Husqvarna blogi

Ohutus eelkõige: millist kaitsevarustust võiksid kanda aiatööde tegemisel?

Bensiinimootoriga aiatööriistade puhul tuleks tekkiva müra eest kindlasti kaitsta oma kõrvu.Husqvarna

Üsna tihti võib koduaias muruniitvate inimeste puhul märgata, et seda tööd armastatakse teha õhukeses riietuses ning sageli paljajalu – kellele siis ei meeldiks varbad värskelt pügatud muru sisse lükata?

Aiatööde puhul tuleks siiski pigem karta kui kahetseda, seda enam, et tegemist on ennekõike siiski väga võimsate ja seetõttu ka ohtlike seadmetega. Milline kaitsevarustus võiks kuuluda iga aiapidaja majapidamisse?

Silmad olgu kaitstud

Husqvarna ekspertide sõnul on kõige tähtsam kaitsta oma nägu, eesotsas just silmi, mis kõige vähem kaitstud on. Seega võiksid korralikud kaitseprillid olla lausa kohustuslikud.

Mida võimekamaks masin muutub, seda rohkem peaks aiapidaja oskama end võimalike ohtude eest kaitsta. “Kui klassikalise murutrimmerdamise puhul piisab kaitseprillidest, siis rohulõikuri puhul võiksid peas olla juba lisaks kaitseprillidele ka võrksirm või pleksist sirm,” selgitas Husqvarna Eesti tegevjuht Jaanus Vahesalu.

Kaitseprillid on hädavajalikud. Allikas: Husqvarna

Kui sageli armastatakse aiatööde tegemisel kasutada tavalisi päikeseprille, siis tegelikult tuleks eelistada kindlates tingimustes testitud korralikke kaitseprille, mis ongi eeskätt mõeldud selleks, et takistada lenduvate osakeste jõudmist silmade lähedusse, olgu selleks siis murulibled, liiv või kivi.

Kriimustuskindlate klaasidega kaitseprille on saadaval kolmes erinevas variandis: läbipaistvate, kollaste kui ka tumendatud klaasidega, mis võimaldavad teha parima sobivaima valiku. 

Kõrvaklapid on töövahend

Bensiinimootoriga aiatööriistade puhul tuleks tekkiva müra eest kindlasti kaitsta oma kõrvu. See tähendab korralike kuulmiskaitsmete ehk kõrvaklappide kasutuselevõtmist, mille hulgast leiab igaüks enesele sobivaima. “Kes hindab mugavust ning soovib kuulata raadiot või striimida muusikat nutiseadmes, siis selleks on olemas sobivad kõrvaklapid,” rääkis ta.

Küll aga on kõrvaklapid ennekõike loodud selleks, et summutada mootorist tekkivat müra, mistõttu muusikaelamuse saamiseks tasuks otsida sobivamat aega ja kohta kui muruniitmine. “Aiatöid tehes peab inimene olema võimeline kuulma, mis tema ümber toimub, et ta ainult omaenda mullis ei toimetaks,” märkis Vahesalu. Seega pole muusika primaarne, vaid pigem töö tegemist toetav aspekt.

Et kõrvaklappide ja prillide või visiiri kooskasutamine võib olla kandjale veidi ebamugav, on võimalik soetada kaitsevarustust ka komplekti kujul.

Jalanõusid alahinnatakse

Tihti satuvad aiatööde tegemisel jalga juba pikemat aega olemas olnud jalavarjud, mis ei kõlba enam avalikus kohas käimiseks ning leiavad seetõttu kiiresti rakendust aiatöödes. Masinatega töötamisel ei pruugi kantud jalanõu eelistamine olla parim valik. 

Kindlasti ei tohiks aiatöid läbi viia paljajalu. Allikas: Husqvarna

“Korralikud jalanõud aiatööde jaoks on kindlasti asi, mida inimesed tihti alahindavad. Jalanõud, mida enam mujal kanda ei taheta, on sageli just kulumise tõttu kasutusest ära võetud. Märja ja libeda muru peal võib see kulumine väga valusalt kätte maksta,” rääkis Husqvarna järelhoolduse spetsialist Aivo Smitt.

Jaanus Vahesalu sõnul tuleks kindlasti vältida plätusid ja paljajalu tööde läbiviimist. Ent milline võiks olla parim lahendus jalgade kaitsmiseks? “Kõige parem oleks kasutada spetsiaalse turvaninaga jalanõusid, mis hoiavad jala hästi paigal,” soovitas ta.

Husqvarna valikusse kuuluvad komposiitmaterjalist aednikusaapad, mis on tavalisest saapast pisut kõrgemad ning takistavad märjal murul libiseda. Lisaks oleks vaja tähelepanu pöörata ka sokkidele. “Sokk peaks ulatuma üle saapaserva, kuna vastasel juhul hakkab saapaserv vastu jalga hõõruma. Seega võiks madalaid sokke pigem vältida,” toonitas Vahesalu.

Töörõivas, mis on funktsionaalne

Ehkki palavatel päevadel tahaks riideid vähemaks võtta, võiks trimmeri või rohulõikuriga töö tegemisel kanda pikemat rõivastust. Husqvarna töörõivaste kasuks räägib eelkõige funktsionaalsus ja materjalide kasutus. “Meie töörõivad on hingavad ja samast sünteetilisest materjalist nagu spordirõivad,” rääkis tegevjuht.

Väga oluline aspekt on ka kõrgnähtavus – nimelt on Husqvarna töörõivad oranži värvi ning hakkavad hästi silma. “Jakid, püksid ja särgid peavad olema helkurribadega varustatud, kuna see on teede ääres töötamisel eraldi nõue,” toonitas Vahesalu. Kindlasti võiks töötamisel kanda korralikke töökindaid, mis aitavad bensiinimootoriga töötava masina vibratsiooni leevendada.

Husqvarna töörõivad paistavad kaugele. Allikas: Husqvarna

“Võsalõikaja riietus on samuti funktsionaalne, et traksid oleksid tööriietuse peal võimalikult optimaalselt ega kataks ära ühtegi taskut. Samuti on õlgadel vajalikud pehmendused ning püksid paksemast materjalist,” kirjeldas ta.

Samuti on Husqvarna töörõivaid lihtne hooldada. “Kes on elus vähemalt korra trimmerdanud, teab väga hästi, et pärast seda on kõik kohad murutükke täis. Töörõivaste materjalid on seevastu valitud nii, et neid saaks kergelt puhastada: muru kuivab ära ja tükid saab hiljem lapi või harjaga eemaldada. Eraldi pesta pole vaja,” rääkis Vahesalu.

Õnneks võib Husqvarna ekspertide sõnul märgata järjest mugavamate ja kvaliteetsemate tööriiete kasutuse populariseerumist. “Õnneks on järjest vähem näha töömehi, kes kannaksid korralike töörõivaste asemel veninud dresse,” märkis Aivo Smitt. “Kui igapäevatöös nõutakse mugavat ja turvalist riietust, siis miks peaks kodus tegema aiatöid ebamugavates ja -praktilistes rõivastes?” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.