Kas teadsid, et hoone ja päikesejaama kasutusluba ei ole üks ja sama? See tähendab, et isegi kui hoonel ei ole veel kasutusluba, saab päikesejaama sellegipoolest töösse lülitada. Kuidas see võimalik on?
Päikesepaneelide paigalduseks on vajalik kohaliku omavalitsuse luba. Selle kohta ütleb ehitusseadustik, et igasuguse võimsusega elektritootmisrajatise püstitamiseks, rajamiseks, paigaldamiseks ja ümberehitamiseks tuleb taotleda ehitusluba ning hiljem ka kasutusluba. Ehitusloa saamiseks tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse poole, kus projekti alusel luba väljastatakse.
Uue hoone puhul on võimalusi mitmeid
Kui päikesejaam ehitatakse koos ehitatava hoonega, siis hoonele kasutusloa saamine võib võtta tunduvalt kauem aega kui päikesejaamale. Kuidas sellises olukorras kõige paremini käituda, et võimalusel päikeseenergiat juba varem tootma hakata?
Võluvits peitub selles, et kui ehitatava hoone projekti seletuskirjas on ära märgitud, et katusele paigaldatakse eraldi projektiga päikesepaneelid, siis hiljem ei ole enam vaja täiendavat kooskõlastust kohalikult omavalitsuselt saada.
Kui ehitusprojektis ei ole päikesepaneelide paigaldust mainitud, siis on vaja ka päikesejaamale eraldi ehitusluba taotleda. Sellisel juhul saab päikesejaam kasutusloa samal ajal kui ka päikesepargi all olev hoone.
Seega, kui oled eelnevalt seletuskirjas pannud kirja, et katusele kavandatakse paigaldada päikesepaneelid, mida lahendatakse eraldi projektiga, siis ei ole vaja hiljem täiendavat kooskõlastust kohaliku omavalitsusega. Nii on võimalik ka kasutusloata hoonele paigaldada päikesejaam, mille saab töösse lülitada enne, kui jaamaalune hoone saab kasutusloa.
Ümberehitamise käigus on kindlasti vaja eraldi ehitusluba
Kui hakkad päikesejaama ehitama hoonele, mis on juba ehitatud ja päikesepaneelid paigaldatakse rekonstrueerimise käigus, või kui uue hoone ehitusprojektis ei ole päikesepaneelide paigaldust mainitud, siis on vaja kindlasti eraldi ehitusluba taotleda. Sellisel juhul saad ka päikeseelektrijaamale kasutusloa ainult siis, kui hoonel on see juba olemas.
Siinkohal tuletame meelde, et veel kasutusloata ehitisele, mida rekonstrueerima hakatakse, tuleb enne päikesepaneelide paigaldamist teha kogu elektrisüsteemi audit, et veenduda, et elektrisüsteem peab päikesepaneelidele vastu.
Probleemide vältimiseks tasub samal ajal välja arvutada ka katuse kandevõime, et oleksid veendunud, et katus sobib päikesejaama paigaldamiseks. Ehitusloa väljastaja küsib seda.
Projektijuht aitab kogu paberimajandusega
Kindlasti tasub enne paigaldamist rääkida kohaliku omavalitsusega, et teada, millised on tingimused paneelide paigaldamiseks. Äkki elad miljööväärtuslikus piirkonnas, kus kehtivad täiendavad nõudmised, mida tuleb arvestada.
Aga nagu öeldud, ei pea päikesepaneele tellima hakates olema kogu paberimajandusega üksi, kohe algusest peale on sinu kõrvale Elektrumi projekteerija, kes aitab kõiksuguste juriidiliste küsimustega sina peal olla ning kõikidele tekkivatele muredele lahenduse leida, et saaksid oma kodu päikeseenergiaga varustada.