Kodu ja Elektrum

Talv ei näita vaibumise märke: kas päikesepaneele peab lumest puhastama?

Üldiselt on päikesepaneelid talvel hooldusvabad.Foto: Shutterstock

Päikesepaneelidest rääkides ei saa üle ega ümber Eestimaa talvest, mis kostitab meid igal aastal suurelt kõikuvate temperatuuridega ning nii mõnelgi korral ka paksu lumevaibaga. Mis siis saab, kui lumi katab päikesepaneelid? Kas peaks tõttama kohe pärast lumesaju lõppu nende pindasid puhastama?

Lumi libiseb maha

Tegelikult ei ole asi üldse nii hull. Üldiselt on päikesepaneelid talvel hooldusvabad. Võiks isegi öelda, et paneelid hooldavad ennast ise. See tähendab, et kui valgust on piisavalt, siis tekitab päikesepaneel ise nii palju soojust, et lumi pealt ära sulatada. Lisaks on paneeli klaasist pind libe, mistõttu ei saa lumi väga pikalt paneeli peale koguneda – lumi libiseb lihtsalt paneeli pealt maha. 

Ainus, mida omanikul tasuks jälgida, on see, et paneeli alumise serva taha ei tekiks maha libisenud lumest liiga suurt lumekuhja. Nii võib lumi ühel hetkel paneeli katta ning selle tootlikkus hakkab vähenema.

Kui kiirete temperatuurikõikumiste tõttu peaks paneelile tekkima jääkiht, siis ei tohi hakata seda lõhkuma – õige on lasta see paneelil endal ära sulatada. Jällegi: kui valgust on piisavalt, siis sulab jääkiht päikesepaneelilt üsna kiiresti.

Puhastamisel kasuta ainult vett

Kevadel võib paneelidele kleepuda tüütut õietolmu. Kui on soov paneelid ise sellest puhastada, siis pea meeles: hoidu pesuvahendite kasutamisest ning piirdu lihtsalt veega. Kusjuures vett ei tohi suunata paneelile kitsa jaona, vaid tuleks lasta võimalikult laiale pinnale. 

Ilmtingimata tuleb päikesepaneelide puhastamisel vältida tugevaid esemeid, nagu kaabitsad jms – tavalisest veest ja pehmest lapist piisab täiesti.

Kuid nagu öeldud, on päikesepaneelid üldjuhul hooldusvabad. Kui talvel suudab paneel ise endalt lume maha sulatada, siis soojemal ajal on meie kliimas looduslikuks hooldusvahendiks vihm, mis üleliigse mustuse maha peseb. 

Paneeli vigastamisel on abiks kindlustus

Kui siiski juhtub, et oled koristades paneeli pahaaimamatult vigastanud, siis võib suur abi olla kindlustusest. Esimese asjana teavita tekkinud olukorrast kindlustust ning seejärel edasta informatsioon ka päikesejaama paigaldajale. Nii on paigaldajal aega uus paneel tellida. 

Kui kindlustust ei ole, siis tuleb alustada paneeli paigaldanud ettevõttest ning küsida uuele paneelile ja vahetusele hinnapakkumist.

Kui soovid oma koju päikesejaama, siis võta ühendust Elektrum Eesti spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse sinu kodule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.