If Kindlustuse blogi

Millised kahjujuhtumid on kõige sagedasemad ja millised kõige kulukamad?

Foto: Shutterstock

See, miks on vajalik enda kodu kindlustada, on aastatega järjest enam inimeste teadvusesse jõudnud. Küll aga pole paljudele selge, millised kahjud võivad kodus juhtuda ja kui palju nende probleemide lahendamine rahaliselt maksma võib minna. Ehk aitab järgnev veelgi täpsemalt selgitada, miks on kodukindlustus vajalik ja milliste kahjudega puudub kindlustusselts igapäevaselt kokku.

Kõige suuremad kahjutekitajad on vesi ja tuli

Kodu on enamike inimeste jaoks üks turvalisimaid paiku. Koht, kus end tõesti mugavalt tunda võib. Seetõttu on kodus juhtunud õnnetused ja kahjujuhtumid omanike jaoks suure mõjuga, eriti kui tegu on tõsisemate juhtumitega, nagu näiteks vee- ja tulekahjud.

Viimase 12 kuu jooksul registreeritud kodukindlustuse õnnetustest kõige suurima osakaalu moodustavad 1263 juhtumiga veekahjud (31%). Lõhkenud torud, uputused, lekked ja kõik muu veega seonduv on viimasel aastal tekitanud kahjusid kokku üle 2 267 949 euro eest, mis teeb ühe õnnetusjuhtumi keskmiseks maksumuseks veidi alla kahe tuhande euro.

Tunduvalt tõsisemad, ent õnneks ka hulga haruldasemad, on tulekahjudega seotud kindlustusjuhtumid. Möödunud 12 kuu jooksul on If Kindlustus registreerinud 101 tulekahjuga seotud kindlustusjuhtumit ehk kaks protsenti kõikidest juhtumitest. Tule laastavast mõjust ei ole vaja pikalt rääkida, sest kahjusummad kõnelevad enda eest. Kokku on 101 tulekahju tõttu klientidele hüvitatud 1,3 miljonit eurot ehk keskmiselt ligi 13 000 eurot iga juhtumi kohta.

Kodukindlustus kaitseb väga paljude erinevate kahjude vastu

Sageduselt järgmisena tuli Ifil kokku puutuda telefonide, arvutite ja muude nutiseadmetega seotud õnnetustega, mille tagajärjel tekkinud kahjud kodukindlustuse all hüvitamisele läksid. Kuigi juhtumeid on arvuliselt üpris palju (889), pole nutiseadmetega seotud kahjusummad üldiselt kõrged – keskmine välja makstud hüvitis oli 217 eurot.

Kodukindlustuse juhtumite seas on üpris võrdse osakaaluga (5%) koduse vara elektrihäired ja rahe või tugeva tuule poolt tekitatud kahjud, mille kahjud jäävad samuti üpris sarnasele tasemele. Keskmiselt on elektrihäiretega seotud juhtumi kahju suuruseks olnud 921 eurot ning rahe ja tugeva tuule juhtumi puhul 1119 eurot.

Paljude koduomanike jaoks on üks suurimaid koduga seotud hirme lisaks tulekahjule ka sissemurdmised ja vargused. Ifi Kodukodukindlustuse koguriskipakett katab nii vandalismi kui ka sissemurdmiste tõttu tekitatud kahjud, mida viimase 12 kuu jooksul tuli ette 157 korral (4% kõikidest juhtumitest). Keskmise vandalismi või sissemurdmisega seotud kahjujuhtumi suuruseks oli veidi alla 800 euro.

Ifi Kodukindlustuse paketid jagunevad suures laastus kolmeks: põhi, klassik ja kogurisk. Kõige kindlamalt tunneb end mõistagi koguriskipaketiga kodu omanik, kuna kodus võib juhtuda erinevaid õnnetusi ja kõige laiem kaitse annab parima kindlustunde. Aga ka kitsam kodukindlustuse lahendus on märksa parem kui jätta asjad juhuse hooleks. Ka see kindlustuskaitse katab näiteks tulekahjude, tugeva tuule ja rahe, vandalismi, torude lekete ja varguste tagajärjel tekkinud kahjud. Loe Ifi Kodukindlustuse kohta lähemalt siit.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.