G4S blogi

Uuring: mitmed inimesed ei tea, kas üksi elav eakas sugulane on tuleõnnetuse eest kaitstud

Eestis leidub mitmeid juhtumeid, kus lähedased ega ka vanainimene ise ei tea, kas viimasel on kodus suitsuandur või kas seade töötab.Foto: Shutterstock

Eestis on 325 000 leibkonda, kellel on eraldi elavaid eakaid sugulasi. Paraku leidub mitmeid juhtumeid, kus lähedased ega ka vanainimene ise ei tea, kas viimasel on kodus suitsuandur või kas seade töötab.  

Teadmatus on ohumärk

Vanemate inimeste põhiliseks infoallikaks taolistel teemadel on eelkõige nende sugulased. G4Si läbi viidud uuringust selgus aga, et vaid 59% inimestest teavad kindlalt, et nende eakal sugulasel on kodus kohustuslik vingugaasiandur olemas. Rohkem kui pooltel on kodus aga tahke küttekolle ning 8 protsendil gaasiseade, mis tähendab, et 192 500 eaka kodus on vingugaasiandur kohustuslik. Sealjuures ei tea aga 20% inimestest üldse, kas nende eakal sugulasel on vingugaasiandur kodus olemas. 

Tallinnas Mustamäe kortermajas elav 83-aastane Mari on juba aastaid üksi. Tema lähisugulased kolisid aastaid tagasi Suurbritanniasse ning enamik suhtlusest toimub telefoni teel. “Räägin tütrega harva, lapselastega eriti ei suhtle,” tunnistas Mari. Ta sõnas, et suitsuandur on küll kunagisest ajast laes olemas, kuid seda ei ole aastaid kontrollitud. Selline olukord võib aga tuleõnnetuse korral halvasti lõppeda. 

Turvatunne igal ajal 

Eaka sugulase turvalisuse aitab tagada nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu. Seadme eeliseks on see, et kui tavalise suitsuanduri patareid saavad ootamatult tühjaks, siis nutika Nublu patarei pärast sa muretsema ei pea. Uue patarei saad tasuta juba enne, kui vana tühjaks saab, sest see annab G4Si juhtimiskeskusele ise teada, et on tühjenemas. 

Kui kodus peaks tekkima õnnetus, saadab andur GSM-dega lisaks hääleka häire andmisele teavituse ka G4Si juhtimiskeskusesse, kust kliendiga juba kiirelt ühendust võetakse. Kui ta ei peaks mingil põhjusel esimese kolme minuti jooksul telefonile vastama, saadetakse automaatselt välja patrullekipaaž ja ohu korral antakse teade ka Päästeametile. Nii on turvatunne tagatud igal ajal – ka siis, kui inimene on kodust eemal. 

Juba paarkümmend aastat Viimsis elav Evi paigaldas majapidamisse äsja nutika Nublu suitsu- ja vingugaasianduri. Enamus ajast üksinda tegutsev 84-aastane vanaproua sõnas, et seadmest rääkis talle naaber, kes Evit aeg-ajalt aitamas käib. “Avastasime ühel hetkel, et eelmine andur on juba küllalt vana ja naabrimees arvas, et võiks uue anduri panna,” sõnas Evi. Ta elab suures majas, kus on ka tahke küttekolle, mis tähendab töökorras suitsuandur on kohustuslik ning äärmiselt oluline, et tagada vanema proua turvalisus. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.