If Kindlustuse blogi

Õnnetus ei hüüa tulles: miks tasub katused lumest puhtana hoida?

Majaomanikele tähendab lumerohke talv üht tülikat lisakohustust.Foto: Shutterstock

Õnnetus ei hüüa tulles: miks tasub talviti katused lumest puhtana hoida?Kelgutamine, suusatamine või lihtsalt lumes möllamine – lumi pakub palju rõõmu, et talve igakülgselt nautida. Paraku on lumerikkal talvel ka oma varjupool ning kinnisvaraomanikele tähendab rohke lumi üht tülikat lisakohustust – katuse lumest puhastamist. 

“Koristamata lumi võib seada ohtu nii majast mööduvaid jalakäijad, hoone lähedusse pargitud autod kui hoone ja selle elanikud,” hoiatab If Kindlustuse varakindlustuse tootejuht Veiko Sepp. Kui paks lumekiht on jäänud näiteks kortermaja katuselt koristamata, hakkab see sulades katusest läbi tulema ning kannatada võivad saada ülemise korruse korterid.

Sepp tuletab meelde, et enamasti ei hüvita kindlustusseltsid lumest puhastamata katusega seotud kahjusid. “Seetõttu tuleks katus õigeaegselt ära puhastada. Vastasel juhul vastutab katuselt alla kukkuvate jääpurikate või ülemise naabri uputuse eest maja omanik,” räägib Sepp. Ehk on hea teada, et If Kindlustuse koguriskipaketiga on lume ning jää raskusest tekkinud kahjud kaitse all, aga seda vaid üks kord kindlustusperioodi jooksul.

Et vältida nii ebameeldivaid õnnetusi kui ka sellega seonduvat kahju, tulekski majaomanikul talvisel ajal katus lumest puhtana hoida.

If Kindlustus pani kokku 7 nõuannet, kuidas katus korras hoida:

  • vaata katused üle regulaarselt ning eriti iga talve eel. Kontrolli, et vihmavee äravoolusüsteemi ei ummistaks langenud lehed või muu praht. Ladude, kuuride jms kergemate hoonete katused vajavad vähemalt sama palju tähelepanu;
  • lamekatuse puhul paigalda kindlasti vihmavee äravoolusüsteemi soojendus. Vajadusel puhasta ja kontrolli äravoolu trappe ka talvel, et torustik ei külmuks ega ummistuks;
  • katuse eri osadelt tuleks lund eemaldada ühtlaselt, et ei tekiks liigset koormust mõnele katuse osale. Kui katuseharjalt lund koristada, siis tuleks lumi eemaldada ka katuse mõlemalt küljelt; Lund ei tohi lükata kõrgemalt katuselt madalamatele katustele;
  • lumekoristajad peaksid alati kandma asjakohast varustust, sealhulgas turvarakmeid;
  • katuselt lund koristades tuleb veenduda, et kukkuv lumi ja jää ei ohustaks möödakäijaid;
  • ohutuse suurendamiseks on vajalik viilkatustele paigaldada lumetõkked;
  • kui katuselt on lumi eemaldatud, vaata esimesel võimalusel üle, ega katusesse pole tekkinud auke või muid kahjustusi, mille kaudu võib vesi hoonesse pääseda.

Kui soovid oma kodu kaitsta kodukindlustusega, saad lisainfot ja kuumakset arvutada siit.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.