If Kindlustuse blogi

Kuidas kaitsta kodus olevaid dokumente tule, vee ja varaste eest?

Foto: Pixabay

Kodu turvamisel on abi nutikatest süsteemidest ning anduritest ja muidugi koduvalve teenuse olemasolust. Kuid ka kõige targem ja kallim süsteem ei suuda taastada tuleroaks langenud dokumente või pikanäpumeeste rüüstatud pildialbumeid.

Teatud kahjusid ei saa korvata

Muidugi on enda seljataguse kindlustamiseks vajalik kodu tule- või veeõnnetuse ja varguseriski vastu kindlustada. Kuid If Kindlustuse varakindlustuse tootejuht Veiko Sepp tõdeb, et igasugused kahjud, mis seotud dokumentidega, ei kuulu kindlustuse kontekstis paraku hüvitamisele.

“Dokumentide, iseäranis albumite taastamisväärtuse leidmine on keeruline, kui mitte võimatu,” põhjendab Sepp seda klauslit. Seetõttu tuleb leida viisid, kuidas paberkandjal olevaid asju õnnetuste eest võimalikult hästi kaitsta.

Tee paberitest digikoopiad

Praegu on kõigile üsna lihtsasti kättesaadavad paberkandjal dokumentide ja piltide digitaliseerimise võimalused ning kindlasti tasub neid kasutada. Digitaliseerimist ei soovita spetsialistid mitte üksnes seetõttu, et dokumente näiteks tule või vee eest hoida, vaid ka seetõttu, et paber paratamatult kolletub või tuhmub aja jooksul.

Et ühel hetkel ei tuleks ebameeldiva üllatusena see, et vaarema pilt on lootusetult tuhmunud või trükivärv vana sünnitunnistuse peal loetamatult heledaks kulunud, tasub digitaliseerimisega kahtlemata tegeleda.

Kasuta pilvehoidlat

Kui dokumendid ja paberid on digitaliseeritud, tuleb mõelda ka, kus ja kuidas neid kõige efektiivsemalt hoiustada. Sest digitaalsetest dokumentidest ei pruugi midagi järele jääda, kui need on salvestatud vaid ühe arvuti kõvakettale ning juhtumisi langeb kodu koos arvutiga näiteks tuleroaks.

Et kõike väärtuslikku hävimise eest kaitsta, on lisaks arvutile mõistlik salvestada info ka näiteks välisele kõvakettale. Ja hoida seda siis arvutist erinevas kohas.

Paha ei tee ka asjade pilvehoidlasse kopeerimine. Et seda teenust pakub tänapäeval väga palju IT-ettevõtteid, leiab igaüks kindlasti enesele sobiliku lahenduse.

Säilita asju kindlas kohas

Kelle jaoks on füüsilised dokumendid siiski olulised, hoidku neid kindlas kohas. Ja seda kahes mõttes.

Esiteks kehtib tänaseni soovitus, et kui kodus on väärtuslikke esemeid, tuleks need hoida näiteks tule- ja vargakindlas kapis.

Teiseks aga – üks lihtsamaid näpunäiteid paberkandjal dokumentide turvalisuse tagamiseks on hoida need alati ühes konkreetses ja lihtsasti ligipääsetavas paigas. Samas paigas võiks hoida ka näiteks välisele kõvakettale paigutatud pilte ja dokumente. Ning paik olgu selline, kust on võimalik kraam õnnetuse korral suurema vaeva ja pikema mõtlemiseta kaasa haarata.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.