If Kindlustuse blogi

Eksperiment: kui kaua võtab aega majja sissemurdmine ja varastatud asjadega lahkumine?

Kahjuks ei ole Eestist kuhugi kadunud vargused ja sissemurdmised eluruumidesse. Eriti hoolsalt tuleb oma varal silma peal hoida puhkusele minnes või pikemalt kodunt eemal viibides. If Kindlustuse statistika näitab, et kõige enam varguseid eluruumidest pannakse toime just suviti.

2018. aastal registreeriti Eestis 755 vargust eluruumidest. Enim varastatakse kodudest tahvel- ja sülearvuteid, nutitelefone, sularaha ning ehteid.

If Kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juhi Taavi Kiibuse sõnul näitab statistika, et kuigi probleem on kõige tõsisem suvekuudel, tuleb ettevaatlik olla igal aastaajal.

„Viimase kolme aasta statistika ütleb, et suvekuudel varastatakse inimeste kodudest kaks korda enam kui teistel aegadel. Üks põhjus on kindlasti puhkuste periood ja see, et inimesed on rohkem kodunt ära. Samas näeme ka juhtumeid, kus inimesed on ohtu aimamata jätnud näiteks jalgratta esimese korruse rõdule või terrassile ja ratas on langenud varaste saagiks,“ lisas Kiibus.

Varguste vältimiseks saab ise väga palju ära teha

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse juhi Hannes Kelti sõnul tuleb nii öösel magama minnes kui ka kodunt lahkudes jälgida, et aknad ja uksed oleksid suletud.

„Vargad tihtipeale teavad, kustkohast väärtuslikku vara otsida. Kortermaja esimeste korruste rõdudele ja eramajade terrassidele pääsevad nad kerge vaevaga. Sinna ei ole mõistlik väärtuslikku vara jätta,“ selgitas Kelt. „Korteriühistutel soovitame hoida trepikojad lukus ning kasutada valvekaameraid, sest statistika näitab, et neis kortermajades, kus on kaamerad, on ka varguste arv väiksem.“

If kindlustus toob välja 5 lihtsat soovitust oma kodu kaitsmiseks:

1. Paigalda korralikud lukud ja signalisatsioon. Lukusta uksed ja pane kodu valve alla ka siis, kui lahkud lühemaks ajaks.

2. Kodunt lahkudes tõmba ette kardinad, et keegi ei näeks toas olevaid väärtuslikke esemeid. Ära jäta väärtuslikke esemeid nähtavale ka rõdule või terrassile.

3. Ära jaga sotsiaalmeedias avalikult oma reisiplaane ega infot, et viibid parasjagu pikemat aega kodunt eemal.

4. Pikemale reisile minnes lepi naabritega kokku, et nad hoiaksid su kodul silma peal ja võimalusel niidaksid muru ja/või tühjendaksid postkasti. Sel viisil ei jää ilmselgeid märke, et pererahvas on kodunt pikemat aega ära.

5. Kindlusta oma kodu ja kodune vara. Kindlustusleping ei aita küll kahju ära hoida, küll aga on sellest palju abi võimalike kahjude korral.

Allolev video näitab ülevaatlikult ära, et kui kiiresti suudab varas tegelikult eluruumidesse sisse murda ning sealt võõra varaga lahkuda:

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.