Husqvarna blogi

Millist akut võiksid aiatööriistade puhul eelistada?

Kui asi puudutab kasutajamugavust, tööohutust või ergonoomilisust, teevad akutööriistad bensiinimootorile silmad ette.Shutterstock

Pole saladus, et akul töötavad masinad teevad maailmas järjest rohkem ilma, olgu selle tunnistajaks järjest uhkemad elektriautod või igapäevases kasutuses olevad aiatööriistad. Miks ikkagi võiks akut bensiinimootorile eelistada ning mida seejuures tähele panna?

Sõltub tööriistast ja -mahust

Kui asi puudutab kasutajamugavust, tööohutust või ergonoomilisust, teevad akutööriistad bensiinimootorile silmad ette. Kasutamise muudab veelgi lihtsamaks asjaolu, et Husqvarna akud on ristkasutatavad, mis tähendab, et neid saab kasutada kõikide sama tootja masinatel, olgu selleks siis kodumajapidamisse või professionaalseks kasutamiseks mõeldud trimmer, puhur või kettsaag.

Loomulikult sõltub sobiva aku valik tööriista võimekusest ja töömahust. “Võib tekkida küsimus, kas see on mõistlik, kui paned puhurile taha väiksema aku ja saad sellega viis minutit tööd teha. Võimalus on selleks muidugi olemas, kuid mõistlikum on sellisel juhul mõelda suurema võimekusega aku peale,” märkis Husqvarna Eesti tegevjuht Jaanus Vahesalu.

Targem on kombineerida

Samuti sõltub sobiva aku valik masinast endast, kuna suurema mahtuvusega aku kaalub rohkem ning võib hakata tehtava töö kvaliteeti mõjutama, seda eriti masinatel, mida on vaja käes hoida. “Niidukil pole vahet, kas tema massile lisandub pool kilo või kilo, aga kui räägime saest, trimmerist või hekilõikurist, siis on iga lisanduv gramm olulise tähtsusega,” selgitas ta.

Sellisel juhul on vahel mõistlikum kombineerida ehk osta kaks väiksemat akut. “See tähendab, et kui ühega teed tööd, siis teine samal ajal laeb. Nii saab järjepidevalt tööd teha ning ühtlasi pole seade ülemäära raske, vaid igati mõistliku kaaluga,” ütles Vahesalu.

Koonerdada pole mõttekas

Tihti kiputakse esimese hooga vaatama väiksema võimekusega aku poole, et soetamisele kuluvat raha kokku hoida. Husqvarna niidueksperdi Kristo Maripuu sõnul ei tasuks ainult selle põhjal otsust teha, kuna hiljem võib selguda, et tehtud valik polnud eesseisvate aiatööde või selleks vajaminevate tööriistade vaatenurgast just kõige parem. Sama kehtib ka tööriistade kohta. 

“Akuseadmega on selles mõttes lihtsam, et kui sulle seade meeldib ja võimekust on, saab soovi korral võimekama aku juurde osta. Bensiinimootoriga masina puhul on selge, et kui see ei vasta sinu või aia vajadustele, peab välja vahetama kogu masina,” selgitas ta. “Kui alguses ei soovi akusse nii palju investeerida, siis saab hiljem alati suurema võimekusega aku soetada,” lisas ta.

Kui kaua aku kestab?

Akude kestvuse arvutamisel räägitakse laadimistsüklitest, mis varieeruvad vastavalt sellele, kas tegemist on kodukasutuseks või professionaalseks kasutamiseks mõeldud akudega. Kui kodukasutuse puhul on tehase poolt garanteeritud 500–600 laadimistsüklit, siis professionaalsete akude puhul on see 1500.

“See aga ei tähenda, et kui laaditakse 601 või 1501 korda, siis aku enam ei tööta. Reeglina kestavad akud sellest ajast oluliselt kauem,” kinnitas Jaanus Vahesalu.

Ent mitmeks aastaks see investeering ikkagi tehakse? Siinkohal piisab lihtsast arvutustehtest. “Oletame, et hoolas kodukasutaja trimmerdab koduaeda nädalas ühe korra. Kui hooaeg algab üldjuhul maikuus ja lõpeb septembris, tähendab see, et akut laaditakse nelja kuu jooksul umbes 20 korda. Aastates teeb see aku elueaks 25,” näitlikustas tegevjuht.

