KV.ee blogi

Ekspert selgitab: kas korteris läbiviidud ümberehitused võivad tekitada tulevikus peavalu?

“Muudetud ja seadustamata ümberehitused võivad saada takistuseks nii ostjale laenu saamisel kui ka müüjale, kui peaks selguma, et ümberehitused on ebaseaduslikud,” märgib Uus Maa Capital juhatuse liige Leena Kreitner.Foto: Shutterstock

Elutoa- ja köögivahelise seina puudumine, rõdu arvelt suurendatud tuba, köögi või vannitoa muudetud asukoht – sellised korterite ümberehitused on tänaseks saanud pigem reegliks kui erandiks. Omanikud, kes on sageli juba sellise planeeringuga korteri ostnud, ei oska vahel isegi kahtlustada, et tegemist on muudetud planeeringuga.

Ümberehitused peavad olema seaduslikud

Uus Maa Capital juhatuse liikme Leena Kreitneri sõnul on kinnisvaramaaklerid ja -hindajad need, kes pööravad korteri omanike tähelepanu muudetud planeeringule ning soovitavad hankida ümberehituse kohta projekte ja kinnitusi.

“Muudetud ja seadustamata ümberehitused võivad saada takistuseks nii ostjale laenu saamisel kui ka müüjale, kui peaks selguma, et ümberehitused on ebaseaduslikud,” märgib Kreitner.

Notarid küsivad samuti müüjatelt kinnitusi, kas müüdavad korteris puuduvad õigusliku aluseta teostatud ümberehitustööd ning sellisel juhul jääb ka müüja selle eest vastutama.

Enne ostmist tutvu originaalplaneeringuga

Kui tekib kahtlus, et korteri planeeringut on muudetud, siis tuleks kõige esimese asjana Kreitneri sõnul tutvuda korteri originaalplaneeringuga. “Neid on võimalik saada kas omaniku käest või tellida arhiivist,” selgitab ta. Lisaks peaksid arhiivis asuma kõik uuemad ja hilisemad plaanid, kui ümberehitused on tehtud seaduslikult.

Teise sammuna soovitab Leena Kreitner võtta õhendus vastava ala eksperdiga, kas siis kohaliku omavalitsuse ehitusspetsialisti, arhitekti või projekteerijaga, kes aitab tuvastada, kas korteris teostatud ümber ehitused on seaduslikud ning kes aitab vormistada vajalikud dokumendid ja saada vajalikud kooskõlastused.

“Kogenud ja koolitatud maakler on siinkohal heaks abiliseks, sest lisaks sellele, et maakler märkab ja juhib tähelepanu ümberehitustele, oskab ta ka kiiresti lahendust pakkuda,” lisab Kreitner.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.