Veel mõned minutid ja kes teab, mis oleks sellest Räpina kodust saanud! Kuidas end kaitsta tuleõnnetuse eest?

Vara pole ainus, mis tulekahju korral hävib.Foto: Shutterstock

Tulekahju korral on iga sekund arvel – mida varem põlengule jälile saada, seda väiksemad on tagajärjed. Heaks näiteks on hiljutine õnnetus Räpinas ning selle loo valguses tasub üle korrata veel ühe tegevuse, mis aitab tuleõnnetusest kergemini üle saada.

Paljuräägitud hea lahendus on paigaldada koju suitsu- ja vingugaasiandur Nublu, mis saadab häireteate G4S juhtimiskeskusesse ning tulekahjust saab võimalikult kiiresti teada. Näiteks tegi Nublu head tööd mõni kuu tagasi Räpina vallas Verioramõisa külas: andur reageeris põlengule ning tänu G4Si häirejuhtimisspetsialisti kiirele tegutsemisele jõudsid peagi kohale ka päästjad. 

Võib öelda, et tegemist oli õnneliku õnnetusega. Suuremad kahjud aitas ära hoida andur ning maja õhukindlus – põlenud oli vaid elutoa mööbel. 

Andur on suurepärane tulekahjude ennetaja, kuid mõnikord on tule levik nii kiire, et sellest ei piisa. Spetsialistid selgitavad, miks on hea tellida Nublu ja seda toetav kodukindlustus. 

Tulekahju ei ole vaid vara häving

Tulekahju puhul ei ole probleem ainult vara häving. Kodu põlemine on raske kogemus, sellega kaasnevad mitmed kulud ja keerulised emotsioonid. Seesam kindlustuse kodukindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul ei ole tulekahjudega seonduvaid kahjujuhtumeid küll palju, kuid need on väga kulukad ja keerulised. “Oleme aastate jooksul puutunud kokku nii mõnegi perega, kelle kodu on tulekahju tõttu kannatada saanud. Näeme, et see on emotsionaalselt nende jaoks ikka väga raske,” möönab ta.

G4S standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala lisab, et tulekahjuga kaasneb emotsionaalne trauma, millest taastumine võib võtta aastaid. “Tegelikult ei kujuta inimesed ette, mis see tähendab, kui enamus või kõik asjad maha põlevad ning need tuleb välja vahetada. Kõik, mis kodus on, alates sööginõudest ja lõpetades suure mööbliga, tuleb uus osta,” räägib ta. “Need asjad olid soetatud aegamööda, kuid nüüd tuleb need kõik osta korraga.”

Tulekahju puhul on iga sekund oluline. Põlengule aitab kiirelt jälile saada suitsu- ja vingugaasiandur Nublu.Foto: G4S

Kodukindlustus aitab majanduslikult tagajärgedega toime tulla

Tulekahjudest rääkides on väga oluline mõelda kodukindlustusele. “Kindlustama peaks seda, mille hävinemisega me toime ei tule. Kui telefon kukub maha, siis põhimõtteliselt saab uue osta. Võib-olla ei saa kohe soetada samaväärset, kuid elu läheb edasi,” arutleb Pärjala. “Aga kui maja maha põleb, siis on tegemist kuluga, mida ei ole nii-öelda tagataskust võtta.”

Ta lisab, et kui Nublu annab tulekahjust varakult märku ning aitab ennetada suuremaid kahjusid, siis kodukindlustus aitab vajaduse korral paremini hakkama saada materiaalse poolega. “Need kaks lahendust täiendavad teineteist. Kõige efektiivsem ja ka soodsam on muidugi kahjude ennetamine. Kui aga kahju peaks juhtuma, on kindlustusel väga oluline roll.”

Gilden rõhutab, et ebameeldivuste vältimiseks peaks kindlasti veenduma, et sõlmitaval kodukindlustuse poliisil oleks ka varakindlustus. Vastasel juhul ei hüvitata tulekahju korral kodus olevat vara, vaid ainult hoonet. 

Teine oluline punkt on veenduda, et kindlustatud oleks ka abihooned. “Enamus kindlustusseltse pakuvad poliisi, millega on kuni 20-ruutmeetrised hooned automaatselt kindlustatud, kuid igaks juhuks tuleb see alati üle täpsustada.”

Võtmesõna on ennetamine

Nagu eespool mainitud, on kahjude vältimiseks kõige parem ja odavam viis tulekahjude ennetamine. Lisaks ebameeldivuste ja kulude ära hoidmisele on see oluline veel ühel põhjusel.

Nimelt ei tule kindlustus “appi”, kui olete ise olnud hooletu. Et seda paremini mõista, toob Gilden ühe enamlevinud näite: “Kui pannakse küünal akna juurde, kardinate lähedale põlema, siis see lõpeb väga suure tõenäosusega põlenguga – kardin võtab tuld. Sellises olukorras oleme hüvitist vähendanud ning klient on seda ka väga hästi mõistnud.” 

Gilden toonitab, et kindlustuse mõte on aidata siis, kui olete ise olnud hoolas, aga ikka on juhtunud õnnetus. “Kindlasti ei tohiks kindlustusse suhtuda nii, et vahet pole, mis ma teen, kindlustus ju maksab kinni.”

Säästa närve ja raha

Nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu annab tulekahjust kiirelt märku ning see aitab ennetada suuremaid kahjusid. Seesam ja G4S on teinud pikalt koostööd ning Gildeni sõnul on nad selle aja jooksul sellele faktile ka kinnitust saanud. “Me näeme, et kodud, kus on Nublu, on tulekahju korral kahjud väiksemad,” räägib ta ja lisab, et kui häire on registreeritud G4S juhtimiskeskuses, siis Seesami kodukindlustuse kliendi jaoks on kahjujuhtumi omavastutus null. 

Niisiis on Nublu ja kodukindlustus “kombo”, millele tasub mõelda. See aitab säilitada turvatunde, ennetada suuri kahjusid ja säästa raha. 

Nublu kohta saate lähemalt lugeda siit ning kodukindlustuse kohta siin

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.