If Kindlustuse blogi

Kuidas kindlustada ehitusloata väikemaja?

Väikemajade kindlustamisel on omad eripärad, mida tasub teada,Foto: Shutterstock

Iga hoone ehitamisel ja kindlustamisel on omad reeglid ning iseärasused ja see kehtib ka väikemajade puhul. Tihti võib segadust tekitada see, et kas ja kuidas saab kindlustada hooneid, millel puudub ehitusluba.

Mida teha, kui tahad kindlustada ehitusloata väikemaja?

Ehitusseadus nõuab, et kõigil hoonetel, mis on suuremad kui 60 ruutmeetrit, oleks ehitusluba. If Kindlustuse varakindlustuse tootejuht Veiko Sepa sõnul võib olla erinevaid põhjuseid, miks väikemajadele ei ole antud ehitusluba.

Võimalusi on mitmeid – näiteks ei pruugi kehtiv seadusandlus ehitusluba nõuda, hoone võib olla ehitatud ajal, mil ehitusseaduses ei olnud vastavat nõuet või on majake ehitatud üldsegi ebaseaduslikult.

Kui omad hoonet, millel puudub ehitusluba ning soovid seda kindlustada, on mõistlik võtta ühendust kindlustusega. Siis on võimalik täpsemalt välja selgitada, kas ehitusluba on tarvis või mitte. Näiteks, kui hoone ehitati ajal, mil ehitusloa nõuet vastavale hoonele seadusest tulenevalt ei olnud, ei pruugi seda ka täna vaja olla.

Kindlustusfirma ehitusluba eraldi ei küsi

Kui soovid kindlustada juba valminud hoonet, siis üldjuhul kindlustusseltsid ehitusloa olemasolu kindlustuslepingu sõlmimisel ei kontrolli.

Sepp märgib aga, et aeg-ajalt ette olukordi, kus kindlustatav hoone on alles ehitusjärgus ja siis uurib kindlustuse esindaja rohkem ka selliste dokumentide olemasolu kohta, nagu ehitusluba või kasutusluba.

Väikemajade kindlustamisel oma eripära

Väikemajade kindlustamisel on omad eripärad. Üks ja olulisim, mida tasub teada, on see, et väikemaja asuks elamuga samal kinnistul või krundil.

Veiko Sepa sõnul on tavapärane selline praktika, et kindlustusseltsid ei kindlusta eraldiseisvaid väikehooneid. “Selliseid väiksemaid majakesi saab kindlustada vaid koos põhihoonega, mis ongi mõeldud elamuks,” suunab ta.

Kodukindlustuse kohta saab lähemalt lugeda siit. Klienditeenindajatelt saab nõu küsida, kui helistada If Kindlustuse kindlustustelefonil 777 1211.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.