Vingugaas: miks see ohtlik on ja kuidas nutikas andur sind aidata saab?

Põlemisprotsess nõuab hapnikku. Selle käigus tekib ka lõhnatu, värvitu ning maitsetu vingugaas, mille sissehingamisel võivad olla väga kurvad tagajärjed. Vingugaasi salakavala iseloomu tõttu on inimestel selle tekkimisest raske aru saada ning just seepärast ongi elupäästvad vingugaasiandurid kohustuslikuks muutunud. Mida vingugaas inimesega teeb ning kuidas seda ennetada?

Kuidas vingugaas inimesele ohtlik on?

Vingugaasi sissehingamisel blokeeritakse veres hapniku juurdevool, mille tagajärjel on inimorganismi tegevus tugevalt häiritud. Vingugaasi taset mõõdetakse ühikuga ppm ning see näitab, mitu gaasiosakest on õhus miljoni õhuosakese kohta. Väiksema koguse (35–200 ppm) vingugaasi sissehingamisel tekivad peavalu, uimasus ning otsustusvõime vähenemine. Need on sümptomid, mida aetakse tihti segamini gripiviiruse või külmetushaigusega ja vingugaasimürgistust ei osatagi kahtlustada. 

Suurema koguse korral (400–3200 ppm) lisanduvad iiveldamine, pulsi kiirenemine ja tugev uimasus. Halvimal juhul võib suure vingugaasikoguse sissehingamine lõppeda surmaga. Eriti ohtlik on vingugaasimürgistus lastele, vanuritele, rasedatele, lemmikloomadele ning erinevaid haiguseid põdevatele inimestele.

Vingugaasist põhjustatud õnnetused saavad sageli alguse näiteks liiga vara kinni pandud või unustatud ahjusiibri tõttu. Levinud on ka ummistunud suitsulõõrist või gaasiboileri rikkest tingitud juhtumid.

Ahjusiibri võib sulgeda alles siis, kui söed on täielikult kustunud. Osades majapidamistes tahetakse siiber kinni panna juba siis, kui süsi alles hõõgub, kuid nii lastaksegi vingugaas tuppa. 

Ühtlasi tasub aeg-ajalt lasta pädeval spetsialistil gaasiboilerid, korstnad ning muud küttesüsteemid üle kontrollida, et halbade üllatuste esinemist vältida.

Kuigi see on õige teguviis, võib sellest paraku vahel väheks jääda. Juba 2009. aastast on Eestis kohustuslikud suitsuandurid ning alates 2018. aastast ka suitsu- ja vingugaasiandurid hoonetes, kus kasutatakse gaasiboileri peal töötavaid lahendusi. Alates 2022. aastast peavad vinguandurid olema ka  majades, kus on ahjud, kaminad või puuküttel pliidid.  

Vinguandur on ainuke lahendus vingugaasi tuvastamiseks, sest ving on lõhnatu, värvitu ja nagu eespool kirjeldatud, siis on ka vingugaasimürgistuse sümptomeid raske ära tunda. Turulolevatest lahendustest üks tõhusamaid on G4Si suitsu- ja vingugaasiandur Nublu – kuidas see täpsemalt töötab?

Miks kasutada Nublu suitsu- ja vingugaasiandurit?

Nublu suitsu- ja vingugaasiandur töötab patareitoitel, teeb vingugaasi tekkimisel valju häält ning teavitab juhtunust kohe ka G4S juhtimiskeskust, mille töötajad seepeale kliendile helistavad ning olukorda kontrollivad. Kui klient pole kodus ning ei saa olukorda üle vaatama minna, siis lähevad sündmuspaigale kohale G4S patrull või vabatahtlikud päästjad. Seda tehakse ka siis, kui omanikuga kontakti ei suudeta saada.

Nii väheneb tulekahjust või vingugaasi tekkimisest teada saamise aeg oluliselt ning alati on parem, kui probleem avastatakse võimalikult vara. Lisaks valvsusele vingugaasi osas toimib Nublu ka suitsuandurina.

Suitsu- ja vingugaasianduri paigaldamisel tuleb kindlasti juhenduda tootjapoolsetest juhistest, mitte sellega seotud juttudest või müütidest. Valesti paigaldatud andur võib lõpuks väga karmilt kätte maksta. Kui elukoha või maja iseärasused tekitavad anduri paigaldamisel peavalu, siis tasub andurile parima koha leidmiseks konsulteerida G4Siga.

Kui soovid Nublu andurit tellida, siis mine veebilehele nublu.ee ning kasuta koodi GEENIUS. Nii saad Nublu oma koju ilma liitumistasuta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.