Appi, uputab! Kas kindlustus hüvitab veeavarii tagajärjed?

Foto :Shutterstock

Veekahjud on If Kindlustuse statistika järgi üks kõige sagedasemaid olukordi, kus kodukindlustus appi tuleb ning ootamatult tekkinud kulusid katta aitab. Mida aga peaks kodukindlustust ostes arvestama, et ka ootamatult juhtunud veeavarii korral kindlustus kahjud hüvitaks ja kuidas kindlustushüvitis sel puhul kujuneb? 

Kraanist voolav vesi annab meile küll mugavustunde, kuid ootamatu veeavarii toob omanikule kaasa palju ebameeldivusi ja kulusid, kahjuks mõnikord ka naabrile. Kindlustus ei hoia ühtegi avariid ära, kuid aitab tihti kahjustunud vara taastamise kulusid kanda.

Majapidamistes juhtuvatest kodukindlustuse kahjujuhtumitest 27% on veekahjud. Õnnetusi on seinast seina – katkistest torudest ja äkki purunenud vett kasutatavatest seadmetest (pesumasin, nõudepesumasin, boiler) kuni lekkivate kuusejalgade ja naabri korteri üleujutuseni välja. Need kõik on täiesti igapäevased juhtumid ja leiavad aset paljudes kodudes.

Kuidas kindlustushüvitis veekahju korral kujuneb? 

If Kindlustuse statistika põhjal on 68% veekahju juhtumitest põhjustatud torustiku purunemisest või naabri torustiku lekkest. If Kindlustuse varakahjude grupijuht Lauri Nõu sõnutsi läheb ekspert õnnetuse järel sündmuspaigale ja kalkuleerib kulud. “Me soovitame remondi teostamiseks oma partnerit, aga alati võib taastustööd ise teha,” selgitab ta. 

Veekahjud on oma loomult väga erinevaid. Konkreetne kahju sõltub erinevatest asjaoludest ning põhjusest, kuid kõik me teame, kui hävitav veekahjustus olla võib, eriti parketil ja siseviimistlusel. “Juhul, kui näiteks avatud köök-elutoas on köögipoolel veetorust vett tilkunud ja ka elutoa põrand on kahjustada saanud, siis üldjuhul hüvitatakse kogu põrand. Kui tegemist on aga uksega eraldatud köögiga, siis pigem mitte,” selgitab Nõu.

Esemete ja mööbli puhul tekib küsimus, kas peaks soetatud asjade tšekid alles hoida, et vajadusel kindlustusele ostu ja ostuhinda tõendada? Nõu ütleb, et see oleks hea, kuid kindlustus on tänu igapäevasele kogemusele võimeline asjade väärtus hindama ka ilma tšekita. Tema sõnul on tihti abiks näiteks konto väljavõtted.

Kuidas on lood aastaid tagasi soetatud esemetega? Kas näiteks viie aasta eest soetatud veekahjustusi saanud kapi puhul hüvitatakse selle maksumus soetamisel või arvestatakse ka amortisatsiooni või siis hoopis seda, kui palju maksab samaväärse uue eseme soetamine? Nõu kinnitab, et If Kindlustuse Klassik ja Koguriski pakettide puhul hüvitatakse eseme väärtus uuena ehk vana vastu saab uue. Kõige soodsamate kindlustuspakettide korral võidakse kahju hüvitada amortisatsiooni arvestades.

If Kindlustuse andmetel on keskmine väljamakstav veekahju hüvitis 1684 eurot, kuid hüvitatud on ka oluliselt suuremaid summasid.

Selleks, et oma kodu kõige paremini kaitsta, tasub valida võimalikult laia kaitsega kodukindlustuse pakett.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.