4 asja, mille peale enne ilutulestiku korraldamist kindlasti mõelda

Aastavahetusel hoia lemmikloomi turvalises kohas ning mõtle, kas sul üldse endale on vaja ilutulestikku lasta.Foto: Shutterstock

Ilutulestik on küll sajandeid kestnud traditsioon, aga sellele vaatamata tekib selle tagajärjel regulaarselt õnnetusi, mille oleks saanud ära hoida. Toome siinkohal mõned meeldetuletused, millele enne aastalõppu tähelepanu võiks pöörata.

Esiteks, et ära vigasta end ega teisi inimesi

Asjatundmatu ilutulestiku kasutamisel võib ennast väga tõsiselt vigastada. Selle vältimiseks tuleks esiteks kindlasti ilutulestikuvahendite kasutusjuhend hoolikalt läbi lugeda. Ohutusnõuded on pakenditel päris üksikasjalikult kirjeldatud. Seda võiks teha juba varem, mitte kaks minutit enne aastavahetust, kui süütenöörile peab juba kohe tule otsa panema.

Juba süüdatud raketist tuleb kindlasti eemale minna ja mitte selle abil enda julgust ja vaprust demonstreerida.

Oluline on raketi paigaldamine nii, et asi püsiks stabiilselt ega ei sihiks inimese poole.

Teiseks, ära sea ohtu enda ega teiste kinnisvara

Paraku juhtub ilutulestiku halva suunamise tõttu tulekahjusid regulaarselt.

Õnnetused võivad halvemal juhul olla ka väga ulatuslikud. Viimase kümnendi kõige ulatuslikumate tagajärgedega õnnetus juhtus 2019. aasta saabudes, mil valesti lastud ilutulestikuseadme tõttu põles Saku vallas maha Nurmiko aiand. Aiandi enda pinnast hävis 10 000 ruutmeetril ja 5000 ruutmeetrit kasvuhoonetest sai kahjustada.

Minema peaks lagedale kohale, mitte kasutama pürotehnikat rõdul või terrassil, sest isegi kui kõik õigesti teha, võib seade lihtsalt ümber kukkuda. Raketi toestamiseks võiks selle ümber panna näiteks kivid. Lagedalt näeb aga tulevärki ka ise paremini.

Seega anna endast parim, et sa enda ega teiste kinnisvara ohtu ei sea. Kindlasti tasub kaaluda turvalisuse vaates ka oma kodu kindlustamist, et ilutulestik või mõni teine õnnetus ei mõjuks laastavalt pere rahakotile. If Kindlustuse kodukindlustuse pakettidega saab tutvuda siin.

Kolmandaks, hoia lemmikloomi

Kui sinu jaoks on aastavahetus võibolla pikalt oodatud sündmus, siis loomade jaoks on ilutulestiku torm taevas vägagi ootamatu.

Loomad on paugutamise, müra ja valgusefektide osas väga kartlikud. See ei puuduta ainult koeri ja kasse, vaid ka teisi loomi. Tänavu suvel hukkus Palamuse vallas Tootsi talu hobune Hõbevalge, kes pulmapeo käigus toimunud ilutulestiku tõttu paanikasse sattus, lahti pääses ja selle järel end nii rängalt vigastas, et suri.

Kui loomaaias antakse šimpansitele aastavahetuse eel rahusteid, nagu ERR kirjutab, siis kodus peaks loomad hoidma sel kellaajal kindlasti siseruumides. Mõnikord, kui kodus on pimedamaid ja rahulikumaid ruume, olgu selleks siis saun või vannituba, võib abi olla ka loomade sinna sulgemisest.

Neljandaks, kaalu, kas tänavu on ilutulestikku üldse vaja korraldada

Meie keskel elab suur hulk inimesi, kes on siia saabunud sõjapiirkonnast ja on seal toimunust olnud väga traumeeritud. Seetõttu on võimalik alternatiiv ka näiteks ilutulestikust loobumine ning sellele kuluva raha annetamine.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.