7 asja, mida hoone puudega kütmisel meeles pidada

Sedasi ei tasuks küttepuid kindlasti hoiustada.Foto: Shutterstock.

If Kindlustuse kahjukäsitlus puutub pidevalt kokku kütmisega seotud kindlustusjuhtumitega, millest julgelt enamiku oleksid inimesed saanud õigete ettevaatusabinõudega ära hoida. Ifi kodukindlustuse tootejuht Veiko Sepp tõi välja seitse peamist punkti, mida hoone puudega kütmisel meeles pidada.

Korstna puhastamine

Puhastamata korsten on üks kütmisega seotud kindlustusjuhtumite peamistest põhjustest, mistõttu tasub kindlasti oma maja korsten regulaarselt puhastada või kutsuda selleks kohale professionaalne korstnapühkija.

Üle kütmine

Igal kütjal on tõenäoliselt ette tulnud seda, et kogemata sai ahju mõni puu liiga palju laotud või hinnati algset puidukogust valesti. Tagajärjeks võib olla ülekuumenenud ahi, süttiv tahm ja sellest tulenevalt ka tulekahju. Teatavasti hakkab ahi andma sooja alles mõni aeg peale puidu põlemist, mistõttu ei tasuks alati kohe uutele sütele puid peale laduda.

“Mõistlik on ikkagi üks sületäis korraga, isegi kui hoone on pikalt külmana seisnud,” sõnas Veiko Sepp.

Andurite olemasolu

Suitsu- ja vingugaasiandur peaks olema paigaldatud igasse hoonesse, kus puudega ahju köetakse. Loodetavasti ei lähe andurit kunagi reaalselt vaja, kuid elu on näidanud, et kõige hullemal juhul võib koduomanik just tänu nende seadmete olemasolule põlengule õigel ajal jaole saada või vähemalt hoonest õigel ajal väljuda.

Kütmise õigeaegne lõpetamine

Paljud kütmisega seotud tulekahjud saavad alguse inimeste teadmatusest. Üheks punktiks, mille vastu siiani sageli eksitakse, on siibri sulgemine. Siiber tuleks sulgeda siis, kui puit on juba põlemise lõpetanud ning söed on paarkümmend minutit hõõguda saanud. Kusjuures päästeamet soovitab ka siibrit sulgedes jätta väike pilu, mitte seda täielikult kinni lükata.

Puude hoiustamine

“Oleme ise oma kahjukäsitluses näinud pilte hoonetest, kus inimesed hoiustavadki oma küttepuid pliidi ees. Piisab väikesest sädemest ja need kuivad küttepuud võivadki süttida,” rääkis Sepp.

Küttepuid tuleb siiski hoiustada sellises kohas, kus ahjust või pliidist neile sädemeid peale lennata ei saaks, olgu see siis ahju all, kõrval või hoopis ahjust eemal. Kindlasti mitte aga tulekolde ees.

Tulekustutite olemasolu

Sarnaselt suitsuandurile on tulekustuti selline asi, mille olemasolust (või mitte olemasolust) ei ole sa enamasti teadlik, kuni seda vaja läheb. Tulekustuti peaks olemas olema igas puitküttega majas ning soovitatavalt 6-kilone variant, millega saab vajadusel süttinud küttepuud või muud esemed ise kustutada.

Laste ohutus

Igale lapsele tasuks varakult selgeks teha, et tuli annab küll inimestele ja elusolenditele sooja, ent on samas ikkagi ohtlik ja kohati ettearvamatu element. Ahiküttega majades tasuks tikud ja kõik muud süütevahendid hoida lastele kättesaamatus kohas ning harida oma noorukeid kütmisega seotud ohtudest, et juba varakult tuleohutuse teadlikkust tõsta.

Kindlusta oma kodu

Olenemata erinevate ohutusnõuete täitmisest esineb siiski mõnikord juhtumeid, mida oli väga raske vältida ning mille puhul on abi kindlustusest. Kodukindlustuse kohta saab lähemalt lugeda ning kindlustuse hinda arvutada siit.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.