Mõte koduse päikesepargi rajamisest tekitab omanikes õigustatud hirmu: “Aga meil on ju nii vähe päikesevalgust, kas päikesepaneelid üldse tasuvad end ära?” Kui palju talvisel ajal päikesepaneelide tootlikkus väheneb ning mis võib neile talvel hoopis kasuks tulla
Päikesepaneelid toodavad energiat ka pilves ilmaga
Muretsemiseks ei ole tegelikult põhjust. Otsene päikesevalgus ei mängi energia tootmisel nii suurt rolli kui esialgu arvatakse. Täna kasutusel olevad päikesepaneelid suudavad toota elektrit juba puhtalt päevavalgusega. Nii saab ka pilves ilmaga edukalt energiat toota. Arvesse tuleb võtta muidugi tõsiasja, et pilvisel päeval ei ole tootlikkus nii suur kui päikesepaistelise ilmaga.
Muidugi päris pimedas päikesepaneelid elektrit ei tooda. Tuleb arvestada, et kuna novembrist veebruarini on meie laiuskraadil väga palju pimedat aega, siis on tootlikkus tunduvalt madalam ning elektrit tuleb kindlasti võrgust juurde osta.
Kui palju tootlikkus kõige kehvemal ajal langeda võib?
Detsembrikuu vahe võib võrreldes suvekuudega olla isegi kümme korda. Samas tõuseb tootlikkus märgatavalt juba märtsikuus, kui päike hakkab palju kõrgemalt käima. Olenevalt aastast võib juba aprilliski päikesepark saavutada oma maksimaalse võimsuse.
Talvel tasub rääkida ka sellest, et kui on päikesepaisteline ilm ja maas on lumevaip, siis see annab ka elektritootmisele kohe lisatõuke, kuna lumi peegeldab omakorda päikesevalgust paneelidele.
Maksimaalse võimsusega ajal võib juhtuda, et elektrit toodetakse nii palju, et seda saab võrku tagasi müüa. Siinkohal tuleb välja ka meie asukoha plusspool. Suvisel ajal jagub valgust väga pikaks ajaks, mis aitab elektritootmisele kaasa.
Kui otsest päikesevalgust ei olegi vaja, siis kas paneelid selge ilmaga täiskuu ajal ei suuda elektrit toota? Kahjuks päris öösel päikesepaneelidega siiski elektrit toota ei saa. Kuuvalgus ei ole lihtsalt piisavalt tugev.