Uueks hooajaks valmis: millele peaksid robotniiduki talvekorterist väljavõtmisel tähelepanu pöörama?

Husqvarna robotniidukid muutuvad järjest nutikamaks ja oskuslikumaks.Foto: Husqvarna

Kevadised aiatööd tähendavad üldjuhul ka erinevate aiatööriistade ja -masinate talvekorterist väljatoomist. Kuna robotniiduk on selleks hetkeks juba pikemat aega puhkusel viibinud, oleks uue hooaja alguses tarvis veenduda, et kõik töötab nii nagu vaja. Millele võiks kevade hakul tähelepanu pöörata?

Lae aku täis

Kõige õigem oleks alustada sellest, mida pidanuks kindlasti tegema juba möödunud hooaja lõpus. “Kui viimane niide sai tehtud, tasuks niiduki aku enne masina puhkusele viimist täis laadida,” rõhutas Husqvarna järelhoolduse spetsialist Aivo Smitt.

Aku laadimisest tuleks kindlasti alustada ka kevadhooaja alguses, et masin pikast talveunest üles äratada. Samuti annab robotniiduki laadimisjaam ühendamisel kohe märku, kas kõik on töökorras või vajab mõni asi ülevaatamist.

Tulukesed edastavad vajalikku informatsiooni

Kui laadimisjaama peal süttib roheline tuluke, on kõik nii nagu vaja ning põhimõtteliselt on niiduk valmis tegutsema. Kui aga vilkuma hakkab sinine tuli, on niiduk tuvastanud probleemi, millele tuleb lahendust otsida piirdekaablitest.

“Võib juhtuda, et omanik on sügistalvisel hooajal aias kaevamistöid teinud ning sellega piirdekaabli katki teinud. Sellisel juhul tuleks meenutada, kus viimati kaevatud sai,” ütles spetsialist.

Ent on ka näiteid, kus kaabli on katki närinud rotid või on süüdi mõni ilmastikuga seotud põhjus. Sellisel juhul tuleb natuke rohkem nuputada. “Kindlasti võiks tutvuda toote täieliku kasutusjuhendiga, mis on kättesaadav Internetis ning tuleb iga tootega kaasa,” soovitas Smitt.

Kasutusjuhendis on muuhulgas ära kirjeldatud, milliseid nippe kasutada, et katkenud piirdekaabel üles leida. “Alati võib ühendust võtta Husqvarna edasimüüjatega, kellel on olemas vajalikud seadmed ja kogemused katkenud kaabli täpse asukoha tuvastamiseks,” märkis ta.

Kui süttib punane tuli

Kui laadimisjaamal süttib punane tuli, peitub probleem laadimisjaama elektroonikas ning vajab kindlasti lahendamist. “On olnud juhtumeid, kus sipelgad on teinud laadimisjaama sisse pesa ning elektriskeem on sipelghappe tõttu viga saanud,” kirjeldas Aivo Smitt.

Seda võimalikku probleemi saab tõhusalt ennetada. “Kui aias on probleeme sipelgatega, võiks kevadel panna laadimisjaama alla sipelgatõrjepulbrit. See aitab sipelgaid laadimisjaamast kogu suve vältel eemal hoida,” soovitas Husqvarna müügi- ja tootespetsialist Andrus Soomer.

Seega on oluline meeles pidada, et vilkuv sinine ja püsivalt punane tuli vajavad omaniku või spetsialisti sekkumist, roheline aga annab märku, et masin on valmis tegutsema.

Puhasta masin

Kevadhooaja alguses oleks mõistlik niidukit korralikult puhastada. “Husqvarna mõnda niidukit lubatakse küll voolava veega pesta, ent seda ei tasuks teha survepesuriga, mis võib vee läbi tihendi suruda või kahjustada niiduki õrnemaid osi,” toonitas Smitt.

Puhastamiseks sobivad niisiis hästi näiteks harjad, suruõhk või mõni lihtne niiske lapp, millega masina korpus ja põhi hoolikalt üle käia. Lisaks niidukile võiks puhastada ka laadimisjaama.

Kontrolli terasid

Robotniiduki all peituvaid terasid ja nende seisukorda tuleks kindlasti aeg-ajalt kontrollida. “Peaks veenduma, et terad saaksid masina all vabalt ümber oma telje pöörelda ning et midagi poleks vahele kiilunud,” rääkis spetsialist.

Ent kuidas veenduda, kas terad on ikka töökorras ja niitmiseks piisavalt teravad? Sellest annab Husqvarna spetsialisti sõnul esimesena märku murupind ise.

“Kui murule hakkab tekkima pruunikas jume ning murukõrt lähedalt vaadates on näha, et selle ots on sakiline või karvane, võivad niiduki terad liiga nürid olla,” näitlikustas ta.

Samuti annab terade vahetamise vajadusest märku tera lõikeserv, mis on kulunud kas ümmarguseks või valgeks. “Niidukiterasid tuleb kindlasti vahetada koos kinnituskruvidega, mis tulevad uute terade komplektiga alati kaasa,” rääkis Smitt.

See, kui tihti niidukil terasid vahetada tuleks, sõltub aga konkreetsest aiast. Kui üldjuhul kestab üks komplekt terasid umbes kaks kuud, siis käbide, kivide või muude segajatega aias oleks soovituslik terade seisukorda kontrollida ning terasid vahetada umbes korra kuus.

“Kindlasti võiks terasid vahetada kevadhooaja alguses, et värske muru saaks niidetud uute, mitte kulunud teradega,” rõhutas järelhoolduse spetsialist.

Loo ühendus

Robotniiduki esimesel kevadisel käivitamisel võiks luua uuesti ühenduse Automower® Connect lisamooduliga, teha restardi ning määrata uuesti turvaala keskpunkti.

“Niiviisi toimides on kindlustatud, et robotniiduk on telefonirakendusega jälle ühenduse saavutanud ning ka turvalisus uuesti üle kinnitatud,” soovitas järelhoolduse spetsialist.

Korra aastas peaks robotniiduk käima ka hoolduses, kus kontrollitakse masin üle ja viiakse läbi tarkvarauuendus. “Seda saab teha Husqvarna volitatud töökodades, kellel on olemas selleks ülesandeks vastavad tööriistad ja programmid,” kinnitas Smitt. Ehkki reeglina võiks hooldust läbi viia sügistalvisel perioodil, võib seda sama hästi teha ka kevadhooaja alguses.

Masinad muutuvad nutikamaks

Uuemad masinad on järelhoolduse spetsialisti sõnul muutunud järjest nutikamaks: seega saab klient värskendada niiduki tarkvara ka telefonirakenduse kaudu. “Iga tarkavarauuendusega lisandub robotniidukile mõni hea omadus, mida varasemalt polnud,” märkis ta.

Kui masin on hoolduses käinud, korralikult puhastatud, terad kontrollitud, ühendus taastatud ja laadimisjaamal põleb roheline tuli, võibki robotniiduk taas oma igapäevast tööd alustada ning uhkelt kevadsuvisele hooajale vastu minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.