmeid või mõni vana seade pole töökorras.

Siiski ei pruugi alati piisata ka sellest, kui kodus on kõik korras. Kui elektriposti lähedal toimuvate kaevetööde ajal või mõnel muul põhjusel elektriliine kahjustatakse, siis võib majja lüüa liigpinge, mis võib omakorda põhjustada tulekahju. Kõik elektriseadmed on ehitatud vastavalt nimipingele ehk nende isolatsioon on piisav nimipingel töötamiseks. Kui tekib liigpinge, siis võib isolatsioonis tekkida ülelöök ja selle tagajärjel lühis.

“Tekkinud tulekahju korral on hea, kui teil on kodus suitsu- ja vingugaasiandur, aga soovitame paigaldada ka liigpingepiiriku, et sellist olukorda ei tekiks,” ütles G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul.

Kindlasti tasub paigaldada koju nutikas andur, mis mitte ainult ei anna häiret, vaid saadab ka kellelegi teavituse. Iga kuu päästab nutikas Nublu suitsuandur põlengust kodusid, kus tuli on saanud alguse elektriseadmest.

“Elekter on eluhoonetes kõige sagedamini tulekahju alguse põhjuseks ja seetõttu on väga oluline, et teil oleks kodus nutikas andur, mis edastab häiresignaali G4Si juhtimiskeskusesse. Vastasel juhul võib elektririkke tagajärjel teie kodu maha põleda,” ütles G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.