G4S blogi

Vargad ei lahkunud enne, kui kogu alkohol oli kõrist alla kallatud

Kõrist läks alla iga viimnegi tilk.Foto: Shutterstock

Vargad häbi ei tunne – kui kedagi kodus ei ole ja koduvalve pätte eemale ei peleta, tunnevad nad end sinu valdustes kui kodus. Üks lugu siitsamast Eestist kinnitab, kui vastik selline “kodukülastus” olla võib. 

Koduvalve paigaldanud klient rääkis G4Sile, et teda pani kodu turvalisusele mõtlema naabrite juures juhtunu. Pere avastas nädalaselt puhkuselt naastes, et nende kodus olid käinud kutsumata külalised. Asjad asjadeks – suurim šokitekitaja oli hoopis tõsiasi, kui hästi olid vargad ennast võõras kodus tundunud. 

Sissemurdjad olid endale ka väikese napsu lubanud ning porised jäljed diivani ees valgel vaibal ja plekid klaasist laual kinnitasid tõsiasja, et kiiret neil küll kuskile polnud. Ära mindi alles siis, kui kogu korterisse jäetud alkohol oli kõrist alla valatud. 

Eriti magusad on varaste jaoks valveta jäetud suvekodud – kui pererahvas talvisel ajal kohal ei käi, saavad pätid lausa kuude kaupa segamatult tegutseda. Näiteks oli mõni aasta tagasi Raplamaal Riidaku külas veider juhtum, kui 52-aastane Ülle märkas suvekoju sõites, et riiulitelt olid kadunud hoidised, suhkur ja mesi. Vana puitakna kaudu majja pääsenud vargad ei sihtinud hinnalisi esemeid, kuid olid järjepidevad ja käisid rüüsteretkel korduvalt. Pätid saadi küll paar aastat hiljem kätte, aga loomulikult oli moos ja muu kraam läinud.

PPA pressiesindaja Kerly Virk märkis, et vargad valivadki väga, kuhu sisse murda. “Peamiselt ootavad nad, et pererahvas pikemalt kodust ära sõidaks ja võtavad siis elamu ette.” 

Pikemaks ajaks suvilast lahkudes tuleks eelkõige olla ise hoolikas ja panna hinnalised asjad ning tööriistad silme eest ära. See, mis on sinu jaoks suvaline tünn, võib varga jaoks tähendada väärtuslikku vanametalli, mis kokkuostu viia. See äratab tähelepanu ja annab alust edasi otsida. Kui jätad kättesaadavale ka kõikvõimalikud tööriistad, siis teed varga elu küllaltki lihtsaks. “On näiteid, kus euroalustega on teise korruse lahtisest aknast sisse ronitud või hoovist leitud kangiga uks lahti muugitud,” rääkis G4Si Standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

Kõiki asju varaste silma alt paraku ära peita ei saa. Suvilates võidakse käia korduvalt ning vargusi pannakse toime mitme päeva jooksul. “On ette tulnud, et inimese maakodus on lammutatud ja ära viidud ahi. See on pikk protsess ja isegi kõige lihtsama valvesüsteemi korral, poleks see võimalik,” nentis Pärjala. Siinkohal tulebki täiendava meetmena mängu valvesüsteem – kui maja on sellega kaetud, siis tihti peletab juba selle olemasolu ja turvafirma kleebis uksel vargad ära ning kindlasti ei ole vargal aega tunde või päevi asju ära vedada. 

Parim viis ebameeldivate külaliste vältimiseks on paigaldada koduvalve. See teeb varaste elu kibedaks – välisireen aktiveerub, kui valvesüsteem läheb häiresse ning selle heli on nii tugev, et tõmbab kogu naabruskonna tähelepanu ja teeb varaste põgenemise raskeks. Lisaks saadab keskseade häire G4Si juhtimiskeskusesse ja patrull kihutab kohale. 

Suvekodule turvasüsteemi otsides tuleb vaadata, kas linnakodul on juba valve olemas. Kui ei ole, saad küsida turvafirmalt pakkumist korraga nii põhi- kui suvekodule. Juhul kui valvet läheb aga vaja vaid maakodu turvamiseks, sobib sulle ideaalselt G4Si väikevalve pakett. 

See on soodne lahendus väiksemat valvet vajavale objektile – kohta, kus sa ise iga päev ei viibi. Komplekti kuuluvad nii liikumis- kui suitsuandur.

Varguste ennetamise ja häiretele reageerimise kõrval pakub G4Si teenus sulle täielikku kindlustunnet teadmisest, et sellega kaasneb turvagarantii. Kui patrull ei ole piisavalt nobe, et vargad kinni püüda, hüvitatakse sulle kogu kahju. Seda tehakse omavastutuseta ja ebameeldiva ajakuluta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.