KV.ee blogi

Hakkad ostma kinnisvara? Kodu vaatama minnes võta kaasa ehitusekspert!

Kinnisvara ostes on oluline veenduda, et teaksid tulevasest kodust kõike.Foto: Shutterstock

“Pole sugugi erandlik, kui kinnisvaramüüja ei avalda ostjale müügiobjekti kohta kõiki olulisi detaile,” räägib Uus Maa Capital kinnisvaramaakler Sille Sillaste. Tema sõnul tasub uut korterit või maja vaatama minnes hea kaasata erapooletu ehitusekspert, kes annab nõu, kas objekt on ehitatud kvaliteetselt või esineb silmnähtavaid kõrvalekaldeid. 

“Spetsialisti ekspertiis aitab pikemas perspektiivis säästa nii aega kui raha ning hoiab ära tulevikus võimalikud vaidlused müüjaga,” lisab Sillaste.

Millele tähelepanu pöörata?

Kinnisvara ostes on oluline veenduda, et teaksid tulevasest kodust kõike. Millele tasub korterit vaatama minnes erilist tähelepanu pöörata?

  • Objekti igakuised ülalpidamiskulud – küsige näha arveid, mida väljastab korteriühistu või teenusepakkuja ise;
  • Tehnosüsteemid ja nende vastavusele nõutele – kas küte, ventilatsioon, elektrisüsteem ja vee- ning kanalisatsioonivarustus vastab registrites märgitule ja on paigaldatud nõuetekohaselt;
  • Dokumentatsioon – kas on olemas kasutusluba/korstnapühkimisakt jne – müüja sõnu võiks kinnitada ka vastava dokumendi koopia;
  • Ümberehitused – kas korteris on teostatud suuremahulisi ümberehitustöid ja kas need on kooskõlas kehtivate nõuetega;
  • Niiskus – veendu, et sanruumides ja keldris ei esine niiskust/hallitust. Niiske keskkond on ideaalne seente ja teiste haigusi põhjustavate bakterite paljunemiseks;
  • Sisustus – uurida võiks, mida müüja on valmis jätma korterisse (hinna sisse), mida aga võetakse kaasa;
  • Ilmakaared ja loomuliku valguse hulk korteris – kui oled päikeselembeline, tuleks valida kodu, mille aknad avanevad lõunasse;
  • Võimalusel küsige lisainfot naabrite kohta – kui hindad vaikust, siis paljulapselised pered või pidutsejad noored naabritena seda ilmselt ei taga;
  • Ümbrus ja taristu – aktiivsele inimesele pakub kindlasti huvi parkide, spordiradade või ranna lähedus. Lastega pered pööravad suuremat tähelepanu piirkonna turvalisusele, kodu juures asuvatele koolidele-lasteaedadele ja sellele, kas läheduses asub piisav arv mänguväljakuid.

Müügi põhjust küsides ole taktitundeline

Kui objekti vahendab koolitatud maakler, siis suure tõenäosusega on tema juba kontrollinud, kas müüjana esinev inimene on omanik ehk kas tal ikka on õigus kinnisvara müüa. “Müüja omanikuks olemise kontrollimine on eriti oluline olukorras, kus ostja teeb müüjale ettemakseid broneerimistasu näol,” selgitab Sillaste.

Kuigi sageli küsitakse müügi põhjust ning see võib anda objekti kohta olulist informatsiooni, tasub selle küsimusega maakleri sõnul olla taktitundeline, kuna müügi põhjus võib olla ka väga isiklik, mida ei taheta välja öelda.

Puuduste väljatoomine on müüja kohustus

Puuduste väljatoomine on ülioluline ja see on müüja kohustus. “Pooled peavad üksteise suhtes ausalt käituma ning vastastikku teavitama kõigest, mis võib tehingut mõjutada,” rõhutab Sillaste.

Tema sõnul peavad kõik olulised andmed objekti kohta ning kokkulepped, mis on enne lepingu sõlmimist läbi räägitud, tuleks lepingus kajastada. See aitab välistada nendes küsimustes hilisemad vaidlused.

Kindlasti tasub ka uurida, mis müügihinnas sisaldub ning millistel tingimustel jääb kogu sisustus korterisse jääb ning kas näiteks hinnas sisaldub panipaik ja/või parkimiskoht?

Notarileping tuleb endale selgeks teha

“Vältimaks igasuguseid hilisemaid vaidlusi, tasub kõik omavahelised kokkulepped ja tingimused ka notarile edastada,” selgitab Sillaste. Kuigi hea tava kohaselt lähevad tihti notarikulud ostja ja müüja vahel võrdselt jagamisele, tuleb üha tihedamini ette olukordi, kus ostja eeldab, aga müüja on teisel arvamusel. 

“Notarilepingus sisalduv info on sageli tavainimese jaoks liiga tehniline, et seda täpselt mõista,” räägib Sillaste. Maakler on sellisel juhul alati abiks ja vlamis lahti seletama kõik olulised detailid – kõik peab olema enne allkirja panemist arusaadav.

“Maakleri palkamine on hea mõte just selle tõttu, et maakleril on olemas oskusteave ja kogemus õigete küsimuste esitamiseks ning müüja ja objekti andmete kontrollimiseks,” lisab Sillaste.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.