Üllatav oht! Kokasaate peened nipid võivad kodu põlema panna

Gordon Ramsay on tippkokk, kelle tegemistest inspiratsiooni ammutatakse. Kõiki tema nippe aga ei tasuks koduköögis järele proovida!Foto: Shutterstock

Köögis eksperimenteerides ei tule mõttessegi, et peened kokasaates nähtud nipid võivad lõppeda tulekahjuga. Pauk võib tulla luuavarrest ehk pliidi kohal asuvast õhupuhastist, mida tuntakse ka kubuna. Vaatame, mis võib juhtuda, kui seda regulaarselt ei hooldata. 

Kõige hullem näide pärineb 2013. aastast, kui Pärnus süttis ajalooline puumaja, mille keldrikorrusel tegutses Vana Villemi pubi. Kuninga 11 asuva hoone tulekahju sai alguse pubi fritüüris süttinud õlist, mis ventilatsiooni kaudu pööningule levis. Maja vahelaed kukkusid sisse ja katus koos sisemusega hävis. 

“Korralikult hooldamata kubu ei ohusta paraku ainult söögikohti, vaid me näeme oma töös pidevalt ka kodusid, kus kubud ühel või teisel põhjusel süttivad. Hiljuti registreeris Nublu andur tulehäire ja kohapeale jõudes selgus, et köögikubu läks lühisesse ning selle tagajärjel hakkas plastikust osa sulama. Tänu kiirele reageerimisele piirdus kahju rikutud kubuga,” selgitas G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala.

Tänavu 22. jaanuaril süttis Jõgeval Tähe tänava korteris toidu valmistamise ajal pliidi kohal kubu. Inimesed pääsesid ruumidest välja ning üks kannatanu viidi haiglasse. Päästjad kustutasid põlengu käsikustutiga. 

Võru vallas Halla külas süttis elumaja köögis kubu 16. veebruaril. Elanikud jõudsid põlengu pulberkustutiga kustutada enne päästjate saabumist. Hiljem kontrollis päästemeeskond põlengukoha ohutust termokaameraga.

Kubu filtrid tahavad ka pesemist!

Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve peainspektor Kaido Voor märgib, et enamasti on kubude süttimiste põhjus elektris, kas siis on probleem mootoris, juhtmestikus või valgustis. “On ka juhuseid, kus pliidil läheb toit põlema ja levib kubusse. Ennetuseks on kubu filtrite ja muude osade regulaarne puhastamine,” rõhutab ta.

Kubust väljuva ventilatsioonitoru isolatsioon peab olema vähemalt EI30. Arv näitab mitu minutit on toru tulekindel ehk EI30 puhul on see 30 minutit. 

Kubu rasvafiltreid võiks puhastada kord kvartalis kas nõudepesumasinas või käsitsi rasvapuhastusvahendiga. Hea oleks, kui võetakse lahti ka kubu mootori osa ning puhastakse selle labad. Kindlasti ei tohi mootorisse sattuda vett ega keemiat – puhastada tuleks ainult labasid. 

Kõrvuti on vana ja uus kubu filter. Vana filter on endasse kogunud rasva, mis on tuleohtlik.Foto: SoojusGrupp OÜ

“Mootorisse koguneb aja jooksul rasva ning vähemalt korra 1–3 aasta jooksul tuleks see lahti võtta. Kui ise seda teha ei soovi, saab kutsuda hooldusmehed, kes puhastavad nii filtri kui ka mootoriosa,” sõnab SoojusGrupp OÜ juhatuse liige Reemo Kesküla. “Kindlasti ei tohi õhupuhasti sisemisi pindu keemiaga puhastada, sest kui kubu on seina küljes kinni, siis puhastuskeemiat sealt korralikult maha ei saa.” 

Ventilatsioonisüsteem on korteriühistute pärusmaa?

Kesküla toob välja veel ühe probleemse koha, millega väga ei tegeleta. Vähesed korteriühistud tegelevad maja ventilatsioonisüsteemidega, sama kehtib korteri ventilatsiooni kohta ning see on juba koduomaniku enda vastutus.

“Korteriühistute vastutada on õhulõõr, mis jookseb läbi korruste. Koduomanik saab aga kutsuda professionaali ja lasta süsteemi puhastada köögikubust kuni õhulõõrini,” märgib Kesküla.

Ta rõhutab, et koduköögis võiks vähemalt kord aastas lasta spetsialistidel kubu ja ventilatsioonisüsteem üle kontrollida ning seda sõltumata sellest, kas on tehtud süüa või mitte. Profiköökide ventilatsiooni tuleb puhastada vastavalt kasutustihedusele.

