Ekspert selgitab: Viis asja, millele enne koduostu tähelepanu pöörata

Pilt: Pixabay

Et ebameeldivaid üllatusi vältida, tuleb enne kinnisvara ostu-müügi lepingu sõlmimist tulevase kodu kohta selgitada välja viimane kui üks pisiasi. Kairi Ummus kinnisvarabüroost Epicenter toob välja viis asja, millele enne lepingu allkirjastamist kindlasti tähelepanu pöörata.

Selgita välja, mis seisus on dokumentatsioon

Vanasti ei olnud dokumentatsioonile nii karmid nõuded, kuid praegu peab see korras olema. Kui lepingus teisiti määratud ei ole, vastutab puuduliku paberimajanduse eest ostja ehk uus omanik. Enne müüjaga käte löömist uuri seega järele, kas dokumentatsioon (muudatused projektis, kasutusluba jms) on korras. Kui paberites on puudusi, peaks nende likvideerimise eest vastutama vana omanik. Vajadusel saab lepingusse kirja panna punkti, et müüja likvideerib puudused teatud aja jooksul.

Ekslikult arvatakse, et kui korter on soetatud aastaid tagasi juba ümberehitusega, pole vaja midagi teha. Ebaseaduslikkus on aga aina teravamalt luubi all. Seaduste karmistumine toob tulevikus omanikele kaasa rohkem sanktsioone ning ka krediidiasutused ei finantseeri ebaseaduslike ehitiste soetamist ega anna remonditöödeks laenu.

Süvene ühistu toimimisse

Kairi Ummuse sõnul ei viitsi kortermajja kodu ostjad pahatihti ühistu toimimisse süveneda. Tegelikult on aga ülioluline kas ja kuidas ühistu toimib. Haljastatud hoovid, puhtad koridorid, renoveeritud maja on kohe silmaga märgata. Kuid kinnisvara ostmisel peab oskama “suuremat pilti” näha ja on palju nüansse, millele veel tähelepanu pöörata.

Küsida tuleb infot ühistu kodukorra kohta, uurida millised on maja tulevikuplaanid. Kontrollima peab, kas ja kui palju on ühistul võlgu ja kas tulevikus on plaanis laenu võtta. Kui jah, siis milleks (ehk missugused on nt maja renoveerimise või korrashoiuga seotud plaanid) ja kuidas see hakkab kajastuma sinu kommunaalarvel).

Kellest saab sinu naaber?

Kortermajas (kuid tegelikult ka eramus) elades on ülioluline, kellest saavad sinu naabrid. Püüa nende kohta võimalikult palju infot hankida, et otsustada, kas tunneksid ennast nende kõrval elades hästi.

Uuri parkimisvõimaluste kohta

Paneelmajade rajoonides on sageli parkimisega kitsas või puuduvad parkimisvõimalused üldse. Kindlasti tuleb enne tehingut uurida, milline on ostetavas majas parkimiskord ning kas sellega kaasneb jooksvaid kulusid. Kas korteri juurde kuulub kindel parkimsikord? Kas hoov on kinnine või pääseb sinna parkima igaüks? Sellele tasub mõelda isegi siis, kui sul täna autot ei ole. Pole sugugi võimatu, et plaanid muutuvad ja varsti oled autoomanik.

Käi tulevast kodu mitu korda vaatamas

Külasta tulevast kodu mitu korda. Vaata hoolega üle kõik nurgad – kas kusagil on hallitust, läbijookse, kas midagi on katki… Vajuta tualettruumis vett, klõpsuta lüliteid jne. Näiteks kui kodu müüakse koos tehnikaga, kontrolli, kas tehnika töötab. Võib ju eeldada, et kui ostad kodu koos tehnikaga, on asjad töökorras, kuid igaks juhuks tuleb kõik siiski enne lepingu allkirjastamist üle kontrollida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.