Venemaa sõda Ukrainas on toonud kaasa palju ebakindlust, mistõttu tuleb varal hoolega silm peal hoida

Tulenevalt sõjast on suurenenud vanametalli ja väetiste hinnad.Foto: Shutterstock

Põllumeeste jaoks on muutunud aktuaalseks väetiste hoidlate, kütuste suurte kanistrite ja vanametalli valvamine, sest viimaste hinnad on mitu korda tõusnud. Väetiste kättesaadavust ja hindasid mõjutab suuresti sõda Ukrainas. 

Väetiste mitmekordsed hinnatõusud ning sõja ning sanktsioonidega kaasnevad tarneprobleemid on pannud põllumajanduse keerulisse olukorda. “Viimane aasta väetiseturul on olnud kiires muutumises,” nentis Linas Agro OÜ tegevjuht Mihkel Hang. Hinnad hakkasid tõusma juba eelmise aasta juunis ja hetkel ei ole näha, et olukord turul muutuks ning hinnad langeks. 

“Eesti põllumajandus- ja toidutootjad seisavad silmitsi üsna pretsedenditu väljakutsega, et tulla toime hüppeliselt kasvanud tootmiskulude ja tootmissisendite tarneraskustega,” ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus.

Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Meeli Lindsaar märkis pressiteates, et turul napib väetisepakkumisi ja kõrged hinnad selles segmendis paneb põllumehe raskete valikute ette. Kokkuvõttes kergitab kõik see hindasid ning mis sügisel saab, ei oska keegi prognoosida. Põllumeestele tähendab see eelkõige palju ebakindlust. 

Keeruline on olukord ka metallitööstuses. Kui möödunud aastal toimus üle kahe korra rohkem metalli vargusi kui 2020. aastal, siis uus aasta on alanud varaste jaoks veel aktiivsemalt. Metallivargusi on juba esimese kolme kuuga toimunud nii Ida-Virumaal, Raplamaal, Pärnumaal kui ka Saaremaal.

G4Si turvalahenduste osakonna juhi Ramon Kaju sõnul võib varguste arvu tõusu põhjuseks olla tõsiasi, et ehitusmaterjalide hinnad on viimastel aegadel tõusnud. “Musta ja värvilise metalli hinnatõusu mõõdetakse kordades,” ütles Kaju. “Tihenenud on vargused objektidelt ning taas on päevakorral ehitusmaterjalide kaod ja sellest tingitud varaline kahju koos ehitustähtaegade pikenemisega.”

Kuna väetised on varasemast rohkem hinnas ning mitmed põllumehed on väetist juba hooaeg ette varunud, oleks mõistlik enda väetisel ka silm hoolikalt peal hoida. Sama kehtib ka ehitusmaterjalide kohta. Üks võimalus kindlustunde suurendamiseks on kasutada G4Si mobiilset videovalvet, mis on mõeldud just objektidele, kus puudub elektriühendus või kuhu ei saa vedada keerulisi videosüsteeme ja kaableid. G4S hindab valveobjekti riskid, kaardistab valvevajaduse, paigaldab vajalikud valveseadmed ning täpsustab valverežiimi ja häirele reageerimise tingimused. 

Kuna G4S-il liigub pidevalt ringi üle 70 ekipaaži, suudetakse häire korral reageerida väga kiiresti ja takistada kahju tekitamist. Videovalvet saab juhtida veebi ja/või mobiilirakenduse kaudu, mis on väga lihtne – rakendusest saad valve ise sisse lülitada ja maha võtta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.