Professionaalselt kasutatavate köökide ventilatsioonikanalite puhastus

  • Vähemalt kord kvartalis, kui seadmeid kasutatakse 12–16 h/ööpäevas
  • Vähemalt kord poolaastas, kui seadmeid kasutatakse 6–12 h/ööpäevas
  • Vähemalt kord aastas, kui seadmeid kasutatakse 2–6 h/ööpäevas

Allikas: Päästeamet

Kesküla toob näite ühe restorani köögi rasvakanalitest ja see pilt, mis nende seest vastu vaatas, ei olnud ilus. “Seal sees polnud mitte vedelal kujul rasv, nagu näiteks toiduõli, vaid seal oli nagu masuut … selline tökat! Töömehed tegid nalja, et siin ei olegi midagi puhastada, vaid võtame lihtsalt vana õli välja ja paneme värske sisse. See oli nii jõhker olukord, et vahetasime seal kogu torustiku välja.” 

Õhus lendleb tolmu ja igasuguseid osakesi ja kui need satuvad rasva sisse, siis see kõik kokku muutubki justkui vedelaks lögaks.

Siin on näha, kuidas torustikust jookseb rasva välja. See on regulaarse hoolduse tegemata jätmise tulemus.Foto: SoojusGrupp OÜ
 

Tuletõkkeklapp päästab nii sind kui teisi

Tule ja suitsu leviku piiramiseks peab ventilatsioonisüsteemis olema tuletõkkeklapp. Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor Roman Abubikirov märgib, et kohustuslik on see igal pool, kus kehtivad tuletõkkesektsioonide nõuded. “Seega, kui korter on eraldi tuletõkkesektsioon, siis selle ventilatsioon ja ka elektrisüsteemi läbiviigud peavad olema vastava tuletõkestuse tasemega. See takistab tulekahju levikut ühest sektsioonist teise.”

Kesküla näitlikustab tuletõkkeklapi vajalikkust: “Kui kortermajas on igal korteril oma kubu, siis need tõmbavad õhu ühisesse korstnasse. Igal korteril on aga rasvad ladestunud lõõri. Kui nüüd kellegi köögis peaks kubu süttima või ta teeb veiniga süüa ja leek tõmbab korstnasse, siis tuletõkkeklapp sulgeb temperatuuri suurenedes õhuava.”

Nii ei levi ühest korterist alanud tuli naabrite ventilatsiooni. “Aeg-ajalt võiksid professionaalid käia õhuklappe avamas. Kui keegi on näiteks tihti liha praadinud ja kartulit keetnud, siis selle kuuma auru mõjul klapp rakendub ning kaitse sulab lahti – ehkki tegelikult tuleohtu pole olnud,” toonitab Kesküla. 

Telekokkade kõiki nippe ei maksa järele ahvida

Tihti ammutatake inspiratsiooni ja värskeid mõtteid kuulsatelt tippkokkadelt. Paljud vaatavad Gordon Ramsay ja teiste kokkade saateid, kus vahetevahel ka vein või muu alkohoolne jook põlema pannakse. “Inimene üritab endale head sööki teha, kuid ei oska arvestada alkoholisisaldusega ega hinnata, kui kõrgeks leek tegelikult läheb. Rasv on ju nagu diisel – on vaja vaid kõrgemat temperatuuri ja see süttib iseenesest. Sellised näited on kahjuks koduköökide puhul tavapärased,” tõdeb Kesküla.

Ta toob veel välja ka gaasipliidid, mis on näiteks Tallinnas hästi populaarsed. “Gaasipliidil on juba elav leek peal ja kui siis hakata kastet tehes alkoholi välja aurustama, on tulemuseks põhimõtteliselt plahvatav gaas. Elektripliidil ei ole selline süttimine nii kerge juhtuma, aga gaasipliidil on see eriti kiire.” 

Kallim või odavam? Vahet pole! 

Kas kallim õhupuhasti on parem kui odavama klassi oma? Kesküla ütleb, et kubu puhul ei ole hind määrav, on vaid väikesed erinevused disainis. “Ei ole vahet, kas on tuhat või 45 eurot maksev kubu – toimivad ja määrduvad need samamoodi. Ainus erinevus on see, et 45-eurose viskad prügikasti ja väga kahju ei ole, kuid 1000-eurost kubu niisama lihtsalt ära ei vaheta.” 

Nagu näha, siis õnnetus võib tulla täiesti üllatavast kohast. Suurema kahju võib aga ära hoida nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu, mis annab ohust märku ja vajadusel saadab häire G4S-i juhtimiskeskusesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.