Inflatsioon vs finantskohustustest vabanemine – kas võetud kodulaenu on mõistlik varem tagasi maksta?

Kodulaenu võttes tuleb kõigepealt arvestada oma maksejõukusega.Foto: Shutterstock

Kodulaenu võtmine on igaühe jaoks suur finantskohustus. Kas maksejõukuse suurenedes tasub mõelda laenu kiiremale tagasimaksmisele, selgitab Arco Vara maakler Liis Kurik.

Madalate intresside juures ei ole kiirem tagasimaksmine mõistlik

Kodulaenu võttes tuleb igaühel kõigepealt arvestada oma maksejõukusega. Liis Kuriku sõnul on süsteem lihtne – mida lühem on laenu tagasimakse tähtaeg, seda suurem on igakuine tagasimaksesumma ja vastupidi.  

Kodulaenu on võimalik ka ennetähtaegselt tagastada, kuid sellest tuleb panka ette teavitada. “Kui maksta tagasi kogu laenu põhiosa jääk, siis laen kustutatakse. 

Kui mõistlik on kodulaenu varem tagasi maksta, sõltub juba iga inimese finantskohustustest, mis tal on võetud. Tasub meeles pidada, et kui maksta osade kaupa laenujääki tagasi, siis ei vähene mitte laenuaastad, vaid kuus tagasimakstav summa.

“Kui vaadata kodulaenu inflatsiooniga seotuna, siis tegelikult ei ole madalate intresside juures kodulaenu kiirem tagasimaksmine väga mõistlik tegevust,” räägib Kurik. 

Laenulepingu muutmisele tasub mõelda, kui pankade pakutav intress on märgatavalt vähenenud

Laenusaajal on võimalus ka laenulepingu tingimusi muuta. Tavaliselt toimub see mõlema poole nõusolekul ning see fikseeritakse laenulepingu lisades. “Üldjuhul on tegemist tasulise teenusega,” märgib Kurik. Kui vaadata, miks soovitakse laenulepingut muuta, siis on põhjused erinevad kas soovitakse taotleda lisasummat, maksepuhkust või näiteks tähtaja pikendust. “Läbirääkimistele on mõistlik minna siis, kui seda on tõesti vaja ja kui ollakse eelnevalt mõeldud kõikide võimaluste peale,” lisab maakler.

Lisaks saab laenutingimusi kahepoolselt muuta ka siis, kui üldine pankade poolt pakutav intress on muutunud. Näiteks 2003. aastal pakkusid pangad intressiks seitse protsenti. Mõningate aastate jooksul see aga muutus. “Nii oli mõistlik minna laenulepingute läbirääkimisele, kuna panga intress, mis varasemalt oli olnud 7%, oli nüüd 2%,” märgib Arco Vara maakler.

Samas tuletab Kurik meelde, et ka sellise variandi puhul ei saa unustada täiendavaid väljaminekuid ning soovitab kindlasti uue lepingu sõlmimise kulud välja arvutada.

Elukindlustus hoiab ära kohustuste langemise lähedaste õlule

Kui laenusaaja peaks ootamatul põhjusel hukkuma ning ta pole ise pärijaid määranud, siis on esmajärjekorras pärijateks lapsed ja abikaasa ning seejärel vanemad või vanavanemad. “Kui on testamendis paika pandud, siis läheb vara jagamisele vastavalt testamenti märgitule,” märgib Kurik. Pärandi vastuvõtmisega lähevad pärijale üle nii õigused ja kohustused. 

Kui soovitakse pärandist loobuda, siis tuleb Kuriku sõnul teha notari juures avaldus ning igal loobujal tuleb nii tasuda ka notari tasu. “Soovitan aga mõelda, kui ei soovi ise pärandit vastu võtta, siis läheb see edasi järgmisele pärandatavale, kes võib olla raskelt haige või piiratud teovõimega,” toonitab maakler. Temale võib pärandi ning võlgadega seotud asjaajamised veelgi koormavamaks kujuneda. 

Kurik soovitab kindlasti teha ka elukindlustuse, mis hoiab ära, et suured kohustused jääksid ootamatult lähedaste kanda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.