Kinnisvara soetamisel on ostjatel sageli omad soovunelmad, millega maakleri poole pöördutakse. Olgu selleks hind või vetsupoti asukoht. Kõige eriskummalisematest juhtumitest, millega kinnisvaramaakleritel on tulnud tegeleda, räägib Uus Maa Kadrioru büroo juhataja Margit Sild.
Maaklerid puutuvad oma töös kokku väga erinevate inimestega. Osad ostjad ja ka müüjad on konkreetsed ja pragmaatilised – nad teavad täpselt, mida soovivad, ja tuginevad faktidele. “Keerukaks läheb asi siis, kui sellisel kindlameelsel ostjal on oma väga jäik nägemus ja ta ei soovi kuulata maakleri soovitusi ega alternatiivseid võimalusi,” räägib Sild.
Korteri leidmine võttis aega kuus aastat
Sild meenutab klienti, kellel oli oma kodust paika pandud väga kindel pilt ja see puudutas eelkõige ruutmeetri hinda – see pidi olema turuhinnast teatud protsendi madalam. “Head kodud tulid ja läksid ja lõpuks jõuti ostuni alles kuus aastat hiljem, kuid selleks ajaks olid kõik hinnad 50 protsenti tõusnud,” jutustab maakler. Ehk klient sai lõpuks tõesti turuhinnast teatud protsendi võrra odavama ruutmeetrihinnaga kodu, kuid hinnatõus oli selleks ajaks teinud ammu sööstu üles.
Numeroloogiliselt oli vaja maksta kõrgemat hinda
Üks huvitav klass ostjad on Silla sõnul need, kes teevad otsuse mingite väliste tegurite põhjal. “Näiteks soovis üks ostja soetada korteri pakutavast kõrgema hinnaga ja seda numeroloogilistel põhjustel,” räägib Sild ühest eriskummalisemast kogemusest. Korter meeldis, aga kuna hind ei olnud “õige”, siis tegi ostja müüjale omapoolse pakkumise. “Müüjale kõrgem hind sobis ja nii jäid mõlemad osapooled tehinguga igati rahule,” lisab maakler.
Numbrite tähendus mängib üldse inimeste jaoks päris suurt rolli. “Igaühele majad numbriga 13 ikka ei sobi, selle olen selgeks saanud. Vahel on arendajadki sellistele soovidele vastu tulnud ning tean vähemalt ühte maja Tallinnas, kus puudubki korter numbriga 13,” räägib Sild.
Millises ilmakaares asub WC-pott?
Leidub ka ostjaid, kelle jaoks on kõige olulisem feng shui ja sellisel juhul on väga sageli kõige esimeseks küsimuseks, millises ilmakaares asub uks või WC-pott. “Ka tehinguaeg on ajastatud teatud “õnnelikele” kuupäevadele või vaadatud kuu seisu,” lisab Sild.
Korteri ülevaatamisel on nii mõnigi kord tulnud ette, et peale ehituseksperdi on tehingusse kaasatud ka veesoonte asjatundjad. “Aga miks ka mitte? Kõige olulisem on, et kodu ostes tunned, et oled teinud õige otsuse,” sõnab Sild.
Tegemist on emotsionaalse otsusega
Huvitav seltskond on nii-öelda emotsionaalsed ostjad, kellega võib esmapilgul tunduda kõik lihtne, sest nad otsustavad esimese emotsiooni pealt. “Paraku tuleb tihtipeale ette seda, et esimene emotsioon lahtub ning uus säde leitakse teisest korterist,” räägib Sild. Selliste sagedaste ümbermõtlejate puhul on maaklerid juba harjunud, et esmaspäeval saadakse kliendilt kõne ja seletatakse, et nädalavahetusel oldi sõpradega koosviibimisel ja asja arutades laideti mõte maha.
Omaette ooper on kinnisvara müümine. Kuna sageli on tegemist emotsionaalse sammuga, siis jäävad müüjad mõtlema, kas ostja on tulnud ehk liiga kiiresti ja kas müümine on ikka õige otsus. “Oma kallist kodu müües on sellised emotsioonid arusaadavad, seetõttu on ka maakleritel lihtsam kortereid/maju ostjatele näidata, kui pererahvas ei ole kodus,” selgitab Sild.