Kinnisvara24 blogi

Ühikaelust on kõrini? Millal on tudengil parim aeg üürikorterit otsida?

Üliõpilaste jaoks mängib kindlasti korteri puhul rolli nii hind kui asukoht. Tallinnas on pakkumisel Sõle tänaval asuv üürikorter.Foto: Kinnisvara24

Oled aasta ülikooli ühikas elanud ja jõudnud arusaamisele, et vajad lärmakatest toakaaslastest puhkust ja selleks tuleb leida privaatsem eluase. Millised on võimalused korteri üürimiseks ning mida tasub korterit valides silmas pidada, räägib lähemalt Uus Maa Five Starsi kinnisvaramaakler Ly Johanson.

Kõige parem aeg korteriotsinguid alustada on tegelikult juba juulis, kui üüriturul on tavapärasest veidi vaiksem. “Tudengitele sobilikumate ühe- ja kahetoaliste korterite üüriturg on kõige aktiivsem augustis ja septembri alguses, kui paremad ja soodsama hinnaga korterid leiavad endale üürnikud juba esimese päevaga kui mitte esimeste tundidega,” märgib Ly Johanson. Ehk kes ei ole veel korterit otsima asunud, siis nüüd on viimane aeg.

Korteri üürimiseks on mitmeid võimalusi, kuid mida privaatsemat lahendust soovid, seda kallim see lõbu on. Ehk kui sa ei suuda üksi endale korterit lubada, siis alati on võimalik üürida korter mõne sõbraga, et igakuiseid kulusid jagada. 

“Muidugi on tõsiasi ka see, et kõigile lihtsalt ei pruugi ühiselamukohti jätkuda ning sellisel juhul on korteri üürimine paratamatus,” räägib Johanson. Sellisel juhul on väiksema eelarvega tudengid nõus korterit jagama ka võõrastega.

Kahetoaline korter Õismäel, mis võiks asukoha tõttu sobida hästi Tallinn Tehnikaülikooli tudengitele,Foto: Kinnisvara24

“Üürides korterist ühte tuba, tuleb arvestada, et naabreid ei saa valida, et inimesed on erinevad ning kõik ei sobigi kokku elama,” märgib Johanson. Nii asuvadki need noored võimalusel paari kuu jooksul isiklikku üürikorterit otsima.

Oma vanade sõpradega on korterit kindlasti mõistlikum ja julgem üheskoos üürida. “Selline lahendus on hea ja soodne võimalus vaikselt iseseisvat elu alustada,” märgib Johanson.

Odavale üürihinnale võivad lisanduda kopsakad kommunaalid

Kui on otsustatud, et ühikaaeg on ümber või pole üldse ühikakohta saadudki, siis esimese asjana soovitab Johanson paika panna otsingukriteeriumid. See tähendab, et paika tuleb panna eelarve ja sobiv piirkond. “Tipptunni ummikud on suur ajakulu lisaks Tallinnale ka Tartus, mistõttu on mõistlik leida korter mugavalt kooli lähedal,” soovitab maakler.

Muidugi tuleb peale igakuise üürimakse tähelepanu pöörata ka kaasnevatele kõrvalkuludele. “Odavana näiv üürihind vanema korteri puhul võib varjatult tuua kaasa suured kommunaalkulud või remondifondi maksed,” selgitab Johanson. Seepärast tasub tema sõnul alati küsida näiteks eelmise talve arveid. 

Noorusliku tunnetusega korter Tartus Vabriku tänaval.Foto: Kinnisvara24

Ei tohi karta esitada küsimusi ka kõiksuguste puuduste kohta. Näiteks võib vanemas kehvasti renoveeritud majas olla ventilatsiooniprobleem, mis võib tekitada liigniiskust ja hallitust. Mis tahes probleemide ennetamiseks soovitab Johanson võtta ühendust maakleriga, kes aitab leida sulle parima korteri ning aitab ka dokumentatsiooniga.

Kindlasti tasub omanikult uurida veel naabrite kohta. “Pahatihti võib majas elada mõni selline naaber, kes igapäevaselt häirib rahu või võib teha majas elamise väga ebameeldivaks,” nendib Johanson. Tema sõnul on näiteks vanemate ja uuemate majade elanikkonna vahel erinevusi. “Uuemates majades on elanikkond sageli keskmisest noorem.”

Ole valmis suureks deposiidimakseks

Johanson toob välja, et üliõpilaste nõudmised on korteritele aastate jooksul tõusnud, kui kõrgendatud kriteeriumitele vastavate korterite üür on samuti veidi kõrgem. “Viimasel ajal on kasvanud nõudlus uusehitiste ja kaasaegse sisustusega ühe- ja kahetoaliste korterite vastu,” ütleb Johanson. Kuid kuhugi ei ole tema sõnul kadunud ka vanade majade austajad, kes oskavad hinnata vastrenoveeritud vana maja võlusid.

Samas on maakler täheldanud, et üürileandjad on hakanud küsima aina suuremat deposiitmakset. “Kohati ulatub see summa isegi 2-3 kuu üüri suuruseks, mis teeb korteri üürimise oma elu alustavale noorele keerukamaks,” nendib Johanson. Lisaks soovivad paljud üürileandjad, et noorel oleks olemas ka töökoht, mis tagaks võimekuse kindlasti üüri maksta.

Mõned üürikorterid, mida Tallinnas pakutakse:

  1. Kahetoaline korter Pelgulinnas
  2. Kahetoaline korter Õismäel
  3. Väike korter Tallinna Tehnikaülikooli läheduses
  4. Stuudiokorter Lillekülas

Ja ka ülikoolilinna Tartu pakkumised:

  1. Pisike üürikodu suurepärases asukohas
  2. Kahe magamistoaga korter Ülejõel
  3. Avar ühetoaline korter Vabriku tänaval
  4. Hubane kahetoaline korter Struve tänaval

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.