If Kindlustuse blogi

5 asja, mida enne suviseid torme kodu juures üle vaadata

Batuudid, kerge aiamööbel, laste mänguasjad, aiatööriistad jne, tuleks tormi ajaks korralikult kinni siduda või garaaži või kuuri alla varjule panna.Foto:Shutterstock

Eesti asub kliimavöötmes, kus tormituuled kimbutavad meid aastaringi ja isegi suvel pole nende eest pääsu. Paraku võivad suvised äikesetormid eriti maruliseks osutuda ja majapidamistele palju kahju teha. Seepärast vaatab iga mõistlik peremees oma kodu ja vara enne tormi üle, et võimalikke kahjusid ennetada ja ise terveks jääda.

Selleks, et rahaline kahju õnnetuse korral võimalikult väike oleks, tasub alustuseks oma kodukindlustuse leping üle vaadata. Kodukindlustuse pakettide valik on lai ning oma vara kaitsmiseks tuleks kindlasti mõni neist välja valida ja soetada. Kontrollima peaks kindlasti ka seda, et kindlustusleping hõlmaks koduse vara kindlustust.

Igaüks saab aga oma vara tormi eest kaitsmiseks nii mõndagi ära teha ja siinkohal on If Kindlustusel mõned head soovitused varuks.

1. Mäda puu või oks tuleb eemaldada

Kõige lihtsam viis tormikahjustusi ennetada, on oma kodumaja ümbruse kõrghaljastus üle kontrollida ja mädanenud või kukkumisohtlikud isendid maha saagida. Suviste tormide ajal on tihti palju murdunud puid ja oksi, sest puud on lehtes ja seega takistus suurem.

Nii võibki teinekord mõne sellise oksa eemaldamine, mis tundub kohe-kohe murduvat, säästa tüütust kindlustusprotsessist. Ja muidugi ei maksaks oma autot tugevate tuuleiilide saabudes puude alla parkida või nendesse kohtadesse, mida ähvardab üleujutus.

2. Lahtised esemed korralikult kinni

Kõik need esemed, mis lendu võivad minna, peaksid korralikult kinnitatud olema. Batuudid, kerge aiamööbel, laste mänguasjad, aiatööriistad jne, tuleks tormi ajaks korralikult kinni siduda või garaaži või kuuri alla varjule panna. Ka terrassi katused ja päikesevarjud on tuulele kerge saak, need võiks samuti tormi ajaks kokku panna või siis tugevalt kinnitada.

3. Aknad kinni ja katus veekindlaks

Aknad ja uksed tuleb tormi ajaks kindlasti korralikult sulgeda, et torm neid ei kahjustaks ega akna vahelt vett sisse ei sajaks. Samuti tuleks veenduda, et katus ja seinad oleksid regulaarselt hooldatud ja korras. Enamasti tekitab just plekk-katuste puhul suurimaid probleeme see, kui katus on kinnitatud kas liiga väheste või liiga lühikeste kruvidega. Tuule jõud võib olla väga suur ja nõrgema kinnitusega nurga tõttu võib tuul kogu katuse kaasa viia.

Ka korsten peab olema hooldatud, et ägedam vihmavesi ei saaks lahtiste katuseharja- või korstnaplekkide kaudu majja tungida. Tugeva saju ajal surub vesi just läbi pragude, koguneb ja leiab väljapääsutee.

Ning need, kel on kelder, võiks pilgu heita sinnagi. Kui keldrisse kipub kogunema vesi, on tugeva vihmasaju saabudes mõistlik tõsta põrandal olevad niiskust kartvad asjad kõrgemale ja olla valmis vajadusel vett ruumist välja pumpama.

4. Elektroonika võrgust välja

Elektroonikaseadmeid tuleb tormi ajal kaitsta. Pistikusse jäetud koduelektroonika, nagu televiisorid, ruuterid ja digiboksid, saavad äikese tõttu üsna sageli kahjustada. Seega, kui ilmaennustus ütleb, et tulemas on äikesetorm, tuleks enne kodust lahkumist elektroonikaseadmed vooluvõrgust eemalda ning telefoni-, võrgu- ja muud sidekaablid lahti ühendada. Muuseas, ainuüksi pikendusjuhtme välja lülitamisest ei piisa, ka juhe tuleb vooluvõrgust lahti ühendada, et elektroonika rikki minemist vältida.

5. Mõistlik on püsida toas

Vahest kõige tähtsam soovitus on see, et kohe kindlasti ei tohiks suurte tuulte ja tormidega õue minna. Ei ole vaja maru ajal mingeid töid teha ega suurte puude alla jalutama minna. Ka nn tormituristid võiksid enne mõelda, kas on tark tegu mereäärde või metsavahele loodusjõudude möllu vaatama ja pildistama minna. 

If Kindlustuse kodukindustuspakettidega saab tutvuda siin.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.