Töötuks jäämine on praegu paraku aina tavalisem nähtus. Eriti valusaks võib see osutuda juhul, kui pangale tuleb tagasi maksta näiteks kodulaenu.
Tark kodukuludega majandamine ja säästunippide arvestamine aitab kindlasti paremini toime tulla kuniks uus töö leitud.
Vaata üle vee, elektri ja gaasi tarbimise harjumused
Kui kitsas käes, tasub pilk peale heita kommunaalarvetele ning süvene sellesse, missugused on sinu pere vee ja elektri tarbimise harjumused.
See, et hambapesu ajal vesi kraanist jookseb või tuled hommikust õhtuni tubades säravad, võib esmapilgul tunduda tühise asjana. Kui aga süvened, mõistad, et raskel ajal on iga sent kokkuhoidmist väärt. Ja pikemas perspektiivis annab sarnaste käitumismustrite muutmine tegelikult juba üsna korraliku kokkuhoiu.
Muidugi tasub uurida sedagi, kas lepingud on sõlmitud soodsaima elektri- ja gaasipakkujaga või annaks nende ümbervormistamine mõningase säästuvõimaluse.
Ehk saab paari kraadi võrra alandada toatemperatuuri, lülitada välja mõnes ruumis põrandaküte ja jätta mõni tuba üldse kütmata?
Vaata üle telekanalite arv ja ajalehetellimused
Ajakirja või ajalehe aastatellimus ning telekanalite kuutasu ei pruugi tunduda just ülemäära soolasena, kuid kui säästad sendi siit ja euro sealt, saab kokku kenake summa.
Seega – süvene keerulisel ajal kindlasti sellesse, kui suure summa kulutad püsivalt perioodikale ja kui palju on sul kodus telekanaleid. Kas jõuad kõik ajalehed-ajakirjad ikka läbi lugeda ning kas mitukümmend või koguni -sada kanalit on vajalikud. Asja eest teist taga ei ole mõtet raha välja käia ning ilmselt on mõnest ajalehest ja telekanalitest võimalik raha kokkuhoiu nimel loobuda.
Ka toidu arvelt saab säästa
Paljudele tundub valus ja vastuvõetamatu mõte hoida kokku toidu arvelt. Eestlane on ju harjunud ütlema, et kõht täis – meel hea. Tegelikult saab toidukulusid kokku hoida ka nii, et menüü kannatada ei saa.
Lihtsaim viis selleks on harjutada end koostama nädalamenüüd. Kui sa sead teha ei soovi, võid seada piiri, missuguse summa tohiksid iganädalaselt toidule kulutada ja majanda selle raames. Ning muidugi pea meeles vana hea soovitus minna kauplusesse toiduvarusid täiendama alati täis kõhuga. Nii jäävad ära emotsiooniostud ja tegelikult üsna kulukad näkside soetamised.
Soeta vajalik sooduspakkumistelt
Postkasti potsatavad reklaamlehed võivad tunduda väga tüütu ja mõttetuna, kuid säästuprogrammi ajal võivad need osutuda kasulikuks kraamiks.
Kui näpud on põhjas, kuid mõni majapidamisese vajab viivitamatult välja vahetamist, ei maksa tormata seda uisapäisa ostma. Süvene kindlasti sooduspakkumistesse ja vaata üle ka posti teel saadud reklaambrošüürid, et võrrelda hindasid ja soetada vajalikud tarbeesemed võimalikult hea hinnaga.
Vaheta auto väiksema vastu või kasuta ühistransporti
Kui peres on mitu autot ja ka need on soetatud panga abiga, tasub oma käigud läbi mõelda ja kaaluda, kas ühest sõidukist oleks võimalik loobuda. Ehk saab vähemalt mõne aja jooksul (kuniks oled töötu) asjad aetud ja käigud käidud ühistranspordi abiga?
Nii hoiad kokku üsna kopsaka summa, mis seni on kulunud autoliisingule, hooldusele, remondile ja kütusele. Kui aga autost päris loobuda ei saa või ei soovi, on võimalik see ehk odavama ja vähem kuluka vastu vahetada.
Pane suvemaja raha teenima
Paljudel eestlastel on lisaks linnakodule olemas ka suvekodu. Nüüd, kus ilmselt ootab ees üsna välisreiside vaba suvi, on nõudlus kodumaiste suvituskohtade järele arvatavasti suur ja tasub mõelda, kas saaksid panna oma suvekodu raha teenima.
Kui suvilasse õnnestub kasvõi osaks suvest head rentnikud leida, on laenu ja kommunaalmaksetega mõnevõrra lihtsam toime tulla.