Loomulikult kahaneb see arv, kui akutööriistu on rohkem ning aku leiab rohkem kasutust. “Kui ka ühe akutäiega kõik tööd tehtud ei saa ja peab laadima näiteks kaks korda, teeb see 12,5 aastat – see on samuti üsna pikk aeg,” lisas Vahesalu.

Jahutussüsteem võimaldab kiiremini laadida

Tõenäoliselt on paljudele teada, et aku võib nii töötamise kui laadimise ajal kuumaks muutuda. Tegemist on igati normaalse protsessiga: kui akuseade töötab intensiivselt, koormab see ka akut rohkem. Küll aga on Husqvarna järelhoolduse spetsialisti Aivo Smiti sõnul kõikidel akudel olemas jahutusavad ning osadel ka ventilaator, mis akut veelgi rohkem jahutab. Ühtlasi ei luba vastav kaitsemehhanism akudel üle kuumeneda.

Sama kehtib ka laadijate kohta. “Kui aku temperatuur tõuseb liiga kõrgele ehk üle 50 kraadi, peatatakse laadimine automaatselt, et aku jahtuda saaks. Seda saab öelda ka madalamate temperatuuride kohta: kui aku viibib miinuskraadide käes, ei tohiks seda laadida ning laadija ei lasegi seda teha,” selgitas ta.

See on erisus kiir- ja tavalaadija vahel. “Kiirlaadija suudab akut poole kiiremini laadida, sest see annab tugevamat laadimisvoolu, kuid tal on peal ka sundjahutus, mis akut samaaegselt laadimisega jahutab,” tõi Smitt välja. “Kuna tavalaadijatel seda jahutussüsteemi pole, võtab ka laadimine kauem aega,” lisas ta.

Temperatuur mängib rolli

Husqvarna tööriistadega võib tööd teha iga ilmaga, ka siis, kui õues sajab vihma või lund. Küll aga mõjutab akuseadmeid allapoole nulli langev õhutemperatuur, mistõttu ei tohiks akut nii külmades tingimustes hoiustada. “Kui võtta aku soojast toast ja siis õues tööd teha, saavad masinad sellega ilusti hakkama. Kui aga aku on jäetud ööseks õue miinuskraadide kätte, võib juhtuda, et see enam ei tööta,” rääkis tegevjuht.

Samuti hakkab temperatuuri langedes vähenema li-ioonakude töövõime. “Mida lähemal temperatuur nullkraadile on, seda vähem suudab aku energiat välja anda. Seetõttu töötavad li-ioonakud paremini 20-kraadise, mitte 10- ja 0-kraadise õuetemperatuuriga,” rääkis ta.

Mugavam, kuid siiski võimas

Et akuseadmed võluvad oma töömugavuse ja ergonoomilisusega, kinnitavad Husqvarna eksperdid, et seadmeid kasutavad suurema heameelega järjest rohkem ka need naised, keda bensiinimootoriga masin varasemalt heidutas.

“Kindlasti aga ei tohi seejuures ära unustada, et akuseade on sama ohtlik ja võimas tööriist nagu bensiinimootoriga masinad. See, et ta müra ei tee, ei tähenda, et ta hästi ei lõika,” toonitas Kristo Maripuu. Seega ei tohi masinaid kasutades ära unustada vajalikke ohutusmeetmeid.

Kõige populaarsemad tooted

Nagu järeldada võib, sõltub aku valik paljudest teguritest. Küll aga on eestlastel välja kujunenud oma kindlad lemmikud tooted, mida teistele eelistama kiputakse. Jaanus Vahesalu sõnul leidub Eesti turul kõige rohkem BLi10 akut, seda peamiselt seetõttu, et see tuleb tavaliselt seadme ostuga komplektis kaasa.

“Eraldi müüdavatest akudest võib kõige populaarsemaks akuks pidada BLi200 akut, mis on mõeldud küll professionaalseks kasutuseks, kuid leiab aina sagedamini kasutust kodumajapidamistes,” tõi Husqvarna Eesti tegevjuht välja.

Kui aga otsustamine osutub keerukaks, võib Husqvarna edasimüüjate juures demomasinatele ise käed külge panna ja neid proovida. “Mina ei näe enam ühtegi argumenti, miks peaks kellelgi koduaias bensiinimootoriga masin leiduma, seega julgustaksin kindlasti inimesi akuseadmete peale mõtlema,” rõhutas Jaanus Vahesalu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.