Ka alaealised lapsed on finantskohustus ehk millele pöörata tähelepanu, kui hakkad ostma endale uut kodu?

“Sageli unustatakse ära, et lisaks väikelaenudele ja järelmaksuga ostetud kodutehnikale on ka autoliising juba laenukohustus,” selgitab maakler Ülle Mainsoo.

Uue kodu ostmine, eriti kui teed seda esimest korda, on väga suur samm, mis vajab põhjalikku läbimõtlemist ning kaalutletud otsuseid. Mis on need kõige-kõige esimesed sammud, millest alustada, räägib lähemalt Lahe Kinnisvara maakler Ülle Mainsoo.

Kuidas finantseerid oma ostu?

Kõige esimene asi, mis tuleb endale kodu soetamisel selgeks teha, on finantseerimine. Kas kodu ostetakse täielikult omafinantseeringuga, müüakse enne olemasolev kinnisvara või võetakse kodulaen. Kui ostu finantseeritakse kodulaenuga, on laenuvõime teada saamine väga oluline. Selleks võta ühendust näiteks oma kodupangaga, kes vastavalt sinu sissetulekutele annab teada, kui palju laenu võid oma sissetulekute juures saada.

“Sageli unustatakse ära, et lisaks väikelaenudele ja järelmaksuga ostetud kodutehnikale on ka autoliising juba laenukohustus,” selgitab Mainsoo.

Kõige suurema üllatuse valmistabki koduotsijatele tavaliselt see, kui suur või õigemini väike on nende laenuvõimekus. “Miskipärast ei mõtle taotlejad enda olemasolevatele finantskohustustele. Tasub meeles pidada, et ka alaealised lapsed on finantsasutuse silmis kohustused,” märgib maakler.

Kuhu soovid kodu osta?

Kui pank on andnud teada, millise summa väärtuses võid endale kodu soetada, siis järgmise sammuna tasub mõtlema hakata, kuhu soovid kolid. Kas tegemist on maja, majaosa või korteriga, mitmendale korrusele jne. 

Maja puhul on Mainsoo sõnul oluline jälgida, milline on krundi suurus, kui suurt privaatsust soovitakse, kuidas paikneb maja ilmakaarte suhtes ja kui palju varjavad naabermajad päikest. 

Kui oled ise esimesed otsingud ära teinud, kuid huvipakkuvat lahendust ei ole leidnud, siis tasub pöörduda maakleri poole. Ta tunneb paremini erinevate piirkondade hinnatasemeid ning oskab sulle erinevaid objekte pakkuda, millele sa ise ehk polegi veel mõelnud. “Vahel on maakleritel pakkuda ka nn letialuseid pakkumisi, mida ei ole avalikult müüma hakatud,” lisab Mainsoo.

Järelturult ostetud korteril omad mured ja rõõmud

Mainsoo sõnul muutub valik kohe suuremaks, kui ostja on valmis ise korterit renoveerima. “Tegelikkuses võib nii lõpptulemus saada veelgi parem, kuna kodu valmib sobivates värvitoonides ja materjalides ning tead, mis tööd on tehtud ning mis ootab ees,” lisab ta.

Samas tuleb teise ringi kinnisvarasse suhtuda samamoodi nagu “teise ringi kaupadesse”. Seinal ja mööblil võib leiduda kriime. Kasutatud asi on ikkagi kasutuses olnud ning tuleb arvestada, et mingi aja pärast tuleb kindlasti tegeleda remonditöödega.

Maakler aitab näha emotsioonide taha

“Esmakordsel ostul juhinduvad inimesed enamasti ainult emotsioonist,” sõnab Ülle Mainsoo. Sellisel juhul ongi hea kaasata korteri ostmisel maakler, kes juhib tähelepanu puudustele ja lähiajal ees ootavatele töödele. Nii kaitseb ta tegelikult ka müüjat varjatud vigade eest. 

Samas julgustab ja nõustab maakler ostjat pöörduma erinevate pankade poole, kui näiteks on esimeselt pangalt negatiivse vastuse saanud. 

Maakler seisab nii ostja kui müüja kõrval seni kuni korter on turvaliselt üle antud. “Laenuhaldur jälgib, et ostja suudaks laenukohustusi täita, ja seda ka remonti vajava kinnisvara puhul,” lisab ta. Nii välditakse olukorda, et ostja on soetanud endale kodu, kuid ei suuda seda renoveerida ning kodu seisab tühjana, millega kaasnevad ostjale ainult kohustused, kuid mitte rõõmu oma kodust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.