Juurdepääsutee on maatüki väga oluline komponent

“Kõik me tahame elada probleemide vähest elu ning hirm, et naaber keelab ühel ilusal päeval ligipääsu kodule, on ärevust tekitav olukord,” räägib Lahe Kinnisvarabüroo maakler Sirli Nurm.Foto: Shutterstock

Ligipääsuteede puudumine või nende kulgemine läbi naabri maa on üks sagedasemaid tüliallikaid naabrite vahel. Nii on oma kodu otsimisel oluline, et oleks olemas ligipääs soovitud krundile. 

Lahe Kinnisvarabüroo maakleri Sirli Nurme sõnul tuleb krundile ligipääsu puudumist avalikult teelt ette, kuid õnneks on see aina harvemini ettetulev juhus. “Meediast on olnud palju abi teadlikkuse tõstmisel,” räägib ta.

“Tänaseks on levinud olukord, kus ostjad eelistavad ligipääsuga kinnistut muudele variantidele,” märgib maakler. Lisaks ei soovi ka pangad tagatiseks probleemset kinnisvara.

Pearu ja Andres elavad eestlastes edasi

“Servituudi puudumise miinuseks on teadmatus, kas koduomanik pääseb igal ajal oma koju,” selgitab Nurm. Kuigi olukord on paranenud, siis kahjuks ei ole Pearu ja Andres kuskile kadunud ja elavad eestlaste hulgas endiselt edasi. Nii leidub Nurme sõnul inimesi, kes peavad oma põhiõiguseks mitte lubada teistel inimestel oma maatükile astuda. 

“Kõik me tahame elada probleemide vähest elu ning hirm, et naaber keelab ühel ilusal päeval ligipääsu kodule, on ärevust tekitav olukord,” räägib ta.

Maakler on oma töös kokku puutunud ka maaomanikega, kes küll ei keela tee kasutamist, kuid ametlikku servituuti siiski ei anna. “De jure ei anna suusõnaline kokkulepe siiski piisavat kindlust ning ostu-müügitehingut sellise kinnistuga on keeruline teha,” nendib ta.

Servituudi puudumine tekitab probleeme pangaga

Ka pangad ei finantseeri kinnistu ostu, millel puudub juurdepääs avalikult teelt või kehtiv servituut. Koostöös kliendiga hindavad pangad servituudi seadmise võimalikkust ning sel juhul seatakse finantseerimise tingimuseks tähtaeg, mille jooksul peab servituut teele saama seatud.

“Kui servituuti seatud ei ole, on esimese asjana mõistlik naabriga jutuajamine maha pidada ning selgitada olukorda ning põhjust, miks servituuti tahetakse,” selgitab Sirli Nurm, kes soovitab nõu pidada ka kohaliku omavalitsusega. “Teinekord on võimalik tee võõrandada ning muuta avalikult kasutatavaks teeks,” lisab ta.

“Kui kaks eelmist viisi tulemust ei anna, jääb üle kohtusse pöörduda,” nendib maakler. Tema sõnul on viimaste aastate jooksul tulnud piisavalt kohtulahendeid, mis aitavad saavutada kokkuleppeid erateede kasutamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.