Päikesepaneelidest rääkides paigaldatakse neid kõige enam katusele. Kui aga on olemas suur krunt, siis kas tuleks mõelda päikesejaama ehitamisest maapinnale? Mida tasub maaparki rajades silmas pidada?
Elektrum Eesti päikeseenergia lahenduste tootearendusjuhi Anton Nõomaa sõnul moodustavad maa peale paigaldatud päikesepargid umbes viiendiku kõikidest paigaldustest, mis jäävad võrguliitumisse suurusega kuni 15 kW. Suurema võimsusega maapargid on juba rohkem äriettevõtete pärusmaa.
Kui kodus on olemas võimalus valida, kas paigaldada päikesepaneelid katusele või maapinnale, siis tasub arvesse võtta mitmeid aspekte. Ühest küljest on maapinnale päikesepargi rajamine lihtsam ja turvalisem. Samas lisandub maapaigaldusele lisakulu ja tegevus maakaabli paigaldamise näol. See tähendab, et tuleb kaevata enam kui meetri sügavune kraav inverteri ja peakilbi vahele. See muudab aga maapargi rajamise esialgu kallimaks võrreldes katusele paigaldatava päikesepaneelidega.
Maal asetseva päikesepargi kasuks aga räägib tõsiasi, et seda saab paigaldada vastavalt kõige suurema tootlikkusega suuna ning kalde alla ning nii on võimalik kiiresti esialgu kallimana tunduv hinnavahe tagasi teenida.
Kuigi päikesepaneelid üldjuhul mingit igapäevast hooldust ei vaja, on rikke korral maapinnal olevatele paneelidele lihtsam ligi pääseda.
Päikesepaneelid sobivad suurepäraselt heinamaale
Nõomaa toob välja, et maaparke üldjuhul tiheasustusega aladelt ei leia. “Linnadesse need ei sobi ja ega kohalikud omavalitsused seda enamasti lubagi,” selgitab Nõomaa.
“Väga hästi sobivad päikesepaneelide asukohaks kasutusest kõrvale jäänud heinamaad,” toob Nõomaa välja head kohad päikeseparkide rajamiseks. Sellegipoolest tuleb enne projekteerimise algus üle vaadata, kuidas kavandatav päikesepark ja selle tarbeks vajalik infrastruktuur sobituks ümbritsevasse maastikku.
Kui hakata arvutama kui suurt maa-ala on maapargi rajamiseks vaja, siis ühele hektarile mahub umbes ühe megavatise võimsusega päikeseelektrijaam. “Võib öelda, et keskmisele majapidamisele oleks vaja umbes 10-kilovatist võimsust ja see tähendab 50 m2 maapinda. Samas tuleb kohe alguses arvestada erinevate piirangute ja kitsendustega: olemasolevad kommunikatsioonid ja teed, puud, ehitised ja muud võimalikud varjud võivad olukorda muuta,” räägib Nõomaa.
Maapinnale saab paigaldada suuremaid paneele
Suurim erinevus võrreldes katusele paigaldatavate paneelidega on selles, et katusele paigaldatakse suuruselt väiksemaid paneele. Maapaigaldustel on soovitatav kasutada suuremaid paneele võimsusega ca 600 kW, sellega saab kokku hoida kulu raamidelt ja maapinnalt.
Lisaks on maapinnale soovitatav panna isegi kahepoolseid paneele. “Nii on võimalik varakevadel elektrit veelgi lisaks toota, kui lumi hakkab päikest vastu peegeldama,” selgitab Nõomaa.
Lambad võivad rahulikult paneelide vahel omi asju ajada
Päikeseparkide rajamisel on hea tava vältida keskkonnale tekitatavat kahju ja soodustada elurikkust. “Näiteks heinamaale ehitatavate päikesejaamade vahel sobib jätkuvalt lambaid karjatada,” märgib Nõomaa. Suuremate loomade karjatamiseks tuleks küll ehk paneelid asetada veidi kõrgemale.
Maapargi rajamisel tuleb arvestada pinnasega: näiteks paekivine maapind tõstab hinda, pehmele või märjale pinnasele aga ei olegi võimalik päikesepaneele paigaldada. “See tähendab, et enne maapargi ehitustööde algust tuleb teha ka geodeetiline alusplaan, millega veendutakse pinnase sobivuses,” selgitab Nõomaa.