Ekspert selgitab: millise planeeringuga korterit kliendid otsivad?

“Juba mõned aastad ei ole enam avatud köögid populaarsed,” selgitab Domus Kinnisvara vanemkonsultant Agur Tammistu.Foto: Shutterstock

Inimeste huvi uusarenduste vastu ei näi vaibuvat. Kortereid ostetakse väga kiiresti juba siis, kui vaevalt on planeeringud paberil välja joonistatud. Kuid millised on üldse trendid korterite planeeringute juures? Kas hinnatakse avarust või funktsionaalsust?

Täiesti avatud köök ei ole enam populaarne

“Juba mõned aastad ei ole enam avatud köögid populaarsed,” selgitab Domus Kinnisvara vanemkonsultant Agur Tammistu. See ei tähenda, et köök peaks olema täielikult eraldi suletud uksega ruum, aga kliendid ootavad üha enam, et köök oleks elutoast eraldatud kas kerge osalise vaheseinaga või siis liigendatud vähemalt L-tähe kujuliselt. “Kindlasti peab köögil olema aken, sest juba esimese Eesti ajal projekteeriti maju nii, et perenaine näeks köögiaknast, kes külla tuleb,2 selgitab Tammistu.

Kui vaadata teisi tube, siis magamis- ja lastetubade suurus ei tohiks jääda alla 10 m2, kuid kogu korteri suhtes ei eeldata nii palju avarust, kui pigem vaadatakse funktsionaalsust tubade arvu näol. “Ühe põhjusena saab tuua, et kodukontorite näol on tekkinud kabineti vajadus,” märgib Tammistu. 

“Kuna ruutmeetri hind on jätkuvalt tõusutrendis, siis suuremate tubade puhul hakkab see korteri hinda koheselt mõjutama,” lisab ta. Kõige enam huvitavad ostjaid 75-85 m2 suurused neljatoalised, 60-65 m2 suurused kolmetoalised ning 40-45 m2 suurused kahetoalised korterid. “Ühetoalised korterid ei ole kuigi nõutud artikkel,” kommenteerib maakler.

Lisaks planeeringule on oluline ka parkimiskohtade olemasolu

Korterite juures on uusarenduste juures üha olulisemal kohal ka rõdud, panipaigad, jalgratastele mõeldud ühiskasutatava ruumi olemasolu. “Autode jaoks on vaja vähemalt kahte parkimiskohta, võimalusel ostetakse kolmaski juurde,” lisab Tammistu.

Kuna uusarendusi ostetakse sageli juba planeeringu pealt, siis sellel on omad eelised. Tammistu sõnul on peamiseks eeliseks see, ostja saab valida endale korteri sobiva ilmakaare ja korruse järgi. Hiljem on valik juba kesisem. “Planeeringud on oma ala spetsialistide ehk arhitekti ja kinnisvaraspetsialisti koostatud ning kui korter planeeringu staadiumis osta, saab vastavalt kliendi vajadusele ka näiteks kolmetoalisest kahese planeerida,” räägib Agur Tammistu